Ponad 20 tysięcy osób przemaszerowało w tegorocznej Paradzie Równości. Największa coroczna manifestacja środowisk postępowych w Polsce odbyła się po raz piętnasty.

fot. Anna Plutecka
fot. Anna Plutecka

Tym razem demonstracja środowisk LGBT dotyczyła szerszego niż zwykle spektrum tematów. Sformułowanych zostało 12 postulatów. Organizatorzy upomnieli się o prawa mniejszościetnicznych, religijnych, narodowych, osób z niepełnosprawnością, ale także otwierania przestrzeni miejskich, zapewnienia odpowiedniej edukacji seksualnej czy uznania podmiotowości zwierząt.

Przemarsz od Sejmu na Plac Bankowy przebiegał w atmosferze radości i zabawy. Słoneczna pogoda przyciągnęła tysiące mieszkańców i mieszkanek Warszawy – rodziny z dziećmi, pary hetero i homoseksualne, osoby trans, rodzice gejów i lesbijek, przedstawiciele związków zawodowych i partii politycznych (Ruch Sprawiedliwości Społecznej, Razem i Zieloni), feministki, anarchofeministki, a nawet feministki z Kurdystanu – marsz był pokazem społecznej różności. Widoczne były transparenty : „My też jesteśmy rodziną”, „Małżeństwa dla wszystkich z prawem do adopcji”, „Tak dla ustawy o uzgodnieniu płci” czy „Każdy ma prawo być sobą”. Do stolicy na marsz przybyło wiele osób z całej Polski. Na Dworcu Centralnym przed południem można było zobaczyć więcej osób z tęczowymi flagami niż kibiców, którzy również zjechali dzisiaj do Warszawy na mecz piłkarskiej reprezentacji. Nie zabrakło również atrakcji, które zapewnili przeciwnicy Parady. Na Placu Zbawiciela grupa katolików uzbrojonych w krzyże, ikony i wizerunki kontrowersyjnego papieża Jana Pawła II modliła się za odpuszczenie grzechów i nawrócenie uczestników marszu. Jeszcze więcej emocji było na Rondzie Dmowskiego, gdzie na Paradę czekali narodowcy. – zabijemy was k…wy – krzyczeli do rozbawionych manifestantów.Jednak odgrodzeni kordonem policji nie byli w stanie zrealizować swych krwawych planów.

Postulaty Parady Równości 2015:
1. Ochrona przed dyskryminacją i wykluczeniem obowiązkiem państwa
2. Prawa osób trans prawami człowieka
3. Wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami z nienawiści
4. Związek partnerski i małżeństwo prawem każdego obywatela
5. Miasta bez barier
6. Miasta otwarte przyjazne dla lokalnej społeczności
7. Otwarta Rzeczpospolita przyjaznym domem dla uchodźców i obcokrajowców
8. Edukacja antydyskryminacyjna i etyka w szkole
9. Rzetelna edukacja seksualna prawem każdego człowieka
10. Zaostrzenie kar za przemoc na zwierzętach
11. Różni – równi wobec siebie
12. Dość chamstwa – żądamy debaty

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Podsumowując, zakute katolickie nawiedzone i naniuchane łby won do Watykanu!!! Średniowiecze dawno minęło i powinniście to zrozumieć !!!

 2. W Polsce istnieją dwie lewice. Pierwsza to lewica millerowska która żadną lewicą nie jest a druga to lewica gejowska która też żadną lewicą w sposób oczywisty nie jest. Robotnicy , śmieciowcy i niewolnicy – nie ma dla was już nadziei. Strajk.eu to też kolejna ściema tych od lewicy gejowskiej.

