Share Button

Przegłosowany został rządowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt – nie ten rewolucyjny, przygotowany przez posłów PiS, na który z taką niecierpliwością czekają organizacje prozwierzęce, ale sukces i tak warto odnotować: zaostrzono drastycznie kary dla znęcaczy, uporządkowano też przepisy umożliwiające odbieranie zwierząt właścicielom.

Posłowie chcą polepszyć dolę zwierząt fot. wikimedia commons

Projekt, który przegłosował w piątek Sejm, został przygotowany jeszcze przez rząd Beaty Szydło, w czerwcu 2017 po licznych obróbkach w komisji rolnictwa sprawiedliwości i praw człowieka, prace nad nim zostały przerwane w trakcie trzeciego czytania. Wczoraj dokończono jego procedowanie.
Za ustawą głosowało 406 posłów, jeden był przeciw, dwóch się wstrzymało. Poparły ją wszystkie kluby i koła w Sejmie.

Ustawa stanowi, że za uśmiercanie lub znęcanie się nad zwierzętami grozić mają trzy, a nie jak do tej pory dwa latwięzienia. Wzrosły też sankcje za znęcanie ze szczególnym okrucieństwem. Sąd przy wydawaniu wyroku z tego zakresu, będzie od tej pory orzekał od sprawcy obligatoryjną nawiązkę na cele związane z ochroną zwierząt. Będzie to od tysiąca do 100 tys, zł.

Prezes Kaczyński otwarcie poparł poprawkę zgłoszoną przez PO, dotyczącą braku możliwości posiadania zwierząt przez osoby wcześniej ukarane za znęcanie się. Wnioskował o to szef klubu Paweł Suski, który przewodzi również Parlamentarnemu Zespołowi Przyjaciół Zwierząt.

– Przed głosowaniem byliśmy w punkcie wyjścia, tym co w czerwcu. Jeśli żyjące zwierzę podlegało zwrotowi po upływie kary, mogło ono wrócić do skazanego. On mógłby krzywdzić i to poprzednie zwierzę i kolejne po odbyciu swojej kary – argumentował poseł. Poparcie Kaczyńskiego spowodowało mobilizację głosujących – i umożliwiło wprowadzenia realnych zmian.

Nadal trwają prace nad listpadowym projektem zgłoszonym przez PiS, zakładającym zakaz trzymania psów na uwięzi, zakaz hodowli zwierząt na futra i wykorzystywania ich w cyrkach.

Share Button

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*