Władze Tanzanii mają zamiar przywrócić do życia tzw. uśpione przedsiębiorstwa, które formalnie są zarejestrowane, lecz nie prowadzą żadnej działalności. Mają one być reaktywowane do 2019 roku. Rząd liczy na to, że w 25 takich firmach znajdzie zatrudnienie ponad milion pracowników.

John Magufuli, fot. wikimedia commons

Przedsiębiorstwa te zostały swego czasu sprywatyzowane a niektóre z nich były nieczynne przez ostatnie 20 lat. – Popełniliśmy błąd, kiedy prywatyzowaliśmy przemysł – oświadczył prezydent John Magufuli. Z kolei rząd ostrzegł właścicieli, że jeśli nie w tym miesiącu nie uruchomią produkcji, to ich zakłady zostaną przejęte przez państwo. Rząd zamierza uważnie przyjrzeć się nieczynnym zakładom. Dokonano już oceny 15 przedsiębiorstw a 10 „wzięto pod lupę”. Zarządzaniem firmami przejętymi przez państwo mają zająć się konsorcjum składające się z pięciu państwowych funduszy ubezpieczeniowych. Ponadto rząd poszukuje inwestorów dla tych przedsiębiorstw.

Rewitalizacja nieczynnych zakładów pracy jest jednym z elementów ambitnej strategii doprowadzenia Tanzanii do roku 2025 do poziomu kraju półuprzemysłowionego o średnich dochodach, przy założeniu rocznego tempa wzrostu PKB na poziomie 10 proc. (7 proc. w roku ubiegłym). Pomimo stopniowego zmniejszania skali ubóstwa obecnie, według danych Banku Światowego, około 47 proc. ludności kraju żyje na poziomie poniżej minimum egzystencji mając dochody mniejsze niż 1.90 dolara dziennie. Prezydent Magufuli twierdzi, że do roku 2020 zatrudnienie w przemyśle znajdzie ok. 40 proc. obywateli kraju a dochód narodowy na jednego mieszkańca wzrośnie do 3 tys. dolarów. Oprócz reaktywacji uśpionych przedsiębiorstw rząd zamierza wybudować osiem nowych zakładów przemysłowych w różnych regionach kraju. W tym celu zabiega o pozyskanie zagranicznych inwestorów zwłaszcza w sektorze przemysłu. Założenia planu pięcioletniego na lata 2016-2021 przewidują przeznaczenie na inwestycje kwoty 55,5 miliarda dolarów z czego 29 miliardów ma pochodzić z budżetu państwa a pozostałą część mieliby wyłożyć inwestorzy zagraniczni.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Krzepiący optymizm. Daleki kraj, odmienne obyczaje, ale ekonomia bliska naszym marzycielom. Przygotowanie miliona stanowisk pracy przez dwadzieścia pięć firm to ambitne zadanie. podobnie, jak podniesienie skokowo dochodu per capita. Istotne jednak jest liczenie pieniędzy inwestorów i tu realna ocena chęci i możliwości pozyskania funduszy. Ciekawe, jakie są możliwości ulokowania jakiejś polskiej firmy produkujacej traktory, czy maszyny budowlane i rolnicze. Tylko, czy są tacy, którzy podejmą wyzwanie

  2. Nawet tacy Afrykańczycy wiedzą, że prywatyzacja działa przeciw społeczeństwu. A balcerkopodobni z uporem twierdzą, że nie. Jesteśmy sto lat za murzynami.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

USA: policja trzyma aresztowanych na stadionie. Ukrywanie liczby zabitych

Protesty po zamordowaniu przez policję George’a Floyda nie ustają, choć wczoraj postawiono…