Tzw. tarcza antykryzysowa przeszła przez Sejm, przez Senat, ponownie przez Sejm – który wyrzucił główne senackie poprawki – a na koniec podpisał ją prezydent Duda. Teraz każdy obywatel, który zastanawia się, czy mógłby skorzystać z pomocy państwa w dobie pandemii, może zapoznać się z poradami na rządowym portalu. Niektóre wprawiają w konsternację.

Autorzy witryny podzielili potencjalnych poszkodowanych na grupy i przypisali każdej kilka propozycji działań wynikających z zapisów tarczy. Na wstępie można zapoznać się z opcjami wsparcia dla biznesu, dla pracowników oraz w szczególności dla zatrudnionych w sektorach organizacji pozarządowych i kultury. Można też kliknąć w pole czwarte, „dodatkowe wsparcie”. Tam wskazano kolejne grupy i struktury społeczne, w które uderza kryzys, przypisując każdej porady i rozwiązania.

Najwięcej rad znalazło się w rubryce przeznaczonej dla samorządowców, których portal zawiadamia m.in. o zatrzymaniu biegu postępowań administracyjnych, o przedłużeniu terminu przygotowania planów zagospodarowania przestrzennego, wyłożenia uchwał krajobrazowych czy o możliwości zdalnej pracy rad gminnych. Przypomina się również o możliwości dofinansowania z PFRON terapii zajęciowych czy centrów pomocy dla osób z chorobami psychicznymi. Sektorowi turystycznemu, któremu ograniczenia w przemieszczaniu się i zamknięcie hoteli odebrały większość przychodów, przypomina się o mechanizmie obniżenia kosztów umowy ubezpieczenia podróży oraz o tym, że turystom odwołującym wycieczki można zaproponować voucher na później zamiast zwrotu pieniędzy. Są propozycje dla branży budowlanej i uspokajające zapewnienia dla cudzoziemców, że ich zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce automatycznie przedłużono.

Na samym jednak początku rządowa witryna raczy wchodzących „dobrą propozycją” dla bezrobotnych. Cytujemy w całości, co ma im do powiedzenia rząd: „Poznaj korzystniejsze warunki mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Środki z pożyczki możesz przeznaczyć na wszystkie wydatki mające związek z uruchomieniem biznesu”.

Dla pewności sprawdzamy, czy w dziale dla pracowników nie ma rad dla tych, którzy właśnie pracę stracili (a niedługo będą to miliony ludzi). Niestety, nic z tych rzeczy. Zamiast tego można natrafić na cokolwiek naciąganą informację, iż osoby na umowach cywilnoprawnych (śmieciowych) otrzymają środki, które zrekompensują utratę przychodów. Przypomnijmy, że dla takich osób „tarcza antykryzysowa” przewiduje jedynie jednorazowe świadczenie w wysokości nieznacznie przekraczającej 2 tys. złotych, więc trudno doprawdy mówić o rekompensacie.

– Nawet Leszek Miller nie był tak bezczelny – pisze na Facebooku publicysta ekonomiczny Piotr Wójcik, komentując takie „dobre rady” dla bezrobotnych.

– Stoimy przed ryzykiem kilkumilionowego bezrobocia, już teraz ludzie masowo tracą pracę, tymczasem co bezrobotnym ma do zaproponowania rząd w sytuacji, gdy zasiłek wynosi 800 zł, a prawo do niego nabywa 16 procent bezrobotnych? Nie można wychodzić z domu, chyba że do sklepu (albo do roboty, rzecz jasna), nie można też zbliżać się do ludzi na odległość bliższą niż 2 metry, a bezrobotnym rząd proponuje zakładanie firm – zauważa dalej Wójcik.

O tym, że rząd powinien w dobie kryzysu wyciągnąć rękę przede wszystkim do najsłabszych – pracowników, bezrobotnych, właścicieli małych biznesów takich jak kwiaciarnia czy salon fryzjerski – mówił 1. kwietnia w debacie w TVN24 poseł Lewicy Adrian Zandberg. Rządowi, jak widać, daleko od takiej filozofii.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Jednak w godzinie próby PiS nie odważył się wyjść ani na centymetr poza ramy schematu doktryn i zabobonów wolnorynkowej religii.
  Z jednej strony źle, bo przegapili historyczną okazję na odrzucenie tych bzdur, abstrahując już, że to zaniechanie dociśnie (już dociska) miliony i będzie sporo kosztowało nie tylko gospodarczo ale i politycznie
  Z drugiej strony, to dobrze, bo prysły złudzenia typu: „nie no weź, trzeba zrozumieć, że to tylko prawusy i myślą po prawcku czyli trochę po faszystowsku ale w głębi serduszka, gdy się odgarnie tą ich ideologiczną nadbudowę, to widać, że chcą dobrze”
  Na pocieszenie można jedynie dodać – z dużą dozą pewności – że gdyby rządziło PO czy nawet „stare” SLD, ten pakiet wyglądał by podobnie.
  Teraz sytuacja jest jasna. Lewica może z czystym sumieniem przyjąć bardziej konfrontacyjny kurs.
  Życie bezlitośnie pokazuje, że to co się musi dokonać bezapelacyjnie, to pokoleniowa wymiana w polityce. Stare, niemrawe intelektualnie, neoliberalne dziadostwo, ukształtowane przez „koniec historii” musi zostać spuszczone do sracza tejże historii. I to jak najszybciej

 2. Aż dziw, że Pinokio nie zaproponował wziąścia kredyów we frankach. Wszak z tego katami żył (i rył pod naszą gospodarką).

