Jacek Kurski zostanie niemal na pewno odwołany z funkcji prezesa TVP. Zanim zaczniemy wieszać na Kurskim wszystkie psy, najpierw warto sobie uświadomić, że powinniśmy być mu wdzięczni.

To Kurski po raz pierwszy odrzucił wszelkie pozory: że jako medium publiczne telewizja powinna być bezstronna, nie angażować się po którejkolwiek ze stron sceny politycznej, że nie powinna szczuć, wzbudzać nienawiści, kłamać. Za jego kadencji wszystkie te wartości poszły do śmieci… i bardzo dobrze! Dobrze, bo jasna sytuacja sprzyja dokonywaniu jasnych wyborów. Polacy mogli wybierać między jawnie prorządowymi i propisowskimi mediami publicznymi lub miedzy chamsko neoliberalnymi mediami prywatnymi, które udawały obiektywne media demokratyczne. To zdrowa sytuacja, przyznacie. Na poparcie tej tezy mam dowody: coraz więcej moich znajomych przestaje oglądać jakakolwiek telewizję, uznając ją za wzorzec stronniczego i ogłupiającego medium.

Mam dla Kurskiego jednak pewną okoliczność łagodzącą: to nie on przecież odebrał społeczeństwu jego media i stworzył z nich prymitywny młotek do wbijania ludziom do łbów czarno-białej wizji otaczającego świata. On tylko zdjął rękawiczki.

Jeżeli Kurski odejdzie już oficjalnie, radzę wam, czytajcie uważnie opinie wszystkich tzw. opiniotwórczych mediów. Jak będą nicowały nie tylko Kurskiego, ale i jego kumpli, analizować ile dali PiS-owi i jaka dalsza kariera w strukturach partii Kaczyńskiego go czeka. Lub nie. Czytajcie raporty, w których będą ważone szanse następców i ich przymioty albo wady istotne dla władzy, jak ważnym elementem politycznej gry będą pod ich wodza media publiczne. No, naczytacie się do woli. Jednego tylko nie przeczytacie: rozważań, jaka powinna być telewizja naprawdę publiczna, co powinna czynić dla społeczeństwa, by nie było stadem chciwych, nienawistnych i prymitywnych idiotów.
Egbert R. Murrow, legenda telewizji wtedy, kiedy ona jeszcze cokolwiek znaczyła, bohater filmu „Good night, good luck”, mówił o tak o misji tego medium:

„To narzędzie może uczyć, oświecać; tak, może nawet inspirować, ale może to czynić jedynie wtedy, kiedy ludzie gotowi są używać go do takich właśnie celów. W innym przypadku nie będzie niczym innym niż tylko wiązkami kabli i lampami zamkniętymi w skrzynce”.

Wznieśmy toast za III RP i jej elity, które uczyniły wszystko, by TVP nie była już nigdy niczym więcej niż tylko tą bezwartościową skrzynką.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. W zasadzie w du….mam politykę i kto będzie teraz prezesem. Kiedyś normalnie przełączałem na tvp1 czy tvp2. Ale to co się zaczęlo wyprawiać w tych stacjach już parę lat temu bardzo skutecznie mnie wyleczyło od przełączania na ich kanały. Śmiało powiem że od 3 lat nawet nie sprawdziłem czy nadają cokolwiek. Uważam że jak się chce aby ktoś płacił jakiś abonament to trzeba zaproponować coś więcej niż propaganda jednej partii i sianie nienawiści.

 2. Liberały sączyły latami swoje prawdy.Kurski zrobił.z tego tak prymitywny środek przekazu,że komuchy były bardziej bezstronne że swoim Dziennikiem Telewizyjnym i p.Szelewicką.

 3. Nic się nie zmieni dalej sekta będzie wmawiać naiwnym jak to opozycja robiła źle A obecny „super” rzad naprawia ich bledy i co gorsza naiwna strona tego lepszego sortu to kupi czy będzie kurski slurski czy inny pisiurskiu to nic się nie zmieni TVPis zostanie tv polityczną uzależnioną od partii rządzącej bo tylko dzięki temu docierają że swoimi kłamstwami do większej rzeszy naiwnego elektoratu …

 4. Może będzie lipa ale przez tego typa odeszło lub zostało zwolnionych dobrych ludzi w TVP 1. Tak źle i tak nie dobrze

 5. Zatem czas pokazać telewizjom wszelkiej maści środkowy palec.
  Zawsze można zacząć czytać, czytać więcej.

 6. Zmieni się partia i zmieni się front. Jeśli ktoś myśli, że kiedyś tv publiczna była obiektywna jest głuptaskiem. Przykłady jak to za rządów AWS, sldowska tv publiczna wyszukiwała ludzi grzebiących po śmieciach jako ofiar rządów AWS można mnożyć. Z

