Temida

Walerij Bolszakow, komunista, został zatrzymany przez funkcjonariuszy Rosgwardii w Sewastopolu w listopadzie 2017 roku. Po półtorarocznym śledztwie i procesie sąd wydał wyrok.

Na samym początku, zaraz po zatrzymaniu, oskarżenia wobec komunistycznego działacza i członka lewicowej organizacji Rot Front były jeszcze poważniejsze: rozniecanie nienawiści w sieciach społecznościowych, ekstremizm i wezwania do siłowego obalenia obecnej władzy w Rosji. Prokuratura żądała 4 lat w zawieszeniu.

Podczas zatrzymania wobec Bolszakowa funkcjonariusze stosowali przemoc fizyczną, nie bacząc na obecność świadków. Zatrzymania dokonano na podstawie wpisów Bolszakowa w rosyjskiej sieci społecznościowej VKontakte, w których wzywał do obalenia „putinowskiego reżimu” i wzywał do ustanowienia „dyktatury proletariatu”. Krytycznie wypowiadał się o kozackich formacjach porządkowych.

„Świadomie dokonując swych przestępczych czynów, Bolszakow naruszał dobra osobiste i godność osób należących do społecznej grupy „kozactwo terskie” i wzywał do siłowej zmiany władzy w Rosji – obalenia „putinowskego reżimu” i ustanowienia „dyktatury proletariatu” – napisano w akcie oskarżenia.

W lutym 2019 r. prokuratura wycofała się z oskarżeń o rozniecanie nienawiści ze względu na dekryminalizację czynu. Proces toczył się w gruncie rzeczy wokół dwóch ekspertyz przedstawionych przez prokuraturę i obronę. Bolszakow nie przyznał się do winy.

„Jestem zdania, że obecny społeczno-gospodarczy i polityczny kurs państwa rosyjskiego ma antyludowy charakter. Przy tym ten kurs daje przywileje najmniej licznej grupie społeczeństwa: wielkiemu kapitałowi, urzędnikom wysokiego szczebla” – powiedział Bolszakow w ostatnim słowie przed ogłoszeniem wyroku.

Obrona Bolszakowa zapowiedziała apelację.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Zginął z rąk polskiej policji. Historia Czerwona uczciła jego pamięć

Stowarzyszenie Historia Czerwona oraz Komunistyczna Partia Polski uczciły 15 stycznia pami…