Kilkaset osób protestowało w Kopenhadze i Aarhus przeciwko zakazowi zasłaniania twarzy w miejscach publicznych, który właśnie wszedł w życie. Na ulicach pojawiły się nie tylko muzułmanki, ale wszyscy, którzy się z nimi solidaryzują. Naturalnie mieli zasłonięte twarze.

Na nowym prawie jednak ucierpią nie tylko kobiety noszące nikaby i burki. Przepisy zabraniają również noszenia kominiarek i sztucznych bród. Spod zakazu wyłączone są kaski rowerowe i zimowe czapki.

Z dniem 1 sierpnia Dania oficjalnie stała się 13. państwem UE, które całkowicie lub częściowo zakazuje noszenia zasłon na twarzy na ulicach, w urzędach lub sądach (takie prawo obowiązuje już m.in. we Francji, Belgii, Austrii, niektórych kantonach Szwajcarii oraz Holandii). Policja będzie miała prawo usunięcia z miejsca kobiety, która odmówi odsłonięcia się. Prócz tego będzie wlepiać bardzo wysokie kary pieniężne: za pierwsze złamania zakazu trzeba będzie zapłacić około 1000 koron (około 160 dolarów). Kary będą wzrastać z każdym kolejnym złamaniem prawa. Za czwartym razem mogą wynieść równowartość nawet 1600 dolarów.

Dania ma 5,7 mln ludności, z czego około 5 proc. stanowią muzułmanie. Każdego dnia zatem zasłonę na twarz zakłada około 150-200 kobiet. W większości przypadków są to hidżaby, które rząd uznał za „nieinwazyjne”, jednak na przedmieściach lub w kopenhaskiej dzielnicy Norrebro można było spotkać kobiety szczelnie zasłonięte burką lub nikabem.

– Musimy wysłać naszemu rządowi sygnał. Nie będziemy tolerować dyskryminacji i prawa, które uderza w przekonania religijne – mówiła jedna z protestujących w Kopenhadze dziennikarzom Agencji Reutera. Na transparentach niesionych przez demonstrantów pojawiły się hasła takie jak „stop dyskryminacji”, „mój wybór”. Zakaz potępiła również Amnesty International – stwierdzając, iż stanowi on naruszenie praw człowieka.

Jeśli rząd w ten sposób chciał zadbać o prawa kobiet, jest to poważny błąd – powiedział Fotis Filippou, koordynator kampanii Amnesty International na Europę i Azję.

Duński parlament przegłosował nowe przepisy 31 maja. Reformę wprowadzoną przez centroprawicowy rząd poparło 75 posłów przy sprzeciwie 30 i nieobecności 74. Ustawodawcy tłumaczyli, że zakaz nie jest wymierzony w żadną grupę religijną – Żydzi nadal będą mogli nosić jarmułki, a muzułmańskie kobiety – hidżaby. Zakaz obejmie jedynie te najszczelniejsze zasłony.

Już wcześniej projekt ustawy krytykowała Amnesty International (w pierwotnej wersji przewidziana była dla kobiet nawet kara więzienia).

– Wszystkie kobiety powinny mieć swobodę ubierania się tak, jak chcą, i noszenia ubioru, który wyraża ich tożsamość lub wierzenia – mówił  Gauri van Gulik, dyrektor  AI w Europie.

– Dania dołącza do Austrii, Francji i Belgii w obłędzie mówienia małej grupce kobiet, jak nie mogą się ubierać – wszystko po to, by politycy mogli zawalczyć o głosy kierujące się nienawiścią i strachem – napisał na Twitterze Andrew Stroehlein, dyrektor ds. mediów Human Rights Watch w dniu głosowania.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Proste jak sikanie – w muzułmańskich dzikich krajach każą zasłaniać twarz wszystkim kobietom niezależnie od wyznawanej religii. No to nie mniej dzikie kraje europejskie każą odkrywać kobietom twarze niezależnie od wyznawanej religii. I jak Kuba bogu, tak bóg Kubie.

 2. Ów tradycyjny strój kobiet opiera się na założeniu, że kobiety są pierwotnie „zepsute” i ich ciała powinny być całkowicie zasłonięte.

  Noszenie tego stroju nie jest normalnym wyborem kobiety, wpaja się im to od dzieciństwa a także zmusza do jego noszenia. Jest symbolem zniewolenia kobiety.

  I nie o noszenie szmatek tu chodzi a wartości sprzeczne z europejskimi.

  A to że udający lewicowość portal broni idei, w której kobieta jest traktowana jak inwentarz, budzi obrzydzenie.

 3. Wszystkie kobiety powinny mieć swobodę ubierania się tak, jak chcą, i noszenia ubioru, który wyraża ich tożsamość lub wierzenia…”

  Ale tego nie da się pogodzić na przykład z prawodawstwem konserwatywnych państw muzułmańskich, gdzie jest obowiązek okrycia ciała. Dotyczy on wszystkich, a więc kobieta niezależnie od narodowości, pochodzenia, przekonań musi stosować się do prawa. Czy może nakaz AI wytłumaczy różnicami kulturowymi, co jest prawdą. Lecz w Europie zakaz burki to ”dyskryminacja”.

  1. I tak, żeby wyjść muszą mieć pozwolenie męża lub brata.

   To sprzeczne z wartościami europejskimi.

 4. W wielu państwach obowiązuje zakaz zasłaniania twarzy związany z… bezpieczeństwem publicznym.
  Żadna religia nie powinna być zwolniona z jego respektowania. Jednak organizacje wyznaniowe uzyskały wiele przywilejów sprzecznych z wymogami współczesnego państwa.
  Pora to zmienić.

  1. Ale obecnie, gdy w bardzo wielu miejscach są kamery szpiegujące, prawo do ukrycia twarzy jest ważne np. dla dziennikarzy czy whistleblowerów. Zabobony to inny temat.

  2. @Formbi

   Dziennikarze powinni być chronieni na mocy innych przepisów, zaś demaskatorzy wcale nie muszą być w środku tłumu i rzucać kamieniami. Mogą obserwować i dokumentować zdarzenia z boku.

   Pamiętaj że mówimy o regulacjach w stosowanych w państwach w miarę cywilizowanych.

  3. Lej:
   Mi chodzi o coś takiego, że za sprawą kamer można łatwo sprawdzić kto gdzie chodzi (wcale niekoniecznie w tłumie), a prawo sobie może być, tylko władze nie zawsze chcą go przestrzegać.

 5. To prawo skutecznie demontuje religijny patriarchat. Nie rozumiem skąd oburzenie. Zasłanianie twarzy to efekt prania mózgu kobiet w radykalnych religijnych sektach.

 6. „Wszystkie kobiety powinny mieć swobodę ubierania się tak, jak chcą, i noszenia ubioru, który wyraża ich tożsamość lub wierzenia…”

  Właśnie o to chodzi, że te kobiety nie mają tej swobody. Sposób ubierania się narzuca im mizoginiczna religia, która traktuje je jako własność mężczyzny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…