Próba badawcza wynosiła 2 tys. dorosłych. 45 procent nie umiało odpowiedzieć na pytanie o liczbę żydowskich ofiar nazistów podczas drugiej wojny światowej, 19 procent stwierdziło, że mogło być to poniżej 2 milionów ludzi.
Ale coraz mniej jest żyjących świadków Zagłady, o czym również świadczą wyniki badania: 20 procent ankietowanych nie wierzy, że Holokaust w ogóle miał miejsce.
– Biorąc pod uwagę, że w Wielkiej Brytanii wzrasta liczba przestępstw nienawiści, a na świecie toczy się wiele konfliktów grożących ludobójstwem, nasz świat może sprawiać wrażenie kruchego i słabego. Nie możemy pozostawać bezczynni – powiedziała szefowa HMDT Olivia Marks-Woldman, komentując wynik badania.
– Musimy podwoić wysiłki, żeby pamięć o tych strasznych wydarzeniach przetrwała. Jedna osoba negująca Holokaust to o jedną za dużo – dodała cytowana przez „Guardiana” Karen Pollock z tej samej organizacji, odpowiedzialna za organizację eventów i kampanii informacyjnych. Zgodził się z nią Joe Mulhall współpracujący ze stowarzyszeniem Hope Not Hate, która współpracuje głównie z młodzieżą.
One in 20 British adults do not believe the Holocaust happened, and 8% say that the scale of the genocide has been exaggerated, according to a poll marking Holocaust Memorial Day. pic.twitter.com/CvpuY7cE9c
— tvnewswatch (@tvnewswatch) 28 stycznia 2019
Today, on #HolocaustMemorialDay, a Guardian poll revealed that 2.6m British people believe the #Holocaust to be a myth. Such widespread ignorance & denial is shocking. We must derive lessons from the past & instill in our children values of empathy compassion and respect for all. pic.twitter.com/6FAaGadlNz
— Eluned Morgan (@Eluned_Morgan) 27 stycznia 2019
Gazeta poprosiła o komentarz również Stevena Franka, który był więźniem w sumie trzech obozów koncentracyjnych i jest jednym z niewielu żyjących w Wielkiej Brytanii świadków nazistowskiej eksterminacji. – Jedynym sposobem na walkę z takim negacjonizmem i antysemityzmem jest prawda – powiedział były więzień. – Opowiadam ludziom, co się wydarzyło, co widziałem i czego doświadczyłem. Edukacja jest ważna. Obawiam się, że jeśli zignorujemy przeszłość, historia może się powtórzyć.
Solidna edukacja jest Brytyjczykom potrzebna. Jak podaje BBC, w Wielkiej Brytanii liczba przestępstw z nienawiści rasowej wzrosła o 41 procent po referendum brexitowym. Dziś gazety podały, że nawet do polskiej redakcji gazety „East Midlands po Polsku” w Nottingham przesłano ulotkę, w której sugerowano, że imigranci powinni trzymać się z daleka, a najlepiej opuścić Wielką Brytanię. Sprawę bada lokalna policja.
Badanie przeprowadził ośrodek Opinion Matters na zlecenie Holocaust Memorial Day Trust. Wstrząsające wyniki sondażu nagłośnił „Guardian”.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…