Wczoraj podczas 38. posiedzenia Sejmu przegłosowano wniosek prezydenta Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. Pod Sejmem trwała manifestacja.

PiS za utrzymaniem stanu wyjątkowego

Za wnioskiem o przedłużenie zagłosowało 224 posłów PiS, ośmiu posłów Konfederacji, jedna posłanka Porozumienia (Monika Pawłowska), trzech posłów Kukiz’15 i jeden poseł niezależny (Łukasz Mejza). Przeciw głosowało 122 posłów KO, 46 posłów Lewicy, siedmiu posłów Polski 2050, jeden poseł Konfederacji (Dobromir Sośnierz) i trzech posłów niezależnych.

W czasie głosowania pod Sejmem trwała spontaniczna demonstracja przeciwników wprowadzenia stanu wyjątkowego. Ponad 100 osób przyszło wyrazić sprzeciw wobec migracyjnej polityki rządu i UE, która doprowadziła już do śmierci przynajmniej pięciu osób w lasach na granicy polsko-białoruskiej.

Kolejna manifestacja przeciwko polityce migracyjnej rządu

– Wczoraj w nocy miał miejsce kolejny pushback, wywieziono do lasu rodziny z małymi dziećmi. Mało nas tutaj, w obliczu tego co się dzieje- mówił jeden z uczestników manifestacji pod Sejmem.

– Rządy obu państw traktują ludzi niczym pionki w grze politycznej. Nastąpiła kompletna dehumanizacja. Polski Czerwony Krzyż skapitulował. Do granicy nie są dopuszczani prawnicy ani media. Rząd kreuje się w mediach na bohatera, tymczasem równamy się z reżimem Łukaszenki – mówił Jakub Knapik, niezależny aktywista.

Przedłużenie stanu wyjątkowego i bezczynność Polskiego Czerwonego Krzyża oznaczają śmierć kolejnych ofiar i gospodarczą klęskę dla regionu Podlasia.

fot. Witek Orski

Obostrzenia stanu wyjątkowego nadal obowiązują

Przypominamy obostrzenia związane ze stanem wyjątkowym, który będzie utrzymany przez kolejne 60 dni:

-zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, zgromadzeń

-zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;

-obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;

-zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach położonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym;

-zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów, położonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym;

-ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia na obszarze objętym stanem wyjątkowym;

-ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…