Pamiętacie, jak polscy politycy (i nie tylko politycy) opowiadali, że nie możemy przyjmować uchodźców z Syrii, bo musimy być gotowi do pomocy zdesperowanym uciekinierom z Ukrainy? W pierwszej kolejności repatriantom, Polakom z ukraińskim paszportem? Mieszkańcy Kielc właśnie udowodnili, ile warte były deklaracje, że obcym nie pomożemy, ale rodakom – już tak.

Zniszczony Mariupol /fot Wikimedia Commons
Repatrianci pochodzą ze zniszczonego wojną Mariupola. „Gościnnych rodaków” to nie rusza /fot Wikimedia Commons

W kwietniu stanowisko w sprawie pomocy dla Polaków zajęły Kielce. Miasto zadeklarowało, że przyjmie jedną rodzinę. Cztery osoby, koniecznie Polacy, uciekinierzy przed wojną na wschodzie Ukrainy. Mieli dostać mieszkanie i wziąć udział w programie adaptacji do życia w polskich realiach. Cała pomoc miała kosztować 250 tys. złotych. Odpowiednich kandydatów znalazło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Matka, ojciec, dwoje dzieci – 20 i 9 lat, znają język polski, już wcześniej udowodnili związek z naszym państwem, uzyskując Karty Polaka. Ojciec od razu po przyjeździe do kraju pójdzie do pracy, będzie kierowcą miejskiego autobusu. Matka, która na Ukrainie pracowała w banku, będzie musiała się przekwalifikować i jest do tego chętna, bo też jak najszybciej chce znaleźć zatrudnienie. Starsze z dzieci będzie kontynuować studia, młodsze – pójdzie do szkoły.

Idealnie? Niektórym mieszkańcom Kielc i tak się nie spodobało. Gdy władze miasta podały do publicznej wiadomości, że kupiły dla repatriantów 49-metrowe mieszkanie w bloku, w internecie wylała się fala hejtu. Dla komentujących nie liczyło się, że rodzina pozostawiła w Mariupolu na Ukrainie dorobek całego życia.

„Jakim prawem, Polak głoduje A tu imigrantom się mieszkania kupuje za Nasze pieniądze, do roboty niech się wezmą zapracują i kupią za własne pieniądze”, „Straszna. Młodzi Polacy piszą, że też chcą mieszkanie, bo są Polakami. Że rodziny polskie nie mają domów. I jakim prawem, za ich, publiczne pieniądze Kielce sponsorują mieszkanie obcym?”, „Przyjadą jakieś tluki Bóg wie skąd dostają wszystko za darmo. Kraju Polan Powstań z kolan!!!!!” – to wybrane, zachowane w oryginalnym brzmieniu, komentarze z lokalnego portalu Kielce Nasze Miasto. Są też nawoływania do wojny i nacjonalistyczne okrzyki („Co to jest ja się pytam? Aż szlak mnie trafia tylu młodych ludzi stara się o własne mieszkanie… Czeka po parę po paręnaście lat na nie a tu przyjeżdża sobie jakaś rodzina z Ukrainy i dostaje je na własność plus umeblowanie i jedzenie. Co to za polityka? Skoro Ukraina sobie nie radzi z problemem to w takim układzie jestem za Wojną z Ukrainą. Tam gdzie pomniki stoją bez głów od zawsze była Polska i będzie Polska znów!!!”), jak również sugestie, że pomoc polskiego samorządu wcale nie trafiła do Polaków („potomkowie banderowców do domu !!!! paszoł wont”, „No tak Polak niech bieduje bo sobie na to sam zasłużył a taki brudas ma wszystko.”).

Honor kieleckich internautów ratują znacznie rzadsze wpisy, których autorzy serdecznie witają Polaków, przypominają hejterom, że religia chrześcijańska, którą na pewno przynajmniej formalnie wyznają, nakazuje pomagać potrzebującym („Zarzekacie się, że jesteście praktykującymi katolikami – Brawo pokazaliście właśnie prawdziwą twarz tego Waszego chrześcijaństwa, zawiść i wyzwiska. Brawo WY !!!”), a także piszą o tym, o czym wrogom uchodźców najłatwiej zapomnieć – że Polacy również wiele razy korzystali z pomocy innych państw.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Nie rozumiem „lewicy”, która broni zakupu mieszkania dla tejże rodziny. Mediana wynagrodzeń kierowcy autobusu w Kielcach wynosi 3062 zł brutto, czyli prawie 2200 na rękę.

  https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska/ile-zarabia-kierowca-autobusu-1,kielce

  W dodatku pensje w miejskich spółkach z reguły są odpowiednio wyższe od mediany, która zaniżają małe prywatne przedsiębiorstwa.

  Nie mniejsze pieniądze trafiają do kieszeni szeregowych pracowników bankowości.

  http://www.bankier.pl/i/n/201503/2gwhnUxDDsLGB_4782e0d0.jpg

  Gdyby ta rodzina była miejscowa, to przekroczenie wszelkich progów dochodowych wyeliminowałoby ją z możliwości starania się o dopłatę do czynszu, nie wspominając już o miejscu w kolejce po mieszkanie komunalne. Dlaczego zatem stosuje się podwójne standardy?

