Zgadzam się z Agnieszką Wołk-Łaniewską, że nie ma co płakać po przegranych mandatach Zjednoczonej Lewicy w kontekście tego, że „z 30 posłami ZLewu czy bez nich, ten Sejm i tak będzie najmroczniejszą egzemplifikacją tego, dlaczego Polska, będąc w Europie, jest od niej tak strasznie daleko”. Tak jest niewątpliwie, choć żal może pojedynczych jasnych punktów na zlewowej mapie, takich jak Legierski, Szczuka czy Szumlewicz. Zgadzam się również z Anną Grodzką, że „ośmio- czy nawet dwunastoprocentowy wynik Zjednoczonej Lewicy nie zmieniłby sytuacji w parlamencie. PiS i tak wziąłby władzę. Nie ochroniłoby to także nikogo w Polsce przed dyskryminacją, nie poprawiłoby prawa, stanu przestrzegana praw człowieka i nie pohamowało naporu prawicy”. Jasne. Tylko jak patrzę na zwycięskie gęby, które na szklanym ekranie deklarują, że „będą patrzeć na ręce i rozliczać nową władzę”, czuję się jak jelonek Bambi otoczony dookoła lufami strzelb, wycelowanymi prosto w maleńki móżdżek.

Nie potrafię wskazać w formacjach, które w 2015 zasiądą w poselskich ławach ani jednej osoby, co do której miałabym pewność, że stanie po mojej stronie, gdy zechcą karać za in vitro, na maturze przepytywać z religii, odmawiać badań prenatalnych, otwarcie okazywać butę wobec decyzji organów UE, wreszcie gdy przystąpią do kolejnej fali rozliczeń i dekomunizacji, na którą czeka – jeśli wierzyć internetowi – całkiem pokaźny procent wyborców. Na PiS głosowali bowiem ludzie, których dzieci i wnuki jeszcze za 100 lat skandować będą „Precz z komuną!”.

Kto miałby blokować wariackie projekty? PSL, które szykowało się już do miłej, ciepłej, 4-letniej koalicyjki, tylko dostało po nosie? Kukiz ze swoimi narodowcami, przy których Jarosław Kaczyński jawi się niemal jako polityk centrowy? Platforma Obywatelska, w której trzy czwarte to katokonserwatyści spod znaku „wczesnego Gowina”? Czy może .Nowocześni, ze znaną twarzą lidera oraz kompletnie nieznanymi twarzami szeregowców? Wiemy, jakich chcą podatków, nie wiemy jednak, czy np. w kwestii praw kobiet do decydowania o własnej rozrodczości prezentować będą poglądy typowe dla prowincjonalnych producentów skarpet ze ściągaczami z Koluszek.

Dla przedstawicieli radykalnej lewicy ZL i tak nie stanowił jej reprezentacji, podobnie jak dla młodej socjaldemokracji spod znaku Razem. Jednak o ile z przykrością zrozumieć można, że nastroje w narodzie nie pozwoliły w tej kadencji wprowadzić do Sejmu lewicowej reprezentacji, walczącej o swoje interesy – zabrakło nawet tego czegoś, co do tej pory stanowiło bardziej postępową światopoglądowo blokadę dla klerykalizacji, szykanowania polityków i działaczy komunistycznych, lekkomyślnej polityki międzynarodowej, czy zacofania obyczajowego. Przez 4 lata nazbierają się potężne złogi narodowo-kościelnego betonu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. E, taki wytwórca skarpet to chyba źle nie ma. W każdym razie jeśli o mnie chodzi to wolałbym produkować te skarpety niż być dla przykładu, hm, powiedzmy filologiem chorwackim. Serio. Sretan dan!

 2. Legierski to nie jasny punkt… Poszukajcie sobie informacji o warunkach zatrudnienia w jego klubie. Lewicowy to on jest tylko z twarzy i przystawiania się do dyskryminowanych.

 3. Szanownej Autorce zwracam uwagę, że system d’Hondta sprawia, iż z tych mandatów, które przypadłyby ZL, przynajmniej 2/3 przejął PiS. Nieobecność ZL w Sejmie = bezwzględna większość mandatów dla PiS.

 4. pańci coś się chrzani ale te młode to tak mają.
  1. Jaką to wybitną kompetencję posiadają Legierski, Szumlewicz i Szczuka za wyjątkiem tego że towarzycho należy do „salonu” Krytyki Politycznej? ŻADNĄ.
  2. „razem.pl” jako RADYKALNA „lewica” – chyba panią porąbało!!! A w czym się ten radykalizm objawia?
  Natomiast BARDZO MI SIĘ PODOBA opis: POGLĄDY TYPOW DLA PROWINCJONALNYCH PRODUCENTÓW SKARPET ZE ŚCIĄGACZAMI Z KOLUSZEK. Tylko w moim przekonaniu, „oglądając” to co sie na świecie dzieje, TO DOTYCZY CAŁEGO SPEKTRUM polskiej „polityki”. Wliczając ZLEWy i RAZEM.pl. Jeżeli państwo przywołują Bhutan i KOMUNISTYCZNĄ premier – KOBIETĘ – to uprzejmie proszę o sprawdzenie sobie „co to jest Bhutan” – nie, nie chodzi o miejsce, etc. Tylko JAKĄ SIĘ TAM PROWADZI POLITYKĘ ze szczególnym uwzględnienie edukacji czyli odpowiedzialności za dzieci, DIALOG władzy ze społeczeństwem (chociaż to niedobre określenie: bo tam „wadza” jest częścią społeczeństwo”), etc, etc A WSZYSTKO TO W PAŃSTWIE BIEDNYM, bez zasobów!!!!

 5. „…czuję się jak jelonek Bambi otoczony dookoła lufami strzelb, wycelowanymi prosto w maleńki móżdżek.”

  Bez przesady! Nawet w samokrytyce trzeba zachować umiar:)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Demokracja czy demokratura

Okrzyk „O sancta simplicitas” (o święta naiwności) wydał Jan Hus, czeski dysydent (w dzisi…