Chcą walczyć nie tylko o prawo do aborcji na żądanie, ale też o wyższe płace, godne warunki zatrudnienia i bardziej dostępne mieszkania. W Poznaniu zawiązała się Wielkopolska Rada Strajku Kobiet.
Współtwórczynie struktury, działaczki Socjalnego Kongresu Kobiet, Strajku Kobiet Poznań, Inicjatywy Pracowniczej i kolektywu W Naszej Sprawie, podkreślają, że ma ona być podmiotem alternatywnym wobec Rady Konsultacyjnej powołanej przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. W odróżnieniu od tamtej, „warszawskiej” i raczej liberalnej struktury, stawia sobie za cel oddanie głosu kobietom z klasy pracującej, także z mniejszych miejscowości. Podstawą programu Rady mają być postulaty socjalne, chociaż na pierwszym miejscu pozostaje kwestia aborcji, jako ta, która wywołała ogólnopolski gniew.
Działaczki związkowe Marta Rozmysłowicz i Magda Malinowska, które obecnie współtworzą Wielkopolską Radę i współpracują z radą konsultacyjną w obszarze dotyczącym rynku pracy, przedstawiły podstawowe postulaty socjalne dla kobiet w rozmowie z Portalem Strajk. Wskazały, iż natychmiastowych działań ze strony państwa wymaga kwestia nadużywania umów cywilnoprawnych (śmieciowych) i zatrudnienia tymczasowego. Stwierdziły, iż państwo powinno wdrożyć bardziej aktywną politykę mieszkaniową, budując domy z lokalami na wynajem, gdzie czynsz byłby niższy niż w przypadku mieszkań wynajmowanych u prywatnych właścicieli. Trzeci postulat rady to zachowanie dotychczasowych, wprowadzonych przez PiS świadczeń socjalnych. Jak oceniają działaczki, 500+ czy wyższa płaca minimalna realnie poprawiły sytuację materialną polskich rodzin. Rada zamierza również upominać się o odpowiedzialną politykę władz publicznych w sprawach klimatu.
Aktywistki nie wykluczają powrotu na ulice, gdyby np. władze zdecydowały się opublikować wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który został ogłoszony, ale nadal nie wszedł w życie. Niemniej w ich ocenie nastał obecnie moment na dyskusję w gronie zaangażowanych kobiet i wypracowanie zestawu postulatów i programu zmian.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…