 3. Ja uważam że kapitaliści nie powinni dostać ani groisika a już dofinansowywanie instytucji finansowych jest jakąś kpiną.
  Jeśli ktoś ma dobrze prosperujący bar, wyszynk ,czy katering to jaka jest jego stopa zwrotu. : cały kurczak 15zł ,kilogram ziemniakó młodych 5zł, surówka całe opakowanie 4zł – taki obiad kosztuje około 15zł i dostajemy kawałek kury, kika ziemniaków i szczyptę surówki… Doliczając koszt kucharza, zusy, benzynę, opłatę za lokal itp nikt mi nie powie że mając dobrą lokalizację i dobre jedzenie z jednej porcji nic nie zostaje w formie zysku… Mamy raptem 2 tygodnie i KAPITALIZM W WERSJI DZIADO POLSKIEJ ZWIJA MANATKI!!! Pracowałem u takiego bidulka,polski rodzinny interes. Dziś też już myśli o wysłaniu wszytskich na …bezpłatne postojowe! 3 auta wrzucił w koszty każde warte od kilkuset tysięcy aż do miliona, inwestycje mu zasponsorowała UE (kilka baniek dostał a innowacje i zbudował blaszany straszak, którego nikt nawet nie sprawdził na co poszły granty). Prymityw chwali się milionami a dziś… bezpłatny urlop ,albo wypad bo nagle jest przestój…
  Mówimy o firmie ,która generuje średnio netto rocznie 8 milionów zysku i w tym roku pewnie też tak będzie bo sezon zaczyna się po wakacjach! I jak to jest przedsiębiorcy?

 4. Niektórzy to pewnie by chcieli, żeby rząd spuścił z nieba złoty deszcz :) ale tak poważnie, niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego gospodarka nie może zaraz po świętach wskoczyć w ten sam punkt w którym została zamrożona, tak jakby nigdy nic? Tak jakby tego miesiąca kwarantanny po prostu nie było. 12 kwietnia? umawiamy się że to 12 marca i działamy dalej… W okresie przestoju wiedliśmy bardzo tanie życie, bo nigdzie nie wychodziliśmy, nigdzie nie podróżowaliśmy, większość hobby było w zawieszeniu, więc nie wydawaliśmy pieniędzy tyle co normalnie. Mi osobiście się parę rzeczy nawarstwiło przez ten przestój, więc jak tylko wszystko otworzą, to przez kilka tygodni będę nadrabiała zaległości…

  Pamiętajcie, „wojna toczy się w głowach”, kryzys jest zjawiskiem przede wszyskim psychicznym (zbiorowym), a nie ekonomicznym (ekonomiczne są tylko jego skutki). Jeśli nie będziemy „wiedzieli” o kryzysie, to go po prostu nie będzie. Ale też pamiętamy z zasady pareto, że wystarczy kilkanaście procent psuj, które zepsują cały system…

  1. To nie jest kryzys spowodowany przez koronawirusa tylko kryzys spowodowany kapitalizmem. Kryzys jest nieodłącznym czynnikiem kapitalizmu, pojawiajacym się w okresach około 10 lat +/- 3. Kryzysy kapitalizmu są nierozwiązywalne. Obecny który już nadszedł jest ciągłością tego z 2008 który został przypudrowany w 2015 poprzez falę uchodźców i przez wielu zapomniany. Po którymś kryzysie z kolei przychodzi wojna demolująca cały świat, depopulująca społeczeństwa i w ten sposób kapitalizm może się rozkrecać na nowo.
   Tylko twardogłowy stalinowski komunizm może to zmienić.

  2. Masz droga Jaa 100% racji, myślę tak samo jak ty.
   Myślę, że problem który poruszyłaś związany jest z religią neo liberałów którzy wyznają maksymę WIECZNY WZROST!!!!! A ja się pytam na kiego wzrost setkom korporacji które już dzisiaj duszą się z nadmiaru gotówy, na kiego wzrost celebrytom którzy rok w rok kosili grube miliony, na kiego wzrost bankom które „produkują” sobie pieniądz w nieograniczonych ilościach i wiecznie krzyczą WINCY!!!!!!! Ta nasza kochana matka ziemia ma wszak ograniczone zasoby a mendy spod znaku pieniadza każą nam żyć jak gdyby nie było jutra!!!! Następne pokolenia nas przeklną……..
   Błogosławię droga Jaa korona wirusa każdego dnia gdyż mam nadzieję, że ludzie obudzą się i powiedzą STOP wyścigowi szczurów………… Ścigaja sie w tym wyścigu ale nie dociera do ich jażni, że ten wyścig ma metę na cmentarzu……….
   Pozdrawiam.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Partia Razem: zmiana formuły kierownictwa. Zandberg i Biejat współprzewodniczącymi

Po niedzielnej konwencji partii Razem w Warszawie przed kardiologami pojawiło się wyzwanie…