Granica polsko-ukraińska / fot. Wikimedia Commons

Polski Sejm i ukraińska Rada Najwyższa przyjęły wspólną „Deklarację Pamięci i Solidarności”. Pamięć parlamentarzystów ograniczyła się do wybiorczych faktów z okresu II wojny światowej, zaś solidarność oznacza w tym przypadku przeciwstawienie się wspólnemu wrogowi. Łatwo się domyślić, że jest nim Rosja.

Granica polsko-ukraińska / fot. Wikimedia Commons
Polska i Ukraina dały przykład przekraczającej granice jednostronnej polityki historycznej / fot. Wikimedia Commons

Polscy i ukraińscy parlamentarzyści wykazali się nowatorską interpretacją przyczyn wybuchu wojny. Deklaracja głosi, że to „pakt Ribbentrop–Mołotow doprowadził do wybuchu II wojny światowej” . Oznacza to, że gdyby ZSRR nie dogadał się z Niemcami, żadnej wojny by nie było. Dopiero bowiem 23 sierpnia 1939 Hitler wpadł na pomysł, aby zaatakować Polskę, a anschluss Austrii oraz tworzenie osi z Włochami i Japonią to zapewne były gesty mydlące oczy pacyfistom. Dopiero Stalin musiał go przekonać do wojny – później również ze Związkiem Radzieckim. Do takich „wniosków” dojść można, gdy partacka polityka historyczna zastępuje zdolność rozumienia faktów historycznych.

Nawiązanie do wojny stanowiło przygrywkę do krytyki współczesnej Rosji. W sposób otwarty potwierdził to spiker Werchownej Rady, Andrij Parubij, mówiąc, iż celem deklaracji jest „udzielenie odpowiedzi na rosyjską agresję wobec Ukrainy,  Polski i całego zachodniego świata”. Tym samym uzmysłowił Amerykanom, Hiszpanom i Portugalczykom, że zostali napadnięci przez rosyjskie wojska. Sama deklaracja ujmuje tę myśl w sposób nieco mniej paniczny, wspominając jedynie o tzw. wojnie hybrydowej, która jednak i tak „stanowi zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa całej Europy”.

Za przyjęciem deklaracji głosowało w Sejmie 367 posłów, 44 – przeciw, 18 wstrzymało się od głosu. Ukraiński parlament przyjął deklarację nieznaczną większością głosów: za głosowało 243 spośród 450 deputowanych. Przeciwnicy przyjęcia deklaracji uważają, że nie ma ona bynajmniej na celu powrotu do historii sprzed ponad 70 lat, lecz stonowanie napięcia w stosunkach polsko-ukraińskich. Jak twierdzi deputowany partii Batkiwszczyna, były minister spraw zagranicznych Borys Tarasiuk, deklaracja ma „neutralizować efekt” uchwały polskiego Sejmu o uznaniu rzezi wołyńskiej za ludobójstwo. Warto też zauważyć, że w tym samym dniu, kiedy przyjmowano wspomnianą rezolucję, władze Charkowa podjęły decyzję o umieszczeniu tablicy pamiątkowej poświęconej Józefowi Piłsudskiemu w budynku, gdzie Piłsudski studiował medycynę na Charkowskim Carskim Uniwersytecie, gdzie obecnie mieści się akademia inżynieryjno-pedagogiczna.

Według pierwotnych zamierzeń w deklaracji miały zmieścić się jeszcze odniesienia do Litwy i przyjąć miał ją równolegle także wileński Seimas. Strona litewska wycofała się jednak w ostatniej chwili. Jak argumentowała przewodnicząca sejmowego organu do spraw zagranicznych Anna Gopko, pełnomocnictwa Seimasu obecnej kadencji już wygasły, a nowowybrany rozpocznie prace dopiero w drugiej połowie grudnia.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Warto jednak zwrócić uwagę na zasadniczą różnicę. Ukraina kolejnymi uchwałami pozyskuje za darmo, nic nie znaczącymi gestami, polityków kolejnej przeżąrtej rusofobią partii. I leży to w interesie Ukrainy. A jaki interes mają Polacy z tych ukłonów po pas za bezdurne obietnice? Czy jest jakaś deklaracja o stabilności granic Ukrainy na zachodzie? Przy okazji widać, że więcej myslących jest na Ukrainie, gdzie parlament dystansuje się od owych zakłamanych gestów.. Nasi działaja na oślep, ale połączenie Wołynia z Mołotowem i Ribbentropem naraża tylko na śmieszność. Znamienne, że na fali rusofobii dezawuuje się ostatnio tych, którzy pierwsi wyszli z bronia w ręku przeciwko faszyzmowi w Hiszpanii.

  2. Spoko, hajdamaczyzna ma wprawę we wbijaniu noża w plecy – w 39-tym to zrobili jako Armia Radziecka, a teraz jak już Maciaszka wypowie wreszcie wojnę Rosji to po drodze do Moskwy i tak musiał będzie najpierw zdobyć Kijów.

  3. Wspólnym wrogiem był ZSRR, w skład którego wchodziła Ukraina. To dopiero jest schizofrenia!

  4. A najlepsze jest to, że treść przyjętej przez polski sejm uchwały różni się od tej przyjętej przez ukraińców. Co nie zmienia faktu, że ta „wspólna” uchwała to skandal – to tak jakby polski sejm wraz z niemieckim bundestagiem wychwalał SS-manów za to, że walczyli z ZSRR.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…