  1. Katosocjalizm masz w PiS. Konserwosocjalizm w Razem, Neokomunizm w Zielonych. Do wyboru, do koloru.

 3. Zacznę od ostatniego postulatu: CHAMSTWA!! Nie wiem, jakimi kryteriami/definicjami się „Paradowicze RÓWNOŚCI” (sic) posługują ale z całą pewnością mogę powiedzieć jedno: KLASYCZNA NOWOMOWA (1) a po drugie: klasyczny DOWÓD potwierdzający „twierdzenia”:
  – p. Ewy Wiśniewskiej (Przegląd)_ ROŚNIE DRUGIE POKOLENIE PRZYGŁUPÓW, ludzi pozbawionych wyobraźni
  – p. Kościukiewicza (tyż Przegląd): Dostaliśmy przyzwolenie aby dłużej być MŁODYMI I GLUPIMI.
  Jakoś te pacany „RÓWNOŚCIOWE PARADOWICZE” raczą nie zauważyć kilku kwestii naruszających ich estetykę a to:
  – 2 miliony bezrobotnych
  – ca 2 miliony „na zmywaku w Londonie”
  – ca 850 mld PLN zadłużenia
  – POWSZECHNA KORUPCJA czego dowodem są umowy śmieciowe
  – dzisiaj rodzą się dzieci z wrodzoną kiłą – do Polski zjeżdżają zagraniczni studenci medycyny żeby zobaczyć jak wygląda rak szyjki macicy – pomimo intensywnej „akcji promocyjnej” Listerin stan zdrowia „stomatologicznego” dzieci stanowi jest KATASTROFALNY. Pominę już litościwie te widoki tłustych bab (MŁODYCH) bo żrą, oglądają idiotyczne „Parady Równości” TV, etc, etc. I co? Żadnej refleksji DLACZEGO? podczas gdy propaganda pieje zachwyty jaką to mamy „świetnie wykształconą młodzież”, „najwięcej studentów”, etc. etc.
  A jeżeli już mowa – no bo przecież „równość” to co z tym co nazywamy „pedofilią”?
  A tak na marginesie: nie rozumiem postulatu „etyka w szkole”?? Może zacznijcie się posługiwać pacany językiem polskim (prof. Michał Heller kiedyś narzekał w TPowszechnym na studentów: żeby oni znali JĘZYKA POLSKI i MATEMATYKĘ na poziomie jak w szkole średniej!!!!! A tak na marginesie: „młoda polska inteligencjo” (no bo z drugie strony macie przecież ciemnogród), poczytajcie sobie książeczkę prof.Jacka Filka „Etyka.Reinterpretacja” to się dowiecie śmiesznej rzeczy: ETYKI nie da się nauczać. To qrwa nie fejsbuk czy tłiter.
  Włosi mają w odniesieniu do pewnych osób określenia:
  – „il mammone” – to ktoś kto siedzi na głowach rodziców korzystając z ich (rodziców) nieumiejętność „przygotować” swoje dzieci do życia
  – „la veline” – to ktoś kto korzystając z uroków swego ciała szuka sponsora, żeby przyżyć.
  To co tacy „nowocześni” jesteście „równościowi paradowicze”? A najśmiejszniejsze jest to, że całkiem, całkowicie sobie nie uświadamiacie, że JESTEŚCIE PRZEDMIOTEM MANIPULACJI. Przez kogo? No przecież jasne, że przez tych co zarobią kilka groszy na tych waszych postulatach. Ale to na szczęście TO WY, „RÓWNOŚCIOWI PARADOWICZE”, BĘDZIECIE PŁACIĆ RACHUNKI.
  Nie na darmo CK Norwid powiedział: Polacy to sto procent energii fizycznej a tylko trzy procent inteligancji. Zachwycająca prawidłowość.
  Czysty pueryzm!!! Wzorem mojego przyjaciela z Warsiawy (ja sam jestem na szczęście bliżej Wiednia niż Warsiawy) mawia (mając na myśli „całokształt” panujący w RPjakiśtamnumer: WSZYSCY WON.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Na stokach Cytadeli uczczono pamięć pomordowanych działaczy

138 lat temu w Warszawie doszło do egzekucji 4 działaczy Socjalnorewolucyjnej Partii Prole…