Protestowali przeciwko represjom wymierzonym w plemiona pasztuńskie, spotkali się z brutalną reakcją wojska i grupy paramilitarnej. Władze Pakistanu wciąż nie uwolniły sześciu komunistów z Międzynarodowej Tendencji Marksistowskiej (IMT), zatrzymanych podczas manifestacji w Karaczi.

Działacze Ruchu Pahstun Tahafuz podczas demonstracji w Lahore /youtube.com

Działacze brali udział w proteście przed klubem książki w największym pakistańskim mieście. Uczestnicy zgromadzenia wyrażali sprzeciw wobec brutalnych prześladowań wymierzonych w lewicową organizacje mniejszości pasztuńskiej Ruch Pashtun Tahafuz (PTM), prowadzone przez państwowy aparat. Demonstracja została zaatakowana przez członków oficjalnej grupy paramilitarnej Sindh Rangers, która przy wsparciu wojska pobiła i aresztowała część uczestników.

Wśród zatrzymanych są Karim Parhar z Quetty i Aftab Ashraf z Lahore (organizator wiecu), którzy przemawiali podczas wiecu oraz czterech innych działaczy, którzy przyszli pod klub książki, aby okazać solidarność z prześladowanymi członkami Ruchu Pashtun Tahafuz. Nie wiadomo, gdzie są obecnie przetrzymywani, co jest normalną praktyką autorytarnych władz Pakistanu.

Międzynarodowa Tendencja Marksistowska wydała oświadczenie, w którym domaga się niezwłocznego uwolnienia zatrzymanych towarzyszy. Działacze IMT przypominają również, że prawo do wolności zgromadzeń w ich przypadku było naruszane również podczas podobnych protestów w Lahore, gdzie aktywiści byli noc przed akcją przesłuchiwani na komisariatach, a „nieznani sprawcy” zalali wodą ściekową miejsce, w którym miało się odbyć spotkanie. Aftab Ashraf, jeden z liderów organizacji przyznał, że funkcjonariusze próbowali go zastraszyć i nakłonić do zaprzestania rewolucyjnej działalności.

Wyrazy solidarności dla zatrzymanych płyną również z Polski. – Żądamy natychmiastowej wolności dla siedmiu towarzyszy z IMT porwanych przez wojsko pakistańskie. Ich jedyną „zbrodnią” było głoszenie idei rewolucyjnych podczas protestów PTM – czytamy w oświadczeniu organizacji „Czerwony Front”. – Żądamy również natychmiastowego spełnienia żądań PTM i zakończenia okrucieństwa państwa i islamskich fundamentalistów.  Potępiamy również imperialistyczne interwencje w Pakistanie, które stworzyły tych zbrodniarzy i które popierają brutalne państwo pakistańskie. Naszą jedyną siłą jest nasza solidarność. Naszym celem jest walka, a zadaniem obalenie tego zgniłego systemu kapitalistycznego poprzez socjalistyczną transformację społeczeństwa! – podkreślają działacze polskiej organizacji marksistowskiej.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Strajk Kobiet: W 102 rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych wielkie protesty w całym kraju

,,Wywalczone ponad 100 lat temu prawa wyborcze Polek czas uczynić świętem! Świętujemy więc…