Wiceminister Stanisław Szwed zapewnił, że władza dostrzega problem, jakie stwarza likwidacja transportu publicznego w małych miejscowościach. Deklaruje wsparcie dla bezrobotnych.

wikimedia.org

W wywiadzie udzielonym PAP wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej odniósł się do trudnej sytuacji mieszkańców mniejszych miejscowości, które coraz częściej zostają niemalże odcięte od świata w wyniku likwidacji kolejnych połączeń kolejowych i autobusowych. Dzieje się to najczęściej z powodów finansowych. Ostatnio upadły spółki PKS w Mińsku Mazowieckim, Ostrołęce i Ciechanowie, a więc w miastach powiatowych. Stanisław Szwed przyznaje, że szczególnie dotkliwie odczuwają tę sytuację osoby pozostające bez pracy.

– Jednym z zasadniczych problemów, który dotyczy osób bezrobotnych, jest brak transportu. Rozmawiałem z bezrobotnymi osobami, które chciałyby podjąć pracę. Często podkreślają jednak, że nie mogą pracować, bo z ich miejscowości nie ma jak dojechać do miejsca zatrudnienia – przyznaje Szwed.

Wiceminister ubolewał, że władze samorządowe nie wywiązują się ze swych obowiązków w zakresie zapewnienia mieszkańcom transportu na poziomie powiatowym. Jego zdaniem władze lokalne „pozbywają się tego zobowiązania” i dla wygody sprzedają spółki przewozowe prywatnym przedsiębiorcom. Gdzieniegdzie są one likwidowane w otwarty sposób. Prywatyzacja często oznacza odroczoną likwidację. Szwed podaje jednak pozytywne przykłady, m.in. z Bielska-Białej:

– Utrzymano tam PKS i jest on pod władaniem samorządu powiatowego. Utworzono specjalny związek powiatowo-gminny. Gminy mają tam swoje udziały i każda z nich dokłada się do tego przedsięwzięcia – tłumaczył.

Zadeklarował też zamiar pomocy bezrobotnym w dojazdach do innych miejscowości w poszukiwaniu pracy. Na razie propozycja jest jednak bardzo ogólnikowa.

– Szukamy rozwiązań, żeby urzędy pracy miały możliwość wsparcia bezrobotnych, nie tylko jeśli chodzi o oferty pracy, ale również o dowóz takich osób do ewentualnego miejsca pracy – mówił Stanisław Szwed.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…