 7. (czekam na zatwierdzenie więc postaram się ograniczyć brzydkie słowa)
  Za chwilę będziemy karmieni złudzeniem,że jak nie ma kurskiego to będzie inaczej.Otóż nie będzie.Dziennikarscy funkcjonariusze partii prawdziwie patriotycznej i tak będą wspierać jedyną słuszną stronę.Idą wybory ,a tego nie można odpuścić bo jak nie wygrają nasi to nas rewolucjonistów dobrej zmiany pochłonie wstydliwa przeszłość.Za dużo gó…na się wylało do tej pory ,żeby udawać ,że nie ma tematu.Pewnie przyjdzie ktoś kto będzie z pozoru lepszy a w pisowskich rękawiczkach (może trochę cieńszych)będzie robił to samo.Wyborca znów ma zrozumieć jak powinien.Przekaz będzie prosty ,czyli „Ci co nie z nami to antypolacy”.I biało czerwoną łopatą będziemy wam to wbijać do głowy.Bo wiemy lepiej niż wy”ciemni ludzie,który wszystko kupią”Wam to służy.Jak to mówił pobierający pensję premiera ” ludzie są tacy głupi”. Może i miał rację ku…jąc na prawo i lewo.

 8. Za chwilę będziemy karmieni złudzeniem,że jak nie ma kurskiego to będzie inaczej.Otóż nie będzie.Dziennikarscy funkcjonariusze partii prawdziwie patriotycznej i tak będą wspierać jedyną słuszną stronę.Idą wybory ,a tego nie można odpuścić bo jak nie wygrają nasi to nas rewolucjonistów dobrej zmiany pochłonie wstydliwa przeszłość.Za dużo gówna się wylało do tej pory ,żeby udawać ,że nie ma tematu.Pewnie przyjdzie ktoś kto będzie z pozoru lepszy a w pisowskich rękawiczkach (może trochę cieńszych)będzie robił to samo.Wyborca znów ma zrozumieć jak powinien.Przekaz będzie prosty ,czyli „Ci co nie z nami to antypolacy”.I biało czerwoną łopatą będziemy wam to wbijać do głowy.Bo wiemy lepiej niż wy”ciemni ludzie,który wszystko kupią”Wam to służy.Jak to mówił pobierający pensję premiera ” ludzie są tacy głupi”. Może i miał rację kurwując na prawo i lewo.

 9. Gadanie bajek. Zawsze było – czyja kasa – tego racja.
  Media publiczne muszą być tubą rządową i basta. To jaka będzie jej jakość i czy poświęci cały czas namolnej propagandzie, czy też weźmie na wstrzymanie i będzie się jedynie dokładnie informować o posunięciach rządu – to kwestia elementarnej kultury politycznej, której u nas zarówno z lewa jak i prawa – ani na lekarstwo. Namolna propaganda prowadzi jedynie do odwrotnych skutków – ludzie do reszty przestają ufać w medialne newsy i opowieści.
  Ale do tego dzisiejsze dziennikarstwo na całym świecie musi dorosnąć. Wszędzie popełniane są te same grzeszki ,,moja racja jest najmojsza i najlepsza!!!!!!!!” a ty chamie z drugiej strony głośnika/ekranu masz słuchać!

 10. Amen. A propos – jak myślenie plemienne i wsobne (jak określał dużą część polskiej inteligencji Wańkowicz) może dać rozwiązania na organizację (tu telewizji) czegoś „publicznego” ? Klan, plemię zawsze będzie widzieć świat przez pryzmat swoich totemów. Wszelkie Kurskie i tzw. demo-libki, to Scylla i Charybda Polski post-solidarnosciowej.

 11. Trafnie napisane, ale autorze ja pamiętam niejakiego Reszczyńskiego i dla mnie większej różnicy nie ma. Tyle że ja jak Pan az 30 lat nie potrzebowałem by to zrozumieć. Dla przeciwwagi dzienniki TV też pamiętam i nawet ostatnio oglądałem.. Tam więcej o realnym życiu było, jednak wtedy tego nie rozumiałem bo szczuty byłem…

 12. W promocji wszelkiego dziadostwa począwszy od intelektualnego po kulturowy ma Kura absolutne zasługi. Nikt do tej pory takiego tornada nie uczynił. Miałem napisać ,że w przyszłości nie uczyni. Ale to byłaby daleko idąca naiwność z mojej strony.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Prawdziwy powód do wstydzenia się za Polskę

Relacja z Parlamentu Europejskiego, kiedy premier polskiego rządu był besztany jak uczniak…