Przed zbliżającym się głosowaniem nad wnioskiem o wotum zaufania, Pedro Castillo i nowa premier Mirtha Vásquez zabiegają w Kongresie o poparcie dla jej rządu. Prezydent w tym tygodniu przedstawił również dokument określający priorytety polityki jego administracji na najbliższe 5 lat, gdy tymczasem śledztwo dziennikarskie ujawniło wymierzoną w niego intrygę grupy biznesmenów.

Mirtha Vásquez, nowa szefowa peruwiańskiego rządu, rozpoczęła rozmowy z przewodniczącą Kongresu Maricarmen Alvą i parlamentarzystami, aby przekonać ich do udzielenia jej gabinetowi wotum zaufania. „Pomimo iż reprezentujemy różne opcje polityczne, jesteśmy na najlepszej drodze do nawiązania dialogu i poszukiwania wspólnych rozwiązań problemów naszego kraju” – mówiła pytana o negocjacje Vásquez.

Wielka niewiadoma

Sytuacja lewicowej prawniczki i jej gabinetu nie jest jednak łatwa. Nie tylko niezbyt przychylne jej partie prawicowe i centrowe dysponują większością w Kongresie, ale na dodatek jej nominacja podzieliła także prezydencką partię Perú Libre. Władze ugrupowania początkowo zapowiedziały głosowanie przeciwko wnioskowi o wotum zaufania, ale już 17 z 37 deputowanych partii zdążyło dotychczas wyłamać się i zadeklarowało poparcie dla rządu Vásquez. Na chwilę obecną szefowa rządu cieszy się więc zdecydowanym poparciem reprezentantów umiarkowanej lewicy. Rozmowy, aby przekonać do głosowania za wnioskiem o wotum zaufania centrum i radykalniejszą część lewicy, będą w najbliższych dniach kontynuowane i trudno jest przewidzieć ich wynik.

Plan pięcioletni

Prezydent Pedro Castillo przedstawił natomiast szczegóły Dekretu Najwyższego nr 164-2021-PCM, w którym określone zostały cele i priorytety polityki jego administracji na lata 2021 – 2026. To bardzo ważny dokument, jego treść wiąże bowiem wszystkie organy władzy wykonawczej, samorządy regionalne oraz inne instytucje kompetencyjnie z nimi powiązane. Założenia rządowej strategii zostały określone w oparciu o dziesięć filarów. Wśród nich znalazło się m.in.: rozbudowywanie systemu zabezpieczeń społecznych i bezpieczeństwa żywnościowego, programy wsparcia rozwojowego dla obszarów wiejskich, sprawiedliwa transformacja cyfrowa, wzrost nakładów na system edukacji i jego reforma, a także walka z korupcją, handlem narkotykami i terroryzmem.

Obalić Castillo

Tymczasem prowadzone przez dziennikarzy peruwiańskiego portalu El Foco śledztwo ujawniło wiadomości, jakie wymieniała między sobą grupa wpływowych biznesmenów, mająca na celu obalenie urzędującego prezydenta. Na czele intrygi stali Ricardo Márquez, prezes Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu i wiceprezydent za dyktatury Alberto Fujimoriego, oraz José Luis Silva, były minister w neoliberalnym rządzie prezydenta Alana Garcíi. Jak wynika z opublikowanych rozmów, biznesmeni zamierzali we współpracy z prawicową opozycją parlamentarną organizować i koordynować różne działania (m.in. protesty i strajki) na rzecz destabilizacji sytuacji w kraju, za cel biorąc sobie złożenie z urzędu prezydenta Castillo.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…