Nr 1 Francuskiej Partii Komunistycznej (PCF) Fabien Roussel, zwrócił się do władz, by powstrzymały imigrację, do której zachęca neoliberalna unijna legislacja. Wymienił Polaków i Rumunów – „pracowników delegowanych” – wyzyskiwanych i ciągnących w dół rynek pracy. Mówił o zatrudnionych na czarno i konkurencji. Komuniści zaskoczyli, choć mają tradycję krytyki masowej imigracji.

Już w latach 70 i 80 ub. wieku pierwszy sekretarz PCF Georges Marchais krytykował imigrację ekonomiczną jako grę oligarchii na obniżanie płac. Francuski przemysł ściągał wtedy z Algierii i innych swych dawnych kolonii w Afryce wiejskich robotników setkami tysięcy, potem milionami. Roussel nawiązywał do tamtej historii, by krytykować Unię Europejską.

Roussel w parlamentarnych ławach opozycji, 2018. twitter

„Tak, rozmawiajmy o imigracji! Jestem za powstrzymaniem imigracji zorganizowanej przez liberalne traktaty europejskie, które zmuszają pracowników do konkurencji między sobą. Pomówmy o liczbach.” – proponował reagując na ogłoszenie prezydenta Macrona, że imigracja powinna być jednym z głównych tematów kampanii do wyborów samorządowych.

„Pomówmy o tych szefach przedsiębiorstw, którzy korzystają z nielegalnej imigracji i zatrudniają biednych ludzi, uciekinierów ze swych krajów, dziś pracujących za nic w hotelach i restauracjach – to nie do wytrzymania” – mówił Roussel w telewizji. – „Rozumiem gniew Francuzów, trzeba się tym zająć”. W 1980 r. Georges Marchais przekonywał, że „należy zastopować imigrację legalną i nielegalną! Niepodobna sprowadzać nowych pracowników, kiedy są już ich dwa miliony.”

50-letni Fabien Roussel wygrał wybory na zjeździe partii w listopadzie zeszłego roku, prezentując swój Manifest partii komunistycznej w XXI w. Jednak w majowych wyborach europejskich PCF, mimo żywej kampanii, zebrała raptem 2,5 proc. głosów, pierwszy raz nie wysyłając ani jednego posła do Parlamentu Europejskiego. To był najniższy wynik wyborczy w jej stuletniej historii. Na partię komunistyczną głosował jeden proc. robotników, na antyimigracyjne Zjednoczenie Narodowe – 40 proc.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Fabien Roussel – ma rację i jest to dość oczywista racja z którą dyskutują tylko maniacy lewactwa.

 2. Facet ma 100000000000000000000% racji……………..
  Uczta się od niego różowe lewaki z Wawki, Srawki czy innego Berlina……..
  Chyba zostanę komunistą………..

 3. Pomijając fakt, że typ ma rację, to jak wyjaśnimy to „Na partię komunistyczną głosował jeden proc. robotników, na (…) Zjednoczenie Narodowe – 40 proc.” Może ci drudzy po prostu mówią coś, czego potrzebuje ów „robotnik”? Bo w cuda nie wierzę.

 4. Już na początku XX wieku Jean Jaurès, twórca francuskiej partii socjalistycznej, sprzeciwiał się masowej imigracji podkreślając, że jest ona narzędziem wielkiego kapitału w walce z prawami pracowniczymi.
  I miał rację, to przecież Francuska prawica jest opdowiedzialna za masowy „import” pracowników do francuskiego przemysłu (między innymi azbestowego) po mobilizacji związkowej 68′.
  Rasizm jest niedopuszczalny, ale ograniczenie imigracji w kraju z 10% bezrobociem to zupełnie inna sprawa, i bardzo potrzebna dyskusja.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…