PSL proponuje takie zmiany w 500+, które spowodują, że skorzystać z tego świadczenia mogłyby w o wiele większym stopniu matki samotnie wychowujące dziecko, jak też i rodziny nie dostające pieniędzy na pierwsze dziecko, bo dochód na głowę o kilka złotych przekracza u nich ustawowe 800 lub 1200 zł.

/ mpips.gov.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał, że sztywne zasady przyznawania świadczenia na pierwsze dziecko z programu Rodzina 500 plus mogą łamać konstytucję. Zwrócił się zatem do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem w tej sprawie. Zdaniem gdańskich sędziów, bardziej sprawiedliwe byłoby wprowadzenie mechanizmu „złotówka za złotówkę”, stosowanego już przy świadczeniach rodzinnych. Polega on na tym, że jeśli ktoś ma dochody przekraczające o kilkadziesiąt złotych próg dochodowy dozwolony ustawą, to dostawałby świadczenie mniejsze o te kilkadziesiąt złotych.

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny ma się wkrótce odbyć pierwsze czytanie projektu PSL o nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Ludowcy zamierzają wprowadzić w niej właśnie zasadę „złotówka za złotówkę”. Dzięki temu przekroczenie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia nie będzie powodowało całkowitej utraty świadczenia.

Zdaniem posłanki PSL Andżeliki Możdżanowskiej propozycja ta daje szansę na uzyskanie wsparcia w wychowaniu tym, którzy mają jedno dziecko. Obowiązujące przepisy tworzą bowiem „barierę” dla kobiet pracujących i de facto uniemożliwiają im starania się się o podwyżkę.

– Niestety, stanowisko rządu na dzień dzisiejszy jest negatywne. Ubolewam nad tym, ponieważ to dotyka 400 tys. rodzin, które są wyeliminowane z tego wsparcia – dodała Możdżanowska.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Słuszne wnioski. Szkoda, że nie zgłaszano i nie wcielano w życie podczas poprzedniej kadencji łącznie z programem wsparcia wielodzietnych rodzin.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nie dla zysków, nie dla uciechy miliarderów. Powstaje oddolny europejski puchar piłkarski

Nie tylko Legia Warszawa reprezentuje polski futbol w europejskich pucharach w sezonie 202…