Obronność
Jak izraelska cyberarmia weszła do korpo-świata
Niewyraźna granica między sektorem wojskowym a prywatnym w Izraelu pozwoliła na rozkwit broni cybernetycznej, takiej jak oprogramowanie szpiegowskie NSO, na całym świecie.
czytaj dalej »Były szef BOA: policja ma nowego wroga [ROZMOWA]
