Wrocławski sąd wydał wyrok w sprawie Piotra K. – mieszkańca Wrocławia, który w zeszłym roku razem z grupą podchmielonych kolegów wracających z meczu zaczepił i opluł kubańską tancerkę.

Do rasistowskiego ataku doszło w nocy z 28 na 29 lipca 2017 roku w pobliżu placu Dominikańskiego. Wracająca do domu Jacqueline Laza Carrera została opluta w przejściu podziemnym. Piotr K. przed sądem tłumaczył, że opluł kobietę przez… przypadek, ponieważ celował obok, jednak ta podniosła krzyk. Wtedy już jego zachowaniem bynajmniej nie kierował przypadek – ruszył w jej stronę wraz z kolegami i celowo napluł jej kilka razy w twarz a w jej stronę posypały się rasistowskie wyzwiska.

Sąd wydał dziś wyrok: mężczyzna został skazany na 10 miesięcy ograniczenia wolności – musi w ramach kary odpracować 20 godzin na cele społeczne. Ma też zapłacić nawiązkę w wysokości 500 zł.
Sędzia Anna Borkowska nie miała wątpliwości: to nie Kubanka „sprowokowała” kiboli, ale są oni winni rasistowskiego ataku.

Zaraz po zdarzeniu solidarność z zaatakowaną wyraziła Wrocławska Rada Kobiet.

„Jest mi wstyd jako Polce i Europejce. (…) Proszę, aby Jacqueline nie zrażała się do innych moich rodaków w moim mieście i aby uwierzyła, że to przykry, ale jedyny taki incydent, który ją spotkał” – napisała dziennikarka Wanda Ziembicka-Has.

Kiedy Jacqueline złożyła do prokuratury zawiadomienie o znieważenie na tle rasowym, pomoc pro bono zaproponowali jej różni prawnicy m.in. mecenas Andrzej Mękal – znany z występów w serialu „Sędzia Anna Maria Wesołowska”.

– Ludzie, którzy ją zaatakowali, to pseudonarodowcy i pseudopatrioci. Powołują się na polską tradycję, nie mając o niej żadnego pojęcia. Gdyby faktycznie byli patriotami, wiedzieliby, że jak „gość w dom, to Bóg w dom” – mówił mediom. W znalezienie darmowej pomocy prawnej zaangażował się też Rafał Dutkiewicz – to z pomocy poleconych przez niego prawników skorzystała ostatecznie Kubanka, która chciała, aby jej sprawa posłużyła jako przestroga dla innych.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Raport Ministerstwa Zdrowia: wśród zaszczepionych umierają głównie osoby starsze i chore

Jak podało dziś Ministerstwo Zdrowia, zdecydowana większość osób, które zmarły w ciągu ost…