Nieciekawie wygląda Polska w 2016 roku. U władzy konserwatywna prawica, snująca swoją narrację polityczną, w której głównymi wątkami są:  archaiczny model wspólnoty narodowej, „powrót do tradycyjnych wartości” oraz mit katastrofy smoleńskiej. Obóz władzy definiuje sam siebie jako siłę sanacyjną, która ma dziejowy obowiązek stawić czoła liberalnemu zepsuciu, wzmocnić nadwerężoną suwerenność, reanimować zbiorowość opartą na polskości oraz odnaleźć utraconą Prawdę o śmierci brata przywódcy. Skutki doznawania miksu paternalistycznego konserwatyzmu z paranoją polityczną są dla polskiego społeczeństwa nieprzyjemne. Oprócz pisania nowej wersji wydarzeń historycznych, przyzwolenia na swawole brunatnych bojówek,  mamy obecnie do czynienia z kontrrewolucją w sferze wolności obywatelskich. Moment, w którym zastanawialiśmy się czy rząd Platformy dojrzał w końcu do poparcia ustawy o równości małżeńskiej wydaje się już odległym wspomnieniem utraconej swobody. Żyjemy obecnie w kraju pomrocznym. Katoprawica we wszystkich sejmowych emanacjach (PiS, PSL, Kukiz, część PO) dokonuje zamachu na podstawowe prawa kobiet; politycy odbierają połowie społeczeństwa możliwość decydowania o własnym ciele. Pojawia się pytanie o przyczyny takiego zjawiska. Jak to się stało, że ultrakonserwatyści są obecnie u władzy i dyktują swoje zasady reszcie obywateli i obywatelek?

Ciekawą odpowiedź daje amerykański politolog Herbert Kitschelt. W wywiadzie dla „Polityki” naukowiec z Duke University mówi o milionach samotnych i sfrustrowanych mężczyzn po obu stronach Atlantyku, którzy nie mogą się pogodzić i zaakceptować porządku społecznego, w którym przestają pełnić rolę przywódcy rodziny. Zmiany w podejściu do płci w kontekście ról społecznych oraz masowe wejście kobiet na rynek pracy wygenerowały całą rzeszę takich jednostek. To właśnie oni, co potwierdzają badania Kitschelta, stanowią trzon elektoratu skrajnej prawicy i ultraprawicowych populistów. Ich bożyszczami są politycy typu macho – manifestujący wbrew zasadom „politycznej poprawności”  swój paternalistyczny i seksistowski stosunek do kobiet oraz przywiązanie do starego porządku społecznego. Pierwszym modelem tej produkcji był Silvio Berlusconi, teraz triumfy święci Donald Trump. Nie chodzi jednak wyłącznie o potrzebę wyniesienia do władzy silnego lidera. Niezdolni do odnalezienia się w partnerskim modelu relacji mężczyźni znajdują schronienie w odwołaniu do tradycji i ograniczeniu swobody seksualnej i życiowej kobiet. Stąd też mamy w Polsce rzeszę młodych chłopców odnajdujących wspólnotowe ukojenie na ociekającym testosteronem i agresją Marszu Niepodległości; widzimy wszechpolaków i oenerowców, wykrzykujących wulgarne hasła przeciwko feminizmowi i dżender, wreszcie kiboli ziejących nienawiścią wobec przedstawicieli ich płci, którzy nie pasują do szablonu mężczyzny-władcy, czyli gejów czy roześmianych  mieszczańskich hipsterów. Ale podobnie myślących jest więcej i niekoniecznie widać ich na demonstracjach czy stadionach.  Jak wskazuje Herbert Kitschelt, to właśnie gniew samotnych i pogrążonych w bezradności wynosi do władzy katolicką konserwę, która czerpie przyjemność (bo politycznego celu nie ma w tym żadnego) z odbierania wolności wyemancypowanym kobietom. Może więc to, co obserwujemy na polskiej scenie politycznej i co wywołuje u nas niedowierzanie połączone z oburzeniem, jest po prostu ostatnim podrygiem skansenowych egzemplarzy hordy pierwotnej, próbujących wskrzesić surogat spleśniałego mitu, w którym silny mężczyzna zdobywa pożywienie dla swojej rodziny, broni ją przed napaścią obcych i stoi na straży wszelkiej cnoty. Być może to ostatnie powstanie tych, którzy jeszcze nie zauważyli, że są martwi.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Ale rozkoszne brednie; w zasadzie każde zdanie można krytycznie skomentować, odwołując się do prawdziwych badań, psychologii i logiki, ale po co; szkoda czasu na takie głupoty, jak w „artykule” powyżej.

