Po trwających 43 godziny rozmowach przedstawiciele obydwu państw koreańskich doszli do porozumienia, doprowadzając do uregulowania napiętej sytuacji, jaka wytworzyła się na Półwyspie Koreańskim w zeszłym tygodniu. Wówczas to armia Korei Północnej została postawiona w stan najwyższej gotowości bojowej, a w rejonie graniczącym z Koreą Południową wprowadzono stan wojenny. Z kolei do „natychmiastowej reakcji na prowokacje ze strony Północy” upoważniła armię Południa prezydent Park Geun-hye.

koreaEskalacja wydarzeń trwała od 4 sierpnia, kiedy to dwóch południowokoreańskich żołnierzy patrolujących strefę zdemilitaryzowaną zostało rannych w wyniku wybuchu trzech min. O ich podłożenie Korea Południowa oskarżyła swojego sąsiada z północy, jednak Phenian odrzucił te oskarżenia. Jak argumentował ambasador KRLD w Moskwie, strefa zdemilitaryzowana „jest jednym wielkim polem minowym” i często następuje tam wybuchy z powodu pożaru czy ulewy. Według jego słów, tak samo było i w tym przypadku. „Dysponujemy silnymi armią i jeśli zechcemy ukarać Koreę Południową, to nie będzie używać tak prymitywnych środków jak miny” – oświadczył ambasador.

W sześć dni później Korea Południowa rozpoczęła wojnę propagandową, nadając z potężnych głośników w pasie przygranicznym wezwania do obalenia władz w Phenianie. Według źródeł południowokoreańskich, strona północna otworzyła ogień w kierunku głośników. Z kolei Północ oskarżyła Południe o ostrzał swojego terytorium.

Sytuacja znalazła się na ostrzu noża, kiedy Phenian zażądał zaprzestania wyłączenia głośników do soboty do godziny 17 miejscowego czasu, zapowiadając, że w przeciwnym razie podejmie akcję militarną. Jednocześnie zarówno władze chińskie, jak i wywodzący się z Korei Południowej sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon, wezwali do uregulowania konfliktu drogą negocjacji.

Faktycznie doszło do takich rozmów – w strefie zdemilitaryzowanej w miejscowości Panmundżon po stronie południowej. Był to pierwszy kontakt na wysokim szczeblu od momentu objęcia urzędu prezydenta Republiki Korei przez Park Geun-hye w lutym 2013 r. W wyniku negocjacji strona południowokoreańska zgodziła się na zaprzestanie nadawania audycji propagandowych, natomiast Korea Północna wyraziła ubolewanie z powodu incydentu z 4 sierpnia. Ponadto zawarto 6-punktowe porozumienie przewidujące m.in. posiedzenie grupy roboczej Czerwonego Krzyża w sprawie spotkania rodzin oddzielonych w wyniku wojny koreańskiej. Zapowiedziano też regularny dwustronny dialog między obydwoma państwami koreańskimi.

 

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Palestyńczycy się jednoczą

W rozmowach w Pekinie wzięło udział 14 organizacji działających w Palestynie. Główni gracz…