Dotychczas działali jako lokal  z książkami i wegańskim jedzeniem. Organizowali też akcje społeczne i spotkania dyskusyjne. Teraz wykonują kolejny krok. Anarchistyczna spółdzielnia prowadząca „Zemstę” uruchomiła właśnie internetową księgarnię.

Wnętrze kluboksięgarni, która obecnie ma również swój internetowy sklep
Wnętrze kluboksięgarni, która obecnie ma również swój internetowy sklep

„Tu nie ma szefów, jest współpraca” – tak anarchiści tłumaczą podstawową zasadę funkcjonowania swojego lokalu. „Zemsta” mieści się w starej kamienicy przy ulicy Fredry w Poznaniu. Od kilku lat można tam kupić książkę, wypić kawę zapatystow z Chiapas, zjeść wegańskie śniadanie, a nawet sushi w porze lanczu. Wszystkie dania są wykonane przez pracowników lokalu, którzy następnie sprawiedliwie dzielą się zyskiem.

Członkowie zespołu „Zemsty” akcentują, że ich lokal jednym z ogniw w łańcuchu oporu przeciwko wyzyskowi i niesprawiedliwości, a także oddolną formą samoorganizacji społecznej. – Księgarnia jest naszym głosem w debacie, przez książki pokazujemy że nie wzięliśmy się znikąd i mamy już często wypracowane rozwiązania albo pomysły co robić. Nie ma u nas książek wspierających kult żołnierzy wyklętych, za to pokazujemy jak samoorganizują się robotnicy i stawiają opór każdej władzy – tłumaczy Krzysztof Kołacki z anarchistycznego kolektywu.

Sukces spółdzielczego projektu skłonił osoby zaangażowane w „Zemstę” do rozszerzenia pola działania. Kilka tygodni temu została uruchomiona księgarnia internetowa, w której sprzedawane są m.in. książki prowadzonego przez poznańskich anarchistów wydawnictwa „Oficyna Trojka”.  Celem jest dotarcie z przekazem do większego grona odbiorców. – Sprowadzamy książki, które przede wszystkim nas interesują, wydawane często w niewielkich nakładach, tak jak książka Jana Wolskiego o historii spółdzielczości w Polsce. Mamy też książkę o niemieckim klubie piłkarskim St. Pauli, którego kibice nastawieni są antyfaszystowsko – mówi lokalnej „Gazecie Wyborczej”  Wojtek Rosiński, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia.

Więcej informacji o „Zemście” można znaleźć tutaj.

Strona księgarni internetowej.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…