Próba badawcza wynosiła 2 tys. dorosłych. 45 procent nie umiało odpowiedzieć na pytanie o liczbę żydowskich ofiar nazistów podczas drugiej wojny światowej, 19 procent stwierdziło, że mogło być to poniżej 2 milionów ludzi.
Ale coraz mniej jest żyjących świadków Zagłady, o czym również świadczą wyniki badania: 20 procent ankietowanych nie wierzy, że Holokaust w ogóle miał miejsce.

– Biorąc pod uwagę, że w Wielkiej Brytanii wzrasta liczba przestępstw nienawiści, a na świecie toczy się wiele konfliktów grożących ludobójstwem, nasz świat może sprawiać wrażenie kruchego i słabego. Nie możemy pozostawać bezczynni – powiedziała szefowa HMDT Olivia Marks-Woldman, komentując wynik badania.

– Musimy podwoić wysiłki, żeby pamięć o tych strasznych wydarzeniach przetrwała. Jedna osoba negująca Holokaust to o jedną za dużo – dodała cytowana przez „Guardiana” Karen Pollock z tej samej organizacji, odpowiedzialna za organizację eventów i kampanii informacyjnych. Zgodził się z nią Joe Mulhall współpracujący ze stowarzyszeniem Hope Not Hate, która współpracuje głównie z młodzieżą.

Gazeta poprosiła o komentarz również Stevena Franka, który był więźniem w sumie trzech obozów koncentracyjnych i jest jednym z niewielu żyjących w Wielkiej Brytanii świadków nazistowskiej eksterminacji. – Jedynym sposobem na walkę z takim negacjonizmem i antysemityzmem jest prawda – powiedział były więzień. – Opowiadam ludziom, co się wydarzyło, co widziałem i czego doświadczyłem. Edukacja jest ważna. Obawiam się, że jeśli zignorujemy przeszłość, historia może się powtórzyć.

Solidna edukacja jest Brytyjczykom potrzebna. Jak podaje BBC, w Wielkiej Brytanii liczba przestępstw z nienawiści rasowej wzrosła o 41 procent po referendum brexitowym. Dziś gazety podały, że nawet do polskiej redakcji gazety „East Midlands po Polsku” w Nottingham przesłano ulotkę, w której sugerowano, że imigranci powinni trzymać się z daleka, a najlepiej opuścić Wielką Brytanię. Sprawę bada lokalna policja.

Badanie przeprowadził ośrodek Opinion Matters na zlecenie Holocaust Memorial Day Trust. Wstrząsające wyniki sondażu nagłośnił „Guardian”.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Partia Razem: zmiana formuły kierownictwa. Zandberg i Biejat współprzewodniczącymi

Po niedzielnej konwencji partii Razem w Warszawie przed kardiologami pojawiło się wyzwanie…