Bez dostępu do sanitariatów, leków, żywności, wody i dachu nad głową – tak wygląda sytuacja zdecydowanej większości uchodźców, którzy znajdują się obecnie na terytorium Grecji, Serbii i Macedonii. Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) w swoim raporcie wymienia te kraje jako najbardziej dotknięte kryzysem związanym z napływem uciekinierów z Bliskiego Wschodu i Afryki.

wikipedia commons
wikipedia commons

Codziennie na terytorium trzech bałkańskich państw przybywa ok. 3 tys. imigrantów. UHHCR już 30 czerwca wprowadził alert drugiego stopnia na tym obszarze. Oenzetowska agencja zaznacza, że od tego czasu sytuacja znacznie się pogorszyła. Autorzy dokumentu zwracają uwagę, że lokalne władze nie są w stanie sobie poradzić z problemem i potrzebują pomocy ze strony organizacji pozarządowych i innych państw. Dodatkowym problemem są koczowiska przy granicach: serbsko-węgierskiej, turecko-greckiej i macedońsko- greckiej, gdzie w wyniku uszczelnienia granic i obecności uzbrojonych patroli, zbierają się tłumy uchodźców. Tam właśnie najczęściej dochodzi do drastycznych potyczek migrantów ze strażnikami granicznymi i oddziałami wojska.

UNHCR opublikowało również najnowsze dane dotyczące ogólnej liczby uchodźców, którzy przedostali się w 2015 roku na teren Unii Europejskiej. Okazuje się, że spośród 322 500 przybyszy,  najwięcej przekroczyło granicę z Grecją – aż 204, 9 tys oraz Włochami – 115 tys.  Warto zwrócić uwagę na fakt, że imigranci pochodzą głownie z obszarów ogarniętych działaniami wojennymi. Są to Syryjczycy (49 proc.), Afgańczycy (12 proc.), Erytrejczycy (9 proc.), Nigeryjczycy (4 proc.) i Somalijczycy (3 proc.)

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Według prawa unijnego każdy uchodźca ma obowiązek zostać w pierwszym kraju do którego dotarł a ten kraj ma obowiązek go przyjąć. Jeśli ci uchodźcy w większości w osobach młodych , dobrze odżywionych mężczyzn nie respektują pierwszego prawa które ich obowiązuje to będą respektować jakiekolwiek inne prawa?

  2. Nareszcie Europa ma wielką okazję wykazać się swoim legendarnym humanizmem i chęciami niesienia pomocy.

    1. Tak, szczególnie mlekiem i miodem płynącą tzw. Zielona Wyspa będzie mogła się wykazać. Stać nas na zabawki dla wojskowych to i na pomoc biedakom uciekającym z powodu używania tych zabawek nas stać.

      Wreszcie PO i PIS, ale i inne partie też będą mogły się wykazać. Może skończą się kłótnie i uchodźcy nas wszystkich połączą? No i przedsiębiorcy wyrejestrują firmy z Cypru i wrócą do kraju?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Putin ogłosił częściową mobilizację. Krok ku wielkiej wojnie? [akt.] Protesty w rosyjskich miastach

Prezydent Rosji w swoim dzisiejszym porannym wystąpieniu (8 rano czasu warszawskiego) ogło…