Flaga ISIS

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) alarmuje: Państwo Islamskie według wszelkiego prawdopodobieństwa dysponuje bronią chemiczną i wie, jak ją produkować.

Flaga ISIS
Flaga ISIS, fot. Wikimedia Commons

Rządowe media z Damaszku już kilkakrotnie donosiły o tym, że Państwo Islamskie w walce z żołnierzami syryjskimi użyło gazu musztardowego lub chloru. Informacje te były nie były jednak traktowane zbyt poważnie, gdyż także armię syryjską oskarżano swojego czasu o użycie zabronionych substancji i zaatakowanie przy ich pomocy ludności cywilnej zajętej przez opozycję Ghuty; doniesień tych nigdy jednoznacznie nie udowodniono.

Teraz przedstawiciele OPCW stwierdzili, że w sierpniu ubiegłego roku IS faktycznie użyło gazu musztardowego podczas walk pod Aleppo. Potwierdza to słowa Johna Brennana, szefa CIA, który w lutym powiedział, że dżihadyści są w stanie samodzielnie wyprodukować niewielką ilość tego gazu bojowego, jak również chloru. Pentagon zapewniał, że podczas ataków powietrznych na Państwo Islamskie obiekty, które mogą być związane z produkcją broni chemicznej, są wśród priorytetowych celów.

Najwyraźniej działania te są niewystarczające, skoro przedstawiciel OPCW Ahmet Uzumcu stwierdził, że dżihadyści nadal są w posiadaniu substancji niezbędnych do takiej produkcji, a także wiedzą, jak je produkować. Natomiast James R. Clapper, amerykański Dyrektor Wywiadu Narodowego stwierdził, że Państwo Islamskie może szykowań się do następnych ataków w Europie. Amerykański wywiad ma wiedzę o tajnych komórkach IS we Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii, które mogą planować zamachy podobne do tych, które wstrząsnęły Paryżem i Brukselą, być może podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej we Francji. Clapper zastrzegł jednak, że wiedza o zamachach nie wykracza poza przypuszczenia i domysły.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…