Zarabiają sporo poniżej średniej krajowej, są przeciążeni obowiązkami i mają poczucie, że za wykonywanie odpowiedzialnej pracy nikt ich nie docenia – taki obraz wyłania się z relacji pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Poniedziałek to dzień ich ogólnopolskiego strajku.

Protest inspektorów weterynaryjnych w Warszawie / twitter.com

Dziś na terenie całej Polski oddziały Inspekcji będą działać w ramach specjalnych dyżurów, a więc na szybkie załatwienie spraw trudno będzie liczyć. Dlaczego? Ponieważ pracownicy masowo zgłosili urlopy na żądanie i zdecydowana większość z nich nie stawi się dziś w miejscu pracy. To sygnał, który ma dać do zrozumienia ich zwierzchnikom, że obecne standardy pracy i wynagrodzenia są nie do zaakceptowania.

– To kontynuacja oddolnych działań pracowników inspekcji, którzy najpierw masowo wysyłali wnioski o podwyżki do swoich przełożonych, potem zdecydowali się wysłać list otwarty do premiera Morawieckiego. Te działania nie przyniosły jakichś większych efektów, stąd pracownicy podjęli kolejne kroki – powiedział PAP rzecznik Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej Witold Katner.

Ile zarabia inspektor IW? Stawki nie powalają na kolana. Osoba z wyższym wykształceniem otrzymuje miesięcznie ok. 2,5 -3 tysięcy złotych brutto. W mniejszych ośrodkach wynagrodzenia wynoszą nawet 2,2 tys. brutto. Za takie pieniądze trudno przeżyć, a co dopiero myśleć o rozwoju zawodowym. Nic dziwnego zatem, że w ciągu dwóch lat z profesji zrezygnowało 600 osób. Zjawisko exodusu wykwalifikowanych pracowników przekłada się na obciążenie obowiązkami pozostałych. Podwyżek nie było od 2015 roku, ale nawet wtedy wzrost płac był symboliczny – zaledwie 50 zł. Poważnej waloryzacji nie przeprowadzono od 10 lat. Co na to ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi, któremu podlega Inspekcja? Propozycja wiceszefa resortu (400-600 zł brutto) nie zadowoliła pracowników.

Czego domagają się inspektorzy? Oto ich lista postulatów:

  1. Wzrost wynagrodzenia zasadniczego dla wykwalifikowanych pracowników na poziomie 1,5 średniej krajowej z wyrównaniem od początku roku oraz możliwości dalszego wzrostu tych wynagrodzeń.
  2. Wynagrodzenie dla nowo utworzonych etatów na poziomie średniej krajowej.
  3. Przyznanie nowych etatów, niezbędnych do walki z kryzysem, jakim jest ASF, zgodnie z zapotrzebowaniem wystosowanym przez poszczególnych powiatowych i wojewódzkich lekarzy weterynarii.
  4. Wykształcenie systemowych rozwiązań walki z ASF, a w szczególności sprawnej i skutecznej współpracy z innymi służbami rządowymi i samorządowymi
  5. Stworzenie możliwości występowania o dodatkowe środki budżetowe, celem wykonania przepisów ustawy o Służbie Cywilnej (coroczny wzrost 1% wysługi lat, nagrody jubileuszowe, nagrody celowe, odprawy emerytalne).
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Protestujący przykuci do bram MEN, jedna osoba potrącona przez policyjny radiowóz, 4 osoby zatrzymane- czyli Strajk Kobiet w Warszawie

Dzisiaj (23.11) przed 15:30 rozpoczął się w Warszawie kolejny protest pod MENem w ramach S…