Naciski na Wlk. Brytanię, żeby przestała wspierać Arabię Saudyjską w prowadzeniu krwawej wojny w Jemenie rosną. Sojusznicy Zjednoczonego Królestwa przyznali, że używali przeciwko rebelii Huti broni kasetowej, która stanowi wyjątkowo duże zagrożenie dla ludności cywilnej.

Amunicja kasetowa/wikimedia commons

Bomby kasetowe trafiły do Arabii Saudyjskiej w latach ’80. i zostały użyte przeciwko rebeliantom szyickim w Jemenie. To specyficzny rodzaj broni, porównywany często do min przeciwpiechotnych – podobnie jak one najbardziej niebezpieczny jest dla ludności cywilnej. Bomby tego typu rozpadają się na kilkaset niewielkich odłamków, które wybuchają (lub nie) w zetknięciu z ziemią, niszcząc wszystko na obszarze porównywalnym do boiska piłkarskiego. Przy jej użyciu bardzo łatwo o przypadkowe ofiary, zaś setki niewielkich niewybuchów są niebezpieczne dla mieszkańców zbombardowanego terenu jeszcze wiele lat po zakończeniu konfliktu. To właśnie dlatego w 2008 roku podpisane zostało międzynarodowe porozumienie, zakazujące produkcji, sprzedaży i używania bomb kasetowych, ratyfikowane przez 114 państw, w tym Wlk. Brytanię i ogromną większość krajów europejskich – Polska jest tu niechlubnym wyjątkiem. Niestety, z amunicji nie zrezygnowało USA, Rosja i Chiny, a także m.in. Arabia Saudyjska, która w toczącej się krwawej wojnie w Jemenie używała zgromadzonych w magazynach bomb, kupionych od Brytyjczyków. Ze względu na głębokie pogwałcenia prawa międzynarodowego, bombardowanie szkół, szpitali i budynków mieszkalnych na pewne ograniczenie handlu bronią z Saudami zdecydowały się ostatnio nawet Stany Zjednoczone.

Amnesty International od miesięcy podawało, że Saudowie użyli w Jemenie takiej broni w grudniu 2015 i styczniu bieżącego roku. Theresa May jak dotąd odmawiała jakiegokolwiek komentarza na temat używanej w Jemenie brytyjskiej broni kasetowej, twierdząc, że są to niepotwierdzone informacje. Teraz sprawę skomentował sekretarz obrony Wlk. Brytanii, Michael Fallon, który potwierdził wiadomość o pochodzeniu bomb kasetowych i jednocześnie zapewnił, że wszystkie zapasy amunicji tego typu, którymi dysponują Saudowie, zostaną zniszczone.

Broni kasetowej po raz pierwszy na szeroką skalę używały Stany Zjednoczone w czasie wojny w Wietnamie. Od tego czasu stosowały ją wielokrotnie Stany Zjednoczone i NATO (w Jugosławii, Afganistanie, Iraku) oraz Rosja (w Czeczenii, Gruzji i Syrii). Human Rights Watch oskarżał o używanie tego typu amunicji Ukrainę.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Chile: wieloletnie wyroki dla siepaczy reżimu Pinocheta

Chilijski Sąd Najwyższy skazał na kary wieloletniego więzienia 19 byłych agentów Narodowej…