Ponad dwadzieścia tysięcy migrantów koczuje pod posterunkami na granicy grecko-macedońskiej. Nie mogą jej przekroczyć w wyniku decyzji rządu w Skopje, który ograniczył ruch na przejściach do kilkuset osób dziennie. Tymczasem uchodźcom dokucza zimno i głód.

Decyzja władz europejskich państw może doprowadzić do katastrofy humanitarnej. Po greckiej stronie, według różnych szacunków, znajduje się od 20-25 tys. osób. Organizacje pomagające uchodźcom nie są w stanie zagwarantować im odpowiednich warunków sanitarnych i noclegowych. Ludzie koczują w prowizorycznych namiotach bądź pod gołym niebem. W obozowiskach mnożą się choroby; coraz większy odsetek osób cierpi na niedożywienie.

Dziś rano grupa kilkuset uchodźców podjęła szturm na posterunek graniczny i płot z drutu kolczastego. Funkcjonariusze nie tylko nie otworzyli bram ale podjęli represje wobec zdesperowanych ludzi. Użyli pałek, gazu i granatu hukowego. Kilkadziesiąt osób zostało rannych. Nikomu nie udało się przedostać na stronę macedońską.

Dramatyczna sytuacja na północy Grecji jest wynikiem porozumienia pomiędzy rządami Macedonii, Austrii, Słowenii, Chorwacji i Serbii, które ustaliły, że każde z ich będzie przepuszczać jedynie 580 osób dziennie. W efekcie liczba uchodźców koczujących na grecko-macedońskim pograniczu do końca marca może wzrosnąć do 70 tysięcy.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Chrzescijanie nie maja serca ,bo wierza nie w BOGA tylko modla sie do portretow,dlatego w ich sercach tyle nienawisci,agresji,obsesji strachu !

  2. Dziwi mnie troska lewicy o islamskich imigrantów więc powinni każdy wziąć imigranta do swojego domu hodować go i płacić mu kieszonkowe bo on pracować nie będzie tylko mordować i gwałcić

    1. Szkoda, że pewnie nigdy nie uświadomisz sobie tego jak głupi/głupia jesteś… Gdybym miał oceniać wiek autora po jego wypowiedzi, to nie dałbym Tobie więcej niż 13 lat.

    2. Przez moment myślałem, że w końcu trafiłem na stronę prawdziwej lewicy a tu jak wszędzie bełkot o biednych uchodźcach płci męskiej w wieku poborowym którzy oficjalnie twierdzą, że Europe obiecał im Bóg i to jest jego prawo a inne nie istnieje…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Warszawska dzielnica obojętna wobec udręki lokatorów

10 stopni w mieszkaniu – ile można wytrzymać w takiej temperaturze bez utraty zdrowia? Lud…