Wolność słowa po polsku wygląda tak, że organy państwa gorliwie reagują na doniesienie i podejrzeniu popełnienia przestępstwa, jeśli dotyczy ono Kocioła katolickiego, polityków PiS lub oficjalnej polityki państwa. W pozostałych wypadkach, jak na przykład przy posługiwaniu się mową nienawiści pod adresem lewicy, niczego nie zauważają.

facebook.com/Tadeusz Rydzyk

Ten właśnie sposób reakcji prezentuje prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód, która wszczęła śledztwo w związku z demonstracją feministek pod siedzibą Radia Maryja. Organizatorki twierdzą, że to był jedynie happening i nie złamały prawa. Zupełnie inaczej uważa posłanka PiS, Anna Sobecka. Jej zawiadomienie do prokuratury wyrażało przekonanie, że nie tylko doszło do popełnienia przestępstwa, ale do „kumulacji przestępstw”, jak informuje portal Onet.pl. Posłanka uważa, że nie tylko Tadeusz Rydzyk, symbol radykalnego i ksenofobicznego skrzydła polskiego kościoła katolickiego został obrażony, ale poszkodowany jest cały katolicyzm. Oznacza to, że dla Sobeckiej Rydzyk jest symbolem całej wielomilionowej wspólnoty wiernych.

Sobecka jest przekonana, że doszło do nawoływania do nienawiści wyznaniowej i obrazy uczuć religijnych. Dostrzegła, że „wskazane w zawiadomieniu wydarzenia z racji swojej skali i agresji nie mają precedensu w historii powojennej naszego państwa. Pogarda dla ludzi wierzących, dla kapłanów, episkopatu, liturgii i symboli religii chrześcijańskiej poraża. Przerażenie budzi też zaprezentowana pogarda dla zagwarantowanych wolności konstytucyjnych – szczególnie wolności wyznania” – napisała Anna Sobecka w maju tego roku. Pod zawiadomieniem podpisał się też Ryszard Nowak, przewodniczący Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą.

Prokuratura, po uspokajających komunikatach, że czynności sprawdzające, nie musza oznaczać wszczęcia śledztwa teraz uznała, że jednak będzie ono wszczęte. Oznacza to ogromna prace przez funkcjonariuszami prokuratury, przesłuchania świadków, wysłuchania biegłych i ostatecznie, skierowania do sądu aktu oskarżenia.

Demonstrację zorganizowało sześć organizacji kobiecych, wykrzykiwano hasła o pazerności Rydzyka, agresji kierowanego przez niego medium, nawiązując do poparcia przez związane z nim środowiska do całkowitego zakazu aborcji.

Za obrażanie uczuć religijnych grozi kara do dwóch lat więzienia.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Nikt nikomu nie zabrania protestowania, ale nie wolno robiąc to obrażać innych. Nie mogli przyjść normalnie ubrani z normalnymi transparentami ? po co te przebieranki i transparenty obrażające religię ? Zrobiły to celowo, to była zwykła prowokacja. Gdyby przyszły i protestowały w sposób normalny przeciwko Rydzykowi nikt by ich nie pozywał do sądu czy prokuratury. Zresztą za to że protestowały przeciwko Rydzykowi nikt ich nie pozwał i prokuratura też nie prowadzi śledztwa w tej sprawie. Te manifestujące panie zostały pozwane za to w jaki sposób prowadziły protest. Na zdjęciach widać transparenty z pochwą zamiast krzyża, czy transparenty prześmiewcze wobec papieża itp. I za to prokuratura prowadzi śledztwo. W tym śledztwie nie ma w ogóle wątku Rydzyka i protestu wobec niego.

 2. Nie ma znaczenia czy to religia katolicka, muzułmańska, żydowska czy jeszcze jakaś inna – żadnej religii nie można obrażać !!!

 3. Katole obrażają wiarę muzułmańską, więc można i obrażać wiarę katolską. A czynowników tej wiary tym bardziej. Podobno jest demokrejszen.

 4. Manifestanci obrażali religię katolicką i uczucia religijne. Widać to na zdjęciach i filmikach z tej manifestacji a dokładnie na transparentach, które tam podczas manifestacji używali. A tego robić nie wolno, dlatego bardzo dobrze, że wymiar sprawiedliwości się tym zajął.

 5. To była zwykła prowokacja która miała na celu obrazę kościoła katolickiego. Tu nie chodziło o dotacje dla Rydzyka bo on z tych dotacji się rozliczył co do grosza, tu chodziło o zwykła prowokację. Dlatego bardzo dobrze, że prokuratura się tym zajęła.

  1. Jestem prowokatorem bo filmowałem przestępstwo

   A Pana Mieszkańca, wraz z jego komentarzem, spotkałem pod artykułem o podobnej tematyce, z tym samym tekstem, na portalu „niezalezna.pl”. Znalazłem tam całą masę podobnych tendencyjnych komentarzy. Kłopot polega tylko na jednym: na portalu „niezalezna.pl”, panuje cenzura – https://waldorfus.wordpress.com/2018/06/14/niecenzuralny-komentarz-na-portalu-niezalezna-pl/
   – i wolno tam teraz pisać tylko cynglom katolickiej wyznaniowej władzy. Reszta, próbująca dodać na „niezaleznej.pl” komentarz, traktowani są jako prowokatorzy.

   Okazuje się jednak że święte krowy są w naszym kraju potrzebne. Zobaczymy potem, tylko komu.

 6. Sobecka obraża moje bardzo już wątłe uczucia religijne utożsamiając rydzyka z całym katolicyzmem. Rydzyk twarzą katolicyzmu, to tak jakby pani byla twarzą Victoria’ Secret . ? brrr….

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Sąd Najwyższy otwiera furtkę do karania hierarchów kościelnych chroniących pedofili

Ten ważny wyrok Sądu Najwyższego może stać się początkiem całego procesu, który oczyściłby…