Share Button

Wrocławski sąd wydał wyrok w sprawie Piotra K. – mieszkańca Wrocławia, który w zeszłym roku razem z grupą podchmielonych kolegów wracających z meczu zaczepił i opluł kubańską tancerkę.

Do rasistowskiego ataku doszło w nocy z 28 na 29 lipca 2017 roku w pobliżu placu Dominikańskiego. Wracająca do domu Jacqueline Laza Carrera została opluta w przejściu podziemnym. Piotr K. przed sądem tłumaczył, że opluł kobietę przez… przypadek, ponieważ celował obok, jednak ta podniosła krzyk. Wtedy już jego zachowaniem bynajmniej nie kierował przypadek – ruszył w jej stronę wraz z kolegami i celowo napluł jej kilka razy w twarz a w jej stronę posypały się rasistowskie wyzwiska.

Sąd wydał dziś wyrok: mężczyzna został skazany na 10 miesięcy ograniczenia wolności – musi w ramach kary odpracować 20 godzin na cele społeczne. Ma też zapłacić nawiązkę w wysokości 500 zł.
Sędzia Anna Borkowska nie miała wątpliwości: to nie Kubanka „sprowokowała” kiboli, ale są oni winni rasistowskiego ataku.

Zaraz po zdarzeniu solidarność z zaatakowaną wyraziła Wrocławska Rada Kobiet.

„Jest mi wstyd jako Polce i Europejce. (…) Proszę, aby Jacqueline nie zrażała się do innych moich rodaków w moim mieście i aby uwierzyła, że to przykry, ale jedyny taki incydent, który ją spotkał” – napisała dziennikarka Wanda Ziembicka-Has.

Kiedy Jacqueline złożyła do prokuratury zawiadomienie o znieważenie na tle rasowym, pomoc pro bono zaproponowali jej różni prawnicy m.in. mecenas Andrzej Mękal – znany z występów w serialu „Sędzia Anna Maria Wesołowska”.

– Ludzie, którzy ją zaatakowali, to pseudonarodowcy i pseudopatrioci. Powołują się na polską tradycję, nie mając o niej żadnego pojęcia. Gdyby faktycznie byli patriotami, wiedzieliby, że jak „gość w dom, to Bóg w dom” – mówił mediom. W znalezienie darmowej pomocy prawnej zaangażował się też Rafał Dutkiewicz – to z pomocy poleconych przez niego prawników skorzystała ostatecznie Kubanka, która chciała, aby jej sprawa posłużyła jako przestroga dla innych.

Share Button

1 komentarz

  1. xxl napisał:

    małe tchórzliwe gnoje -polska tzw ” prawica”

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*