Posłanki Wiosny rozpoczęły poselską kontrolę nad finansowaniem z budżetu państwa licznych działalności ojca Rydzyka, toruńskiego duchownego i milionera, założyciela Radia Maryja, Telewizji Trwam, prezesa fundacji Lux Veritatis.

Wanda Nowicka i Joanna Scheuring-Wielgus poinformowały, że ponad 40 instytucji państwowych wspiera finansowo księdza Rydzyka, na niespotykaną dotąd skalę. Nikt inny nie może poszczycić się takim wsparciem od państwa.

Dziennikarskie śledztwo OKO Press, na którym opierają się posłanki, ujawniło jak dotąd ponad 40 podmiotów.

Pierwsza kontrola odbyła się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Posłankom udało się umówić na spotkanie i otrzymały gwarancję obejrzenia dokumentów.

Joanna Scheuring-Wielgus poinformowała również, że „od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości podmioty związane z ojcem Rydzykiem otrzymały z państwowej kasy ponad 325 mln zł.” Posłanka jest przekonana, że to nie jest wszystko, że pieniędzy może być jeszcze więcej. Od samego ministra kultury Rydzyk dostał 185 mln zł, jak podaje portal NaTemat.

▶️ Rozpoczęłyśmy z Wanda Nowicka serię kontroli poselskich dot. kasy dla Rydzyka, która płynie szerokim strumieniem z…

Opublikowany przez Joannę Scheuring-Wielgus – polityk Środa, 14 kwietnia 2021

– Rydzyk dostał pieniądze od państwa na niejasnych zasadach. Chcemy sprawdzić procedury zdobywania pieniędzy, konkursy i przetargi w których brał udział, oraz dowiedzieć się o rozliczenia grantów i dofinansowań. Rydzyk dostał dziesiątki tysięcy na przykład na promocję czytelnictwa w swoim toruńskim Muzeum Pamięć i Tożsamość. W jaki sposób promuje czytelnictwo?- pyta posłanka. Instytut Książki przekazał mu również na ten cel 140 tysięcy złotych.

Posłanki zamierzają skontrolować wszystkie podmioty, które finansują działalność ojca Tadeusza Rydzyka. A on sam, mimo gigantycznych państwowych dotacji i świetnie prosperujących licznych biznesów nadal narzeka, że mu ciężko. „Codziennie pytam panią dyrektor: Ile pieniędzy mamy? Czy damy radę do pierwszego? (…) Obiecali nam, że dadzą nam jeszcze jakieś pieniądze na Park Pamięci Narodowej. Nie dali. Ale my się będziemy do nich udawać.

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…