 2. Mężczyzna zdobywający pożywienie dla swojej rodziny, broniący ją przed napaścią obcych to spleśniały mit?
  Dlaczego żaden tekst redaktora Nowaka nie może obejść się bez kłamstw?

 3. O ironio, to właśnie sfrustrowane masy źle opłacanych młodych mężczyzn dokonywały rewolucji, uczestniczyły w strajkach i zmieniały oblicze XX wieku. Jeśli jakakolwiek lewica chce w Polsce wygrać cokolwiek to właśnie do nich musi wyjść z nową narracją, bardziej przekonującą niż prawicowa. Protekcjonalny ton artykułu wskazuje na to, że w ciągu najbliższych lat polska lewica nie ma szans tego zrobić, bo czuję pogardę wobec pierwszych ofiar systemu.

  1. Ale się bracie dałeś zrobić w ho/oya. Podobnie jak mi na początku wydaje ci się że Strajk.eu jest jakąś lewicą bo tak ma napisane na stopce redakcyjnej. Ale to nie jest prawdą. W Polsce zresztą nie ma żadnej lewicy więc każdy pederasta może się pod lewicę podszywać i nikt nie zaprotestuje.

 4. I znowu Nowak rozbawił mnie do łez. Najbardziej podoba mi się ten fragment: ” i co wywołuje u nas niedowierzanie połączone z oburzeniem, jest po prostu ostatnim podrygiem skansenowych egzemplarzy hordy pierwotnej, próbujących wskrzesić surogat spleśniałego mitu, w którym silny mężczyzna zdobywa pożywienie dla swojej rodziny, broni ją przed napaścią obcych i stoi na straży wszelkiej cnoty. ”
  Nurtuje mnie pytanie, kiedy pan pisze” u nas” w powyższym cytacie- to kogo ma Pan na myśli?

  1. Drogi Andy,w przypadku tego artykułu to należy się zastanowić,czy na pewno należy użyć słowa „Pan” zamiast już „Pani” do autora – czy może już – autorki ;D

   Tu nie chodzi o mityczną równość Płci droga pani redaktor Nowak – bo ta wcale dotąd nie nadeszła.
   Diagnoza,że są jacyś sfrustrowani faceci jest tu więcej niż prawidłowa – rzecz w tym,że nie są oni sfrustrowani na kobiety czy istniejący tylko w pani feministycznej wyobraźni „system partnerski”. Powiem więcej – „macho” czy nie – to nie w tym leży problem.Problem to leży w tym,że żaden normalny zdrowy facet nie przyjmie tak po prostu do wiadomości wyrzucenia go na margines – praktycznie „do śmietnika”.Żaden zdrowy facet nie zaakceptuje zdegradowania do roli żebraka czekającego na cudzą litość i żyjącego z cudzej łaski.Albo mu odbije,albo się zabije/zapije – albo będzie walczył.A walczył w sposób głupi czy mądry, z tymi co trzeba czy tymi co nie trzeba – bijąc na ślepo – to inna kwestia.

   I jeszcze coś tak na marginesie.Partnerski model relacji NIE POLEGA na żerowaniu na drugiej osobie.I obecne klasowe społeczeństwo uniemożliwiające zwyczajne życie i rozwój (nie tylko !) mężczyznom o których pani droga pani Nowak wspomina – tym bardziej nie jest w żaden sposób „partnerskie”.

   Cała ta „analiza” będąca pseudosocjologiczną karykaturą feminizmu w stylu Kazi Szczuki jest warta by ją rozbić o kant tyłka.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Lewica odpala protokół 1 procent

Wydawałoby się, że nie ma lepszego czasu dla lewicy niż ostatnie miesiące. Po barbarzyński…