Boliwijski rząd ogłosił powołanie specjalnej komisji, która ma zająć się zbadaniem nieprawidłowości w zakresie egzekwowania przez sądy odpowiedzialności karnej sprawców przemocy i zabójstw kobiet. To odpowiedź na masowe protesty, wywołane zabójstwem dokonanym przez skazanego mordercę i gwałciciela, którego niedawno sąd warunkowo zwolnił z więzienia.

W listopadzie 2015 roku Richard Choque został skazany na 30 lat pozbawienia wolności za porwanie i zabójstwo 20-letniej kobiety. Jednak już w grudniu 2019 roku sędzia Rafael Alcón zezwolił mu na odbywanie kary w areszcie domowym, rzekomo ze względu na zły stan zdrowia (dokumentacja medyczna w tej sprawie okazała się sfałszowana). Po opuszczeniu więzienia Choque wrócił do przestępczego życia. Niedawno, aresztowany, przyznał się do zamordowania dwóch nastolatek i ukrycia ich ciał w swoim domu w El Alto.

Ujawnienie informacji o sprawie, w tym o możliwej korupcji sędziego i lekarzy, wywołało masowe protesty boliwijskich kobiet. Demonstracje rozpoczęły się przed domem Choque.

W ubiegłym tygodniu manifestacyjny pochód setek kobiet przeszedł z El Alto do stolicy kraju – La Paz.

Protestujące Boliwijki domagały się ukarania winnych przemocy i zabójstw kobiet oraz walki z patologami w wymiarze sprawiedliwości, które umożliwiają oprawcom unikanie kar.

Boliwijski rząd, który ustanowił rok 2022 „Rokiem Rewolucji Kulturalnej na rzecz Depatriarchalizacji”, odpowiedział na te wezwania powołaniem specjalnej komisji. Składa się ona z siedmiu kobiet, na czele z minister Maríą Nela Prada. Według założeń komisja, działając przy wsparciu władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej, ma po 120 dniach opublikować raport na temat nadużyć w wymiarze sprawiedliwości oraz nieprawidłowości w egzekwowaniu odpowiedzialności karnej sprawców kobietobójstw. Wnioski z raportu mają pomóc boliwijskim władzom podjąć systemowe rozwiązania w walce z tymi problemami.

,,To sprawa najwyższej wagi państwowej” – mówiła minister Prada. „Mamy zamiar dostarczyć wyniki dotyczące sytuacji, która jest wyzwaniem dla wszystkich organów państwa, wyzwaniem dla całego społeczeństwa” – dodała. W Boliwii wskaźnik kobietobójstw jest najwyższy na kontynencie. Według danych Specjalnej Prokuratury ds. przestępstw przeciwko życiu i integralności osobistej, tylko między 1 stycznia a 21 grudnia ubiegłego roku w Boliwii zarejestrowanych zostało co najmniej 107 zabójstw kobiet.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty

W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…