Więcej niż Kukiz’15, dokładnie tyle, co Nowoczesna. Sojusz Lewicy Demokratycznej w badaniu Kantar Millward Brown został trzecią najpopularniejszą partią w Polsce. Ugrupowanie Włodzimierza Czarzastego wskazało 8 proc. respondentów.

Najważniejszą informacją wynikającą z sondażu jest jednak spadek poparcia dla PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego jeszcze dwa tygodnie temu mogła liczyć na 50 proc. poparcie, teraz wskaźnik ten spadł do 38 proc. Jeśli tendencja zostanie utrzymana, wówczas otrzymamy potwierdzenie, że społeczeństwo negatywnie zareagowało na uruchomienie przez Komisję Europejską art 7 unijnego traktatu.
Na drugim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska z poparciem na poziomie 20 proc. Najsilniejsza partia opozycyjna również zanotowała spadek, o 4 pkt proc., co wskazuje, że Polacy nie widzą w PO alternatywy wobec rządów Prawa i Sprawiedliwości.
Największą sensacją jest jednak ostatni stopień podium. W badaniu Kantar Millward Brown zajmują go ex aequo Sojusz Lewicy Demokratycznej i Nowoczesna z wynikiem ośmioprocentowym. O ile w przypadku neoliberałów taki rezultat jest potwierdzeniem dotychczasowych tendencji, to SLD może mówić o prezencie pod choinkę. Tak wysokiego poparcia dla Sojuszu nie notowano od wielu lat, co może wskazywać, że społeczeństwo jest zmęczone szaleństwem dekomunizacji i sygnalizuje potrzebę ponownego zaistnienia na Wiejskiej siły, która mogłaby temu procesowi się przeciwstawić.

 Dopiero na czwartym miejscu znalazł się ruch Kukiz’15, na który chce głosować już tylko 6 proc. ankietowanych. Formacja ta jest ostatnią, która w sondażu przekroczyła próg wyborczy. Pod kreską sklasyfikowane zostały: PSL, Partia Razem (po 4 proc.), Wolność (3 proc.) oraz Ruch Narodowy (1 proc.)
Sondaż został zrealizowany 21-22 grudnia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1000 osób.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Odchodzenie od zastawionego stołu przeszkadza w trzeźwym patrzeniu na rzeczywistość. A ta skrzeczy. Wysokie poparcie i trzecia siła? Siła 8%? To nawet da ledwo po jednym pośle z województwa, Zamiast pisać peany, wezwać lewicę do mobilizacji . Plan socjalny na dziś i perspektywa na wybory. Przygotować kandydatów, podobne już dopracowane. Ostrożnie z nazwą, a już ręka boska niech powstrzyma wszelkie koalicje. Chcą razem, to pod jedna nazwą. I mniej triumfalizmu. Kiedyś była szansa na 50%, to położyl ją VAT na budownictwo. Wyciągnąć wnioski z przegranych. Z najprostszych rzeczy, zachęcać do współpracy i wymianę poglądów miedzy lewicowymi portalami. Ubiegający rok nie przyniósl wysypu komentarzy. I o tym warto pomysleć.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Strajk kobiet: Magdalena Biejat, posłanka spryskana gazem na proteście, żąda wyjaśnień od policji i prokuratury

Nagranie, na którym Magdalena Biejat zostaje spryskana gazem, chociaż pokazuje policjantom…