Prezydent Szczecina Piotr Krzystek zadeklarował wsparcie dla postulatów Karty praw osób LGBT i uchwały antydyskryminacyjnej już na początku listopada. Wczoraj (24.11.2020) rada miasta większością głosów przyjęła stanowisko prezydenta o przeciwdziałaniu dyskryminacji.
Praktycznymi rozwiązaniami ma zająć się wiceprezydent Daniel Wacinkiewicz i powołany w tym celu zespół ekspertów. Główne założenia i zadania rady to aktywne wsparcie dla idei tolerancji i równości w życiu publicznym, stworzenie programu przeciwdziałania dyskryminacji i jej skutkom, zapewnienie realnego wsparcia dla osób doświadczających dyskryminacji oraz prowadzenie działań edukacyjnych w tym temacie. W dokumencie deklarowana jest niezgoda na wykorzystywanie tematu dyskryminacji do celów politycznych i dzielenia społeczeństwa.
„Szczecin zawsze był miastem różnorodnym i tolerancyjnym, dlatego zdecydowaliśmy, by w tym szczególnym czasie podjąć się realnych działań, które będą stały na straży podstawowych praw człowieka. Nie chcemy, by deklaracja była tylko hasłem, dlatego program, który stworzymy ma realnie odpowiadać na potrzeby narażonych na nierówne traktowanie grup społecznych” mówi wiceprezydent Wacinkiewicz, który ma być odpowiedzialny za pracę zespołu.
Na razie deklaracja ma wymiar symboliczny, na praktyczne rozwiązania trzeba będzie jeszcze poczekać. Jednak samo opowiedzenie się władz miasta za prawami człowieka i poważne zainteresowanie działaniami antydyskryminacyjnymi to ważny krok dla społeczności LGBT+ i innych grup mniejszościowych w Szczecinie i nie tylko. Środowiska LGBT z radością przyjęły informację o decyzjach w Szczecinie. Jest szansa, że więcej miast uchwali podobne rozwiązania, i zacznie na dobre działać na rzecz równości swoich obywateli.
Podczas wczorajszego głosowania na sesji rady miasta za uchwałą opowiedzieli się radni z Koalicji Obywatelskiej, a radni z PiS byli jak zwykle przeciw. Leszek Duklanowski z PiS nie kryje oburzenia- „Jestem zażenowany, że prezydent Krzystek wpisuje się w spektakl odwracania pojęć. To stanowisko otwiera drogę do wsparcia środowisk LGBT. Jesteśmy przeciwni działaniom, które zmierzają w kierunku niszczenia społeczeństwa i naszych wartości”.
Inicjatywę dla polityki antydyskryminacyjnej w Szczecinie zapoczątkowali aktywiści z ugrupowania Nowy Szczecin. Stworzyli petycję, w której domagali się zajęcia stanowiska przez radę miasta, przyjęcia antydyskryminacyjnych postulatów, które mają praktycznie chronić osoby narażone na przemoc. Ich wysiłki zostały docenione, co pokazuje jak ważną rolę odgrywa społeczeństwo obywatelskie i oddolne inicjatywy na rzecz sprawiedliwego świata.
Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty
W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…