– Jestem przekonany, że uzyskanie większości w Senacie przez Zjednoczoną Prawicę będzie możliwe w najbliższych miesiącach – powiedział w RMF FM europoseł PiS Adam Bielan.  Jego zdaniem „opozycja jest dzisiaj w fatalnym stanie, morale tam jest bardzo niskie, zarówno w PO, jak i w PSL”. 

PiS szykuje się do odbicia wyższej izby parlamentu z rąk opozycji, co umożliwiłoby szybszy tryb przepychania ustaw, które obecnie mogą być blokowane przez Senat przez 30 dni, przysługujące na zgłoszenie poprawek.

Bielan, pytany, czy jest jeszcze możliwe uzyskanie przez PiS większości w Senacie, odpowiedział: „Jest to możliwe”.

„Ja od początku rozmów na temat szykowania się władz Senatu po wyborach parlamentarnych sądziłem, że jeżeli nie uda nam się, Zjednoczonej Prawicy, zdobyć większości w Senacie bezpośrednio po wyborach, to kolejnym takim czasem, kiedy będzie to możliwe, to już będzie okres po wyborach prezydenckich, on w tej chwili nastąpi” – powiedział Bielan.

Polityk twierdzi, że PiS nie rozmawia z żadnymi deputowanymi opozycji na temat ich przejścia na stronę władzy, jednak”znając charakter tej instytucji, znając wielu senatorów, również opozycji, jestem przekonany, że będzie to możliwe w najbliższych miesiącach”.

Ocenił, że „opozycja jest dzisiaj w fatalnym stanie, morale tam jest bardzo niskie, zarówno w PO, jak i w PSL”.

„Pamiętajmy również, że w Senacie zasiada bardzo wiele osób, które nie są członkami partii politycznych, startują z list partii politycznych, ale do tych partii nie należą, więc Senat zawsze rządził się swoimi prawami. W poprzedniej kadencji kilkoro senatorów opozycji dołączyło do naszego klubu” – przypomniał europarlamentarzysta PiS.

W Senacie X kadencji PiS zdobyło 48 mandatów, KO – 43, Lewica – 2, a PSL – 3. W izbie wyższej parlamentu zasiada też czworo senatorów, którzy kandydowali z własnych komitetów wyborczych: b. prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, b. wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski, b. prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz i b. posłanka PO, w poprzedniej kadencji senator niezależna Lidia Staroń.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Sondaże z ostatnich dni: PiS na górze, Lewica poza Sejmem?

Ostatnie dni to wysyp sondaży zamawianych przez różne portale i media. Są niewielkie różni…