Prawo i Sprawiedliwość, obiecujące „walkę z elitami” właśnie ma zamiar podnieść uposażenia przedstawicieli klasy politycznej. Jeszcze w grudniu posłowie ugrupowania zapowiadali, że żadnych podwyżek nie będzie. Najwięcej zyska Beata Szydło – ponad 7 tys. zł.

Marek jakubiak, najbogatszy poseł, którego majątek szacowany jest na ponad 60 mln zł; jego pensja wzrośnie o dodatkowe 3 tys. zł.flickr.com/Media Wnet
Marek Jakubiak, najbogatszy poseł, którego majątek szacowany jest na ponad 60 mln zł; jego pensja wzrośnie o dodatkowe 3 tys. zł. flickr.com/Media Wnet

Pensja pani premier, która obecnie wynosi blisko 17 tys. zł, ma wzrosnąć aż do 24 tys. 4,5 tys. zł więcej, czyli już 24,5 tys. miesięcznie dostanie Andrzej Duda, nowością jest ten wynagrodzenie dla tzw. „pierwszej damy” czyli jego żony, która zacznie zarabiać 13 tys. zł. Podatnicy sfinansują też wyższe uposażenia marszałka Sejmu, prezesa NBP, prezesa NIK, ministrów i wiceministrów, sekretarza i podsekretarzy stanu, wojewodów, wiceowojedów, posłów, senatorów i – co ciekawe – byłych prezydentów oraz ich żony. Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa dostaną miesięcznie 18 tys. zamiast 9, a małżonki polityków – po 10 tys.

Zdaniem posła Łukasza Schreibera, wnioskodawcy projektu, obecnie „wybitni fachowcy odmawiają pracy dla rządu ze względu na zbyt niskie zarobki”, które, jak podkreślił, nie były podnoszone od 2008 roku. Chce on spiąć zarobki najwyższych urzędników państwowych z „wynikami”, czyli po prostu z PKB – nie wiadomo, jaki wpływ na Krajowy Produkt Brutto miałaby mieć np. działalność prezesa NIK czy wiceministra środowiska. Faktem jest natomiast, że wszyscy wydamy na zarobki już bardzo dobrze uposażonych polityków o 20 mln zł więcej niż dotychczas. Środki te pozwoliłyby na przekazywane świadczenia 500+ jednej czwartej dzieci z domów dziecka w Polsce, na co ostatnio nie wyraziła zgody minister Rafalska (jej zarobki wzrosną o prawie 6 tys. zł.

Co zabawne, jeszcze niewiele ponad pół roku temu Prawo i Sprawiedliwość szczyciło się, że przerywa prace nad ustawą o podwyżkach dla posłów autorstwa Platformy Obywatelskiej. – Przykład idzie z góry i jeżeli chcemy pomóc najsłabszym, trzeba zacząć od siebie – mówił w grudniu Tadeusz Cymański, poseł partii rządzącej.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…