 2. Nie wszyscy mieszkańcy Kielc, mają takie poglądy, jak komentujący pod artykułem o przyjęciu repatriantów. Rzetelność dziennikarska wymagałaby napisać, że Razem Świętokrzyskie stanowczo wystąpiło w obronie szkalowanych osób. Wprost mówiliśmy o tym, że nienawiść wobec nowych mieszkańców Kielc to skutek źle ulokowanej złości. Zamiast przeciwstawiać się głupiej i krótkowzrocznej polityce mieszkaniowej władz miasta, źle poinformowani obywatele oburzają się na rzekomo niesprawiedliwe faworyzowanie niektórych.
  Zachęcam dziennikarzy Strajk.eu do dokładniejszego rozpoznania lokalnych nastrojów zanim powstanie kolejny artykuł.

 3. Oburzenie jak najbardziej słuszne. Czy sprzeciwiający się tym głosom mają odwagę stanąć przed bezdomnymi i/lub mieszkającymi w warunkach urągających ludzkiej godności i wytłumaczyć, w czym są gorsi od repatriantów?

 4. Czy ja , kiedy już zostanę repatriantem/ucienierem z ksenofobicznej, rasistowskiej Wielkiej Brytanii też dostanę darmowe mieszkanie? Czy też będę musiał mieszkać kątem u pana Gadzinowskiego? Bo on podobno przyjmuje wszystkich jak leci.

  1. Program Mieszkanie + jest m.in. dla takich jak Ty.

   Morawiecki pomoże Ci przenieść Twoją firmę do macierzy a Jaki dostarczy darmowych więźniów.

   Zacznij się pakować.

  2. Chciałbym przyjmować, ale „Dobra Zmiana” nie wpuszcza.

  3. @Piotr Gadzinowski Wykręty. Najłatwiej zrzucić na Pisiorowy rząd ale problem uchodźców pojawił się długo przed nimi.

  4. Panie Piotrze, jest rozwiązanie.
   Proszę przyjąć pod swój dach mnie!

   Jestem Europejczykiem, do tego Polakiem, z obywatelstwem. Żadna Dobra Zmiana nie zabroni. Jestem spokojny, nieuciążliwy, bez nałogów jeżeli pominąć dyskusje na forach, i już zintegrowany. Mam także dodatkową zaletę: mieszkanko w Warszawie. Mogę w nim zamieszkać i nikt obcy nie będzie się Panu szlajał po chałupie.

   Wystarczy mnie zaadoptować i udzielać wsparcia w kwocie 1000 EUR miesięcznie. Będę mógł wtedy ściągnąć z Niemiec również żonę, uciekinierkę z Polski. Podwójna chwała dla Pana.

   Proszę pomyśleć jaki splendor na Pana spłynie gdy kierownik zmiany powie moim śniadoskórym kolegom od maszyny że pewien Dobry Samarytanin pomógł ich koledze.

   Proszę również nie zwlekać zbyt długo ponieważ za godzinę muszę biec na drugą zmianę…

  5. Hej Lej zapraszam.
   Przyjmę Cię jak Rodacy – Polacy przyjmowali Władysława Mickiewicza kiedy wrócił na Ojczyzny łono.
   Hej Andy,
   Rzeczywiście problem uchodźców pojawił się przed „Dobrą Zmianą” , nieróbstwo PO pomogło PiS wygrać wybory. Ale PiS rządzi już pół roku i skutecznie uchodźców nie wpuszcza.

 5. ryba psuje się od głowy, Trzeba sobie przypomnieć ile brudu wylewano z tv z gazet i innych mediów teraz pisuary znalazły wirtualnego wroga w Rosji i prą do wojny więc niepracująca ludność nasiąkła tym smrodem i nie można mieć do ludzi pretensji tylko do matołów politycznych

  1. Populizm polega na tym że mówi się ludziom to co chcą usłyszeć.

   Z rasistowskimi, ksenofobicznymi poglądami, jak również przekonaniem że „pawiem narodów jesteśmy i papugą” spotykałem się przez całe życie. I w PRL i za IIIRP i za IVRP. Zawsze także winni są inni, jacyś ONI.

   Zastanów się także nad faktem że od ćwierć wieku lud z karty dań wybiera zawsze te psujące się ryby. Karta dań jest uboga i wybór jest niewielki, to prawda, jednak zamiast spróbować innej potrawy, zawsze jest to samo:

   – poproszę zepsutą rybę.
   Nie tę, tę jadłem wczoraj. Poproszę tę co przedwczoraj. Wiem, była nadgniła ale może jej przeszło?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nie dla zysków, nie dla uciechy miliarderów. Powstaje oddolny europejski puchar piłkarski

Nie tylko Legia Warszawa reprezentuje polski futbol w europejskich pucharach w sezonie 202…