Były wspomnienia, chwila zadumy i wzruszająca przemowa Adama Gierka, syna byłego I Sekretarza KC PZPR. 16. rocznica śmierci jednego z najbardziej zasłużonych ludzi Polski Ludowej przypadła w wyjątkowo podłym momencie w historii tego kraju – podczas tzw. dekomunizacji przeprowadzanej przez prawicowych fanatyków.

Spotkanie upamiętniające Edwarda Gierka odbyło się, jak co roku, na cmentarzu w Sosnowcu-Zagórzu, przy grobie zasłużonego polityka. Na miejscu zjawili się przedstawiciele miejscowego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, działacze innych ugrupowań lewicowych oraz mieszkańcy Sosnowca, dla których Edward Gierek był i nadal jest symbolem lat świetności ich miasta oraz dumy z dokonań socjalistycznej ojczyzny.

Na tegorocznych obchodach cieniem położyła się dekomunizacja, zaplanowana i realizowana już przez funkcjonariuszy IPN we współpracy z reakcyjnym rządem. Zmiany nie ominą niestety ronda im. Edwarda Gierka. Syn byłego sekretarza zwrócił uwagę, że Jarosław Kaczyński nie zawsze wypowiadał się o jego ojcu w jednoznacznie złym kontekście, nawiązując do słów prezesa PiS „Gierek był komunistą, ale jednak patriotą”. – Ta egzegeza o czymś jednak świadczy. Budując Polskę Ludową byliśmy patriotami, a nie zdrajcami – zauważył obecny europoseł.

– Dla mnie, jako syna Edwarda Gierka, niezwykle ważne jest, że pamiętamy i jesteśmy świadkami historii, której nie możemy pozwolić zakłamywać. Niestety, Instytut Pamięci Narodowej, który ma dbać o prawdziwą pamięć, wychodzi z założenia, że wszystko to, co się działo, to była zdrada, a po wojnie była druga okupacja, a zatem jeśli w ramach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej współpracowaliśmy, żeby budować ten kraj, to według nich to była zdrada, bo powinniśmy iść do lasu, żeby walczyć i zabijać. Trzeba im wytłumaczyć, że to był podział stref wpływów dokonany również za zgodą naszych aliantów – mówił Adam Gierek nad grobem ojca.

97 proc. mieszkańców Sosnowca, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych, opowiedziało się przeciwko dekomunizacji ronda im. Edwarda Gierka.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Niezapomniany wzrost znaczenia Polski w świecie i na tle gospodarczym i jeszcze wyżej KULTURALNYM – za Gierka teratry polskie rozslawiały nasz kraj (trydno tu wymienić wszystkie…ale przykladu „Teatr Laboratorium”Jerzego Grotowskiego; Teatr Pantominy Henryka Tomaszewskiego; Teatry Studenckie bez liku! Częściowo otwarte granice, by Polacy mogli się bogacić…WOLNOŚĆ SLOWA – niestety przez utajnionych syjonistow manipulowana…. Teraz coraz więcej na ten tematwiemy!
    CZEŚĆ I CHWAŁA EDWARDOWI GIERKOWI, ktory wrocila z Zachodu Polskeodbudowywać !!!

  2. trzeba pamiętać że ukochanym regionem Gierka był G.Śląsk a przede wszystkim kopalnie, to górnicy dostawali specjalne talony na tzw towary luksusowe kiedy reszta część społeczeństwa musiała obejść się smakiem

    1. Ale fedrowali wungiel. A teraz fedrują? A fabryki za Gierka zbudowane teraz istnieją?

    2. do nikt – nie uważam żeby inne zawody fizyczne były gorsze od górników na dodatek ludzie mają takie same żołądki i potrzeby, niestety był to jeden z Jego nielicznych błędów ale b.ważny

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…