Protesty pod Kancelarią Premiera

Już jest w sądzie akt oskarżenia przeciwko trzem przywódczyniom Strajku Kobiet. Oskarżenia są poważne, a grożące sankcje – wysokie. Jednak PiS nie wziął pod uwagę jednego faktu.

Przypomnimy, że podczas największego nasilenia protestów kobiet, związanych z wyrokiem TK, kolejni przedstawiciele władzy używali argumentów związanych z pandemią. Zarówno policja bezpośrednio na demonstracja, jak i w przestrzeni medialnej wciąż straszono uczestników. Szermowano argumentem, że wielotysięczne protesty stwarzają zagrożenie epidemiologiczne i naruszają prawo w tym zakresie.

Prawnicy Ordo Iuris z satysfakcja poinformowali, że ów akt oskarżenia ma u podstaw zawiadomienie przez nich właśnie złożone. Przedstawiciel Ordo Iuris komentując to dodał, że akt oskarżenia obejmuje poza sprowadzenie zagrożenia epidemiologicznego, również znieważanie policjantów. Portal tvp.info dodaje też, że podczas protestów „dochodziło do zamieszek, ataków na kościoły, kapłanów i wiernych”.

Oskarżonym liderkom OSK: Marcie L., Klementynie S. i Agnieszce C. za „sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób”, grozi do 8 lat więzienia (art. 165 par. 1 pkt 1 Kodeksu karnego).

OSK na Facebooku napisało w odpowiedzi: „Tak się bawi ekipa od Kaczyńskiego i Ziobry. Jeszcze wam się ta gierka z pandemią nie znudziła? Polowanko na nielegalu, to was kręci? Wszyscy wiedzą, że to ściema. Paragrafy z… Wiadomo, skąd wzięte. (…) Demonstracje, które przetoczyły się przez Polskę od października do grudnia 2020 r. były odpowiedzią na drastyczne łamanie praw człowieka i praworządności przez rząd. Były legalne. Więc: wypierdalać”, czytamy.

To oczywista próba nie tylko zlikwidowania przez PiS jednego z największych swoich problemów wizerunkowych i jednego z najpoważniejszych przeciwników, ale też działanie mające wywołać efekt mrożący dla ewentualnych naśladowców. Nie ma wątpliwości, że proces będzie obserwowany z największą uwagą nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Społeczność międzynarodowa będzie zainteresowana, jak w Polsce ma się wolność zgromadzeń.

Jednak po ostatnim wyroku Sądu Najwyższego oskarżycielom nie będzie łatwo. SN kilka dni temu wydał wyrok, w którym wskazał, że władza nie miała prawa zakazywać zgromadzeń spontanicznych. A takimi właśnie były protesty OSK.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Hm… ten „strajk” pierwszy ruszył krzycząc że idzie na wojnę z rządem, a teraz płacz że rząd „idzie na wojnę z nim”?? Przesadne umizgi! Jakby rząd naprawdę chciał iść na wojnę z tymi krzykaczkami, to by je z metra pozamykał bez wyroku, a nie cackał się takimi bzdetami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…