Pekaes Spółka Akcyjna z siedzibą w Błoniu stwierdza, iż w artykule „Skandal w firmie Kulczyka: pracownicy ścierali truciznę bez zabezpieczeń”, opublikowanym na portalu www.strajk.eu w dn. 11 czerwca 2015 r., zawarte zostały nieprawdziwe informacje wymagające sprostowania.

  1. Nie jest prawdą, jakoby pracownicy PEKAES SA zostali zmuszeni do samodzielnego usuwania wycieku formaliny, będąc zapenianymi przez przełożonych o braku niebezpieczeństwa. Po stwierdzeniu wycieku substancji wszyscy pracownicy zostali niezwłocznie ewakuowani, a kierownictwo oddziału PEKAES SA skontaktowało się natychmiast z zewnętrznym doradcą do spraw bezpieczeństwa postępowania z materiałami niebezpiecznymi (ADR), błędnie nazwanym w artykule ekspertem pożarniczym.
  2. Nie jest prawdziwa informacja, iż pracownicy usuwali wyciek formaliny za pomocą szmat nasączonych wodą. Zgodnie z instrukcją doradcy ds. ADR, odpowiednio zabezpieczeni pracownicy rozpoczęli proces neutralizacji skutków wycieku formaliny za pomocą wody oraz sody. Podjęcie takich działań było konieczne ze względu na istniejący obowiązek minimalizacji rozmiarów skutków wycieku.
  3. Nie jest prawdą, iż doradca ds. ADR uznał, że do usunięcia wycieku formaliny nie potrzeba odzieży ochronnej. Pracownicy wykonujący związane z tym czynności wyposażeni byli w niezbędną odzież ochronną, w szczególności w znajdujące się w magazynie PEKAES maski.
  4. Nie jest prawdą, że Straż Pożarna została wezwana przez pracowników dopiero po dwóch godzinach od rozpoczęcia prac, gdy usuwający skutki wycieku pracownicy mieli pierwsze objawy zatrucia. W trakcie procesu neutralizacji wycieku stwierdzono potrzebę wsparcia ze strony Straży Pożarnej, która została wezwana na miejsce zdarzenia bez zbędnej zwłoki.
  5. Wszyscy pracownicy terminala PEKAES, którzy mogli mieć kontakt z oparami formaliny zostali skierowani na badania lekarskie, po których stwierdzono, iż ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Po usunięciu skutków wycieku i upewnieniu się, że przebywanie w terminalu nie ma negatywnego wpływu na zdrowie pozostałych pracowników, powrócili oni do swoich obowiązków.

 

Zgodnie z ustawą Prawo Prasowe art. 32, ustęp 6 redakcja zamieści polemikę z tekstem sprostowania w dn. 9 lipca 2015 r.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

USA: prawo do aborcji już nie jest powszechne

O tym mówiło się od miesięcy. Konserwatywny Sąd Najwyższy USA głosami sędziów mianowanych …