Swoje bilboardy mają już nie tylko katoliccy fundamentaliści. W Radomiu najstarsza polska organizacja walcząca o równe prawa dla osób LGBT, Lambda Warszawa, ruszyła z kampanią przeciwko homofobii w rodzinie.

Hasło całości brzmi: Brat/Siostra, bądź sobą! Prawdopodobnie nigdy wcześniej w Polsce nie było akcji społecznej kierowanej do rodzeństwa osób nieheteronormatywnych i w takiej formule. Jak piszą na Facebooku organizatorzy, jej celem jest zachęcenie do wspierania rodzeństwa, które postanawia wyjść z szafy, reagowania na homofobię czy bifobię w rodzinie.

Bilboardy zamówiono w trzech wersjach: z braćmi, siostrami oraz trójką rodzeństwa (dwie dziewczyny i chłopak). Wszystkim zdjęciom – optymistycznym i radosnym na przekór smutnej polskiej rzeczywistości – towarzyszy hasło „Zawsze stoję za tobą murem”. Kto nie wie, co może zrobić dla ujawniającej swoją tożsamość siostry lub brata po coming oucie, jak zareagować i jak wspierać – może skorzystać z poradnika na stronie badzwsparciem.pl. Jak tłumaczą tam eksperci Lambdy, zrobić można wiele – od rozmowy z siostrą/bratem, wspierania osób i inicjatywy LGBT+ w internecie, interweniowania, gdy w rodzinie lub w najbliższym otoczeniu padają obraźliwe słowa czy stereotypowe komentarze, po głosowanie na partię, która jest gotowa zrealizować postulaty społeczności LGBT+. Lambda udowadnia również, że wsparcie najbliższej osoby może naprawdę wiele zmienić – obecnie w Polsce, według badań prowadzonych przez Lambdę razem z Kampanią Przeciw Homofobii i Fundacją Trans-Fuzja poczucie osamotnienia, braku wsparcia w najbliższym otoczeniu i zwiększone ryzyko przemocy rówieśniczej, a do tego nieustanna nagonka w przestrzeni publicznej sprawiają, że osoby LGBT są o wiele bardziej narażone na depresję. Tylko 25 proc. z nich po coming oucie może nadal liczyć na bezwarunkowe wsparcie matek, a zaledwie 12 proc. – na pełną akceptację ojców.

Na razie kampania ruszyła w Radomiu. I już pierwszego dnia ktoś nie mógł znieść pozytywnego przekazu dotyczącego osób LGBT – jeden z nośników z bilboardami został zniszczony. Jak widać problem homofobii nie jest wymysłem, a mieszkającym w Polsce tęczowym osobom wsparcie potrzebne jest naprawdę.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…