W drugim kwartale 2020 r. gospodarka strefy euro skurczyła się o 12,1 proc. w porównaniu z kwartałem pierwszym. Dla całej Unii Europejskiej spadek wynosi 14,4 proc. Obie wartości to smutne rekordy.

Takich spadków w gospodarce strefy euro jeszcze nie było, odkąd istnieje wspólna waluta. Dramat był do przewidzenia już w marcu, gdy poszczególne państwa świata zaczęły wprowadzać reżimy sanitarne i ograniczać restrykcjami działanie całych gałęzi gospodarki.

Serię doniesień o spadkach PKB rozpoczęły Niemcy jeszcze w ubiegłym tygodniu. Spadek o 11,7 proc. został nazwany w Berlinie „recesją stulecia”, tym bardziej, że na kolejny kwartał 2020 r. nikt nie spodziewa się dobrych wiadomości. Jednak to nie Niemcy przeżywają największy dramat, a Hiszpania i Włochy. Kraje pozbawione przez część roku wpływów z fundamentalnie dla nich ważnej turystyki zaliczyły spadek rok do roku odpowiednio 22,1 proc. i 17,5 proc. Następne są Portugalia i Belgia ze spadkiem wynoszącym odpowiednio 16,5 i 14,5 proc.

Liczona łącznie gospodarka wszystkich państw, które przyjęło euro, skurczyła się w skali rok do roku o 15 proc. i 12,1 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2020 r. Dalsze prognozy dla wspólnoty też nie są dobre – Bruksela spodziewa się spadku o 8,3 proc. w całej Unii do końca tego roku. Państwa nie unikną również dramatów na rynku pracy – masowych zwolnień i gwałtownych wzrostów bezrobocia.

Szybki wskaźnik polskiego PKB będzie znany dopiero za dwa tygodnie.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ławrow: Zachód pod przywództwem USA jest bliski wywołania wojny nuklearnej

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organiza…