Klimat/Środowisko
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny daje zielone światło dla energetyki jądrowej
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to ruch młodych ludzi na rzecz klimatu. W swoich medialnych przekazach apeluje do polityków i mediów o poważne traktowanie kryzysu klimatycznego. Ostatnie stanowisko młodych aktywistów dotyczy energetyki atomowej, OZE i gazu. Obrońcy klimatu sprzeciwili się nowym inwestycjom w sektorze gazowym, wskazując za to swoje poparcie dla dwóch…
czytaj dalej »ONZ: człowiek zdewastował planetę, czeka nas wielkie wymieranie
Złe wieści napływają z budynku Organizacji Narodów Zjednoczonych. Obradujący tam Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatycznych pracuje nad raportem na temat zmian klimatycznych. Jest gorzej niż myśleliśmy, a zmiany, które mają nastąpić muszą być bardziej zdecydowane, niż te, które zaplanowali światowi przywódcy.
czytaj dalej »Pandemia odciągnęła uwagę, rząd odpuścił sobie sprawy klimatyczne. Niepokojący raport
„W latach 2011-2030 Polska wyemituje o 529 mln ton CO2 więcej niż mogłaby wyemitować, gdyby rząd realizował swoje własne plany” – alarmuje Fundacja Instrat w opublikowanym właśnie raporcie.
czytaj dalej »Aby cała ludzkość miała dostęp do wody, wystarczy 68 proc. kwoty, jaką USA wydały na wojnę w Iraku
Modernizacja rolnictwa i przemysłu, poprawa infrastruktury – to wyzwania, które stoją przed ludzkością, jeśli problem ograniczonej dostępności do wody ma zostać rozwiązany. Potrzeba na to inwestycji w wysokości 1,7 biliona dolarów. Niestety, imperia tego świata mają inne wydatki.
czytaj dalej »Fragmenty Gdańska i Żuław znajdą się pod wodą do 2100 roku? Niepokojąca prognoza klimatologów
Poziom mórz i oceanów wzrośnie do końca wieku o co najmniej 30-60 cm – wynika z prognozy zespołu naukowców z Chin i Australii. Ziszczenie takiego scenariusza oznaczać będzie konieczność przesiedlenia setek milionów ludzi. Największy koszmar spotka oczywiście mieszkańców biedniejszych państw. Zmiany uderzą również w nasz kraj.
czytaj dalej »Niemcy przyspieszają zieloną transformację. 65 proc. energii z OZE już w 2030
Największa gospodarka Unii Europejskiej na poważnie wypełnia zobowiązanie klimatyczne. Niemiecki rząd przeznaczy dodatkowe środki na produkcje energii ze źródeł odnawialnych.
czytaj dalej »W 2021 roku emisja gazów cieplarnianych będzie spadać. Ale czy wystarczająco szybko?
Rok 2020 był rekordowy, jeśli chodzi o spadek emisji dwutlenku węgla do atmosfery. To dobra wiadomość, zważywszy na widmo katastrofy klimatycznej. Pomogła w tym co prawda epidemia koronawirusa, niemniej jednak są podstawy by patrzeć w przyszłość z nieco większym optymizmem.
czytaj dalej »14 mln ton mikroplastiku zalega na dnach mórz i oceanów. „Nie jesteśmy już w stanie tego wyczyścić”
Katastrofalne dane ukazali światu naukowcy z australijskiej rządowej agencji CSIRO. Wynika z nich, że ilość plastiku na dnach oceanów jest 25 razy więcej niż pokazywały poprzednie badania.
czytaj dalej »Francja: rząd przywraca insektycydy zabijające pszczoły
Administracja Emmanuela Macrona postanowiła przywrócić do legalnego użytku substancje chemiczne zawierające neonikotynoidy, tj. „zabójców pszczół”. Domagali się tego plantatorzy buraków, skonfrontowani z obniżką plonów, na skutek „niewystarczającej ochrony chemicznej”. Przed parlamentem w Paryżu manifestowali przeciw temu lokalni aktywiści Extinction Rebellion (XR).
czytaj dalej »Rząd prowadzi rzeź polskich Karpat. „Co roku pod piłami padają tysiące wiekowych drzew, nie sadzonych ręką ludzką”
Zrobimy wszystko, by ten las ocalić – mówią aktywiści Inicjatywy Dzikie Karpaty. Ostrzegają, że wycinka drzew to zamach na stabilność ekosystemu. A wyrąb wiekowych drzew to coś więcej, to zbrodnia.
czytaj dalej »Żuławy Wiślane znikną pod wodą do 2100 roku? Młodzieżowy Strajk Klimatyczny upomniał się o przyszłość Polski i świata
„Od strajku klimatycznego w zeszłym roku politycy nie zrobili nic. Zachowanie polityków i polityczek jest nieodpowiedzialne i niemoralne. Mam dość patrzenia na to. Żałośni jesteście i dwulicowi” – zwracał uwagę jeden z uczestników demonstracji klimatycznej, która w czwartek przeszła ulicami Warszawy. Protesty odbyły się również w innych polskich miastach.
czytaj dalej »Przełomowa deklaracja Chin: osiągniemy neutralność klimatyczną do 2060 roku
Największa gospodarka świata jest też największym trucicielem. Obecnie Chiny odpowiadają za 25 proc. emisji gazów cieplarnianych. Zarządzany według zasad gospodarki planowej kraj ma jednak plan przeprowadzenia zielonej transformacji. Będzie to najprawdopodobniej największa technologiczna inwestycja w historii świata.
czytaj dalej »Globalne ocieplenie: śmierć klimatu arktycznego. Naukowcy podali nowe określenie
Globalny wzrost temperatury generuje coraz poważniejsze konsekwencje. Świat jaki znaliśmy, zmienia się z roku na rok w drastycznym tempie. Niepokojące procesy są najmocniej widoczne w okolicach północnego bieguna. Uczeni ogłosili właśnie koniec „klimatu arktycznego”.
czytaj dalej »Ustawa covidowa pozwoli zbudować osiedle w otulinie rezerwatu? Lokalna społeczność protestuje
Wykorzystując zapisy tzw. ustaw covidowych, prywatna spółka zamierzała budować osiedle domów jednorodzinnych w otulinie rezerwatu Łosiowe Błota pod Warszawą. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, zgodnie z wolą mieszkańców gminy Stare Babice, robi wszystko, by zablokować te plany.
czytaj dalej »Wstrząsający raport: zwierzęta masowo wymierają przez działalność człowieka
Kapitalistyczny model produkcji i dystrybucji zasobów kieruje świat istot żywych w kierunku zagłady. Skalę problemu obrazuje opracowanie Living Planet Report 2020, w którym zawarte zostały dane na temat zmian populacji i wymierania gatunków zwierząt.
czytaj dalej »Denerwują was aktywiści klimatyczni? Kalifornia własnie płonie, padł rekord temperatury
Blisko milion hektarów i terenów roślinnych spłonęło w 2020 roku w amerykańskim stanie Kalifornia. W ostatnich dniach mają tam miejsce apokaliptyczne sceny. Sytuacji nie poprawiają ekstremalne temperatury.
czytaj dalej »Sąd w RFN: jedzenie na śmietniku powinno się zmarnować, wynoszenie go to kradzież
Coraz łatwiej zostać złodziejem. Wystarczy wyłowić jedzenie ze śmietnika przy supermarkecie. Wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe trudno nazwać inaczej niż wynaturzeniem systemu kapitalistycznego.
czytaj dalej »,,Stop dewastacji! Czas na ochronę” – protest Greenpeace na dachu Ministerstwa Środowiska
Kilkunastu aktywistów Greenpeace w poniedziałek rano powiesiło na budynku Ministerstwa Środowiska wielki baner z napisem „Stop dewastacji, czas na ochronę” i karykaturą ministra środowiska. Akcja została zorganizowana jako protest przeciwko polityce leśnej ministra Michała Wosia. Na miejscu interweniowała policja, która zatrzymała aktywistów.
czytaj dalej »Tak gorąco na Bliskim Wschodzie nie było jeszcze nigdy. Rekordowe upały w Iraku i Syrii
Fala rekordowo wysokich temperatur od kilku dni uderza w Bliski Wschód. W dobie kryzysu koronawirusowego nie daje o sobie zapomnieć kryzys klimatyczny.
czytaj dalej »Niemcy i RWE: mimo protestów, likwidacja wielu wsi pod gigantyczną kopalnię węgla
Na początku tego miesiąca Bundestag przyjął „ustawę węglową”, długo negocjowany kompromis między konserwatystami a socjaldemokratami, który ustanawia datę odejścia od węgla jako paliwa na rok 2038. To znaczy, że opłaca się budować nowe kopalnie. Mimo protestów ekologów i mieszkańców nadreńskiego zagłębia węglowego (na zachodzie kraju), koncern energetyczny RWE przystąpił właśnie…
czytaj dalej »
Recent Comments