Joanna Senyszyn

Eksperci wskazują zagrożenia, jakie czekają gospodarkę światową w związku z pandemią koronawirusa. Już wiadomo, że największe ofiary poniosą, jak zwykle, ludzie pracy. Są już pierwsze niepokojące sygnały.

23 marca polscy pracownicy zatrudnieni w Czechach przez czeskie agencje pracy, otrzymali zwolnienia ze skutkiem natychmiastowym. Zwolnienia objęły także tych, którzy przebywali na urlopach lub zwolnieniach lekarskich (!). To ludzie, którzy do Czech do pracy dojeżdżali z przygranicznych miejscowości: z Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Jastrzębia Zdroju, Gorzyc, Chałupek, Cieszyna.

Problem polega na tym, że zgodnie z drakońskimi warunkami umów, jakie podsuwano polskim pracownikom do podpisu, nie przysługuje im prawo do jakiejkolwiek odprawy lub świadczenia socjalnego. Z dnia na dzień zostali bez środków do życia, mało tego, masowe zwolnienia dotknęły tylko pracowników polskich, co trudno rozpatrywać inaczej, jak politykę dyskryminacyjną, niezgodna z normami Unii Europejskiej.

Czescy pracodawcy tłumaczą się, że polscy pracownicy mieli trudności z terminowym dotarciem do pracy przez utrudnienia, które powstały na granicach. I faktycznie – takie zjawisko miało miejsce. Nasi rodacy, mimo zapewnień rządu, który deklarował, że pomimo przywrócenia kontroli nie będzie utrudniał Polakom dotarcia do pracy, stali po kilka godzin w kolejkach przed szlabanami, ostatecznie do pracy nie docierając.

Joanna Senyszyn posłanka Lewicy Razem, zwróciła sie do premiera Morawieckiego z listem otwartym, by rząd w tej sprawie podjął interwencję.

„Rozwiązanie stosunku pracy z czeskimi firmami wiąże się dla polskich pracowników z pozbawieniem ich środków do życia. Zgodnie z umowami, jakie podpisali, nie przysługuje im prawo do jakiejkolwiek odprawy ani świadczeń. Konieczna jest w tej sprawie szybka interwencja rządu”, czytamy w piśmie Senyszyn. 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ja na SLD mam alergię bo (mówię tu za siebie) dziś to nie jest LEWICA a partia zdrady (wepchnęli nas do UE)!!!
    Jednak na wszystko trzeba patrzeć racjonalnie i… BRAWO Pani Joanno Senyszyn!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Tarcza 4.0 – aresztują Cię przez internet, ale siedzieć będziesz naprawdę

Rzeczpospolita Kaczyńskiego zaczyna niepokojąco coraz bardziej przypominać antyutopie Orwe…