Sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych opowiedziała się za uchyleniem immunitetu posłanki Lewicy Joanny Scheuring-Wielgus. Chodzi o akcję solidarności z ofiarami pedofilii w Kościele katolickim.


Policja chce ukarać polityczkę za symboliczny protest przeciwko przestępstwom seksualnym w Kościele i ich tuszowaniu. Protest polegał na zawieszeniu dziecięcych bucików na ogrodzeniu katedry świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Toruniu. Odbył się w ramach międzynarodowej inicjatywy Baby Shoes Remember, akcji zapoczątkowanej w Irlandii. To tamtejsi aktywiści zaproponowali, by buty dzieci przypominały o bezbronnych ofiarach – dzieciach molestowanych, gwałconych, bitych i maltretowanych w sierocińcach czy szkołach z internatem.

Joanna Scheuring-Wielgus zawiesiła buciki na ogrodzeniu toruńskiej katedry w 2018 r.

Policja chce ją za to ukarać, powołując się na art 63a kodeksu wykroczeń.

Przewiduje on kary dla osób, które zamieszczają ogłoszenia i plakaty w miejscach publicznych, ale bez zgody właściciela powierzchni, na której zawieszono komunikat. Wniosek o ukaranie posłanki Lewicy trafił już do sądu, ale dopóki chronił ją immunitet poselski, sprawa nie mogła ruszyć.

Uchylenie immunitetu przeszło jednym głosem – za było 9 posłów, ośmioro przeciwko.

Polityczka deklaruje, że nie będzie uchylać się od sprawy sądowej. – Będę zawsze stać po stronie skrzywdzonych a nie sprawców – dodała na Twitterze.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…