Pracownik wygrał z Teatrem Rozmaitości sprawę o nieopłacone nadgodziny. Sąd pracy przyznał mu odszkodowanie za ponad 600 godzin.

Teatr Rozmaitości / fot. Wikimedia Commons

– Wszyscy znajomi mi odradzali walkę w sądzie mówiąc, że palę za sobą mosty. Ale ja uważam, że trzeba pokazywać, że tak nie można traktować ludzi i nie można w ten sposób organizować im pracy – mógł z satysfakcją powiedzieć elektroakustyk Piotr Żyła. Wyrok w sprawie jego godzin nadliczbowych w warszawskim Teatrze Rozmaitości jest już prawomocny. W uzasadnieniu czytamy m.in., iż stosowanie „czasu pracy z założenia musiało prowadzić do pracy w godzinach nadliczbowych, bowiem w niektóre dni powodowi przydzielano zadania przy projektach, które trwały kilkanaście godzin”, a strona pozwana bezpodstawnie uznała, że skoro obowiązuje zadaniowy czas pracy, to nie trzeba już dokumentować, ile godzin zostało faktycznie przepracowanych.

Żyła pracował w warszawskim Teatrze Rozmaitości w latach 2012-2013 i następnie od września 2013 przez rok. Brał udział w przygotowywaniu szeregu spektakli, a także innych wydarzeń, takich jak pokazy filmów i koncerty. Jak tłumaczył w radiu TOK FM, właśnie te dodatkowe przedsięwzięcia sprawiały, że zatrudnieni w teatrze byli zwyczajnie przepracowani. Co więcej, czasu ich pracy nie ewidencjonowano. W gestii pracowników pozostawało zanotowanie, ile się przepracowało. Żyła twierdzi, że w przypadku wielu jego kolegów dyrekcja brała te notatki pod uwagę i za nadgodziny płaciła. On dostał tylko małą część należnych pieniędzy.

Zgłoszenie sprawy Państwowej Inspekcji Pracy nic nie dało. Wtedy, w 2015 r., Żyła złożył pozew do sądu. W pierwszej instancji orzeczono, że że za ponad 600 wyrobionych godzin nadliczbowych razem z odsetkami należy się blisko 20 tys. złotych. Teatr się odwołał, ale apelacja została oddalona. Teraz placówka rozważa skierowanie kasacji do Sądu Najwyższego, bo z roszczeniem byłego pracownika nadal się nie zgadza.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Koalicji Lewicy może grozić rozpad. Jest kłótnia o „jedynkę” do PE

W cieniu politycznej burzy, koalicja Lewicy staje w obliczu niepewnej przyszłości. Wzrasta…