Rząd Prawa i Sprawiedliwości deklaruje, że zamierza rozwiązać problem kryzysu demograficznego i zachęcić Polaków do rozmnażania. Jednocześnie władza przymierza się do likwidacji najważniejszego programu leczenia bezpłodności.

O decyzji poinformował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego, który w ostatnich dniach rządów Platformy Obywatelskiej został przedłużony do końca 2019 roku, na co zostało wygospodarowanych 304 mln zł, będzie realizowany jedynie do połowy roku 2016. Potem pary, które nie mogą spłodzić potomstwa naturalnymi metodami, nie będą mogły liczyć na wsparcie państwa. Decyzję resortu skrytykowała m.in. Barbara Nowacka, szefowa Twojego Ruchu.

Dzięki refundacji procedury in vitro w Polsce, od początku trwania programu czyli od 1 lipca 2013 roku urodziło się 3,6 tys. dzieci, a 17 tys. par uczestniczy w procesie leczenia. Warunkiem przystąpienia do programu było dostarczenie diagnozy lekarskiej, potwierdzającej, że pacjentka leczyła bezpłodność innymi metodami przez co najmniej 12 miesięcy. Projektem były objęte kobiety do 40 roku życia.. Zabronione było tworzenie zarodków w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie. Ograniczenia dotyczyły też zarodków nadliczbowych – liczba zapłodnionych komórek jajowych nie mogła być wyższa niż sześć. Wyjątek stanowiły przypadki kobiet po 35 roku życia oraz tych, u których zdiagnozowano  choroby współwystępujące z niepłodnością, które spowodowały wcześniejsze dwukrotne nieskuteczne leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Pod wpływem środowisk konserwatywnych twórcy ustawy wprowadzili do niej ograniczenia – m.in. zakaz niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju –groziła za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5. Zakazana była również preimplantacyjna diagnostyka genetyczna, umożliwiająca wybór cech fenotypowych, w tym płci dziecka.

Decyzję rządu skomentował również znany aktor Wiktor Zborowski.

Konstanty Radziwiłł. Lekarz. Ojciec. Podjął decyzję. Sam. We własnym sumieniu. Czystym sumieniu. Kamiennym sumieniu….

Posted by Wiktor Zborowski on 1 grudnia 2015

[crp]

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. glob poczytaj trochę, proszę na temat II w. św., to się dowiesz, jak wyglądała eksterminacja naszego narodu – obozy koncentracyjne, masowe egzekucje, sterylizacja kobiet, roboty przymusowe w warunkach wyniszczających biologicznie organizm, często doprowadzających do śmierci. Gdyby chodziło o podniesienie wieku zamążpójścia, to nie mówilibyśmy o grozie tamtych czasów. Zresztą Niemki w tamtych czasach dużo później od Polek wychodziły za mąż. Czyli co, Niemcy się sami eksterminowali? A Polacy teraz, bo później zawierają małżeństwa?
  Zresztą to bzdura, bo minimalny wiek zawierania małżeństw regulował konkordat.
  Po drugie – skąd te dane o milionie bezpłodnych Polaków? Może to klimat, bo jak docierają do UK, mają zaraz dzieci, bez in vitro.
  Po trzecie – eksterminacja następuje przez przymykanie oczu na rozbój w świetle prawa – odbieranie dzieci, eksmisje na bruk za nieistniejące lub sztucznie wykreowane długi. Przez to ludzie popełniają samobójstwa.
  Po czwarte – są ważniejsze wydatki w Polsce, niże kreowanie kolejnych pokoleń bezrobotnych.

  1. To po co się wypowiadasz jak ty nie masz pojęcia ile ludzi w polsce ma problem bezpłodności.? Tyle czasu kler wariuje na temat invitro, a ty podstawowych rzeczy na temat nie wiesz. Na jakiej zasadzie w polsce ludzi nie wolno leczyć?. Jeśli nagle ktoś z powodu zaburzeń seksualnych zacznie zwalczać okulistów i nie będziesz mogła nigdzie zbadać i leczyć wzroku, to będzie to wporządku? Tylko dlatego że jakaś grupa z innego państwa ma problemy i im okulary kojarzą się z seksem analnym? Bo kler wojuje tak naprawdę dlatego że do inwitro jest potrzebna masturbacja. Ty wiesz że kler nie tylko zwalczał Kopernika ale całą medycynę, respiratory, szczepienia, transplantacje, znieczuleni itd?
   Doporowadzał do tego że ludzie umierali gdy można było ratować, a teraz w 21 wieku ludzi nie wolno leczyć, bo sekta ma problemy przez celibat i kradnie tak że dlatego na nic nie ma.?

 2. PiS nigdy nie leczył, nie leczy, to i leczyć nie będzie – to partia, która zdecydowała o zaprzestaniu finansowania procedury medycznej.
  Popieram decyzję, skoro nie stać naszego kraju na wsparcie żyjących obywateli, to dokładanie do przyszłych jest głupotą. Zachęta dla płodzenia dzieci to życie w kraju gdzie są perspektywy dla obecnych i przyszłych pokoleń.

  1. To jest eksterminacja narodu polskiego prosto z IIIRzeszy. Obenie milion polaków ma problemy z płodnością i ich będzie więcej, to samo robili okupanci. Hitler podniósł wiek zamążpójscia by ograniczyć ilość polaków ( kiedyś niedopomyślenia było bezślubne dziecko). Teraz ewidentni zdrajcy narodu przeciwko polakom, w ramach obsesji seksualnych obecgo państwa watykańskiego, polakom zakazują mieć dzieci. Gdzie nawet państwa islamskie przychylnie patrzą na tą metodę, bo problem bezpłodności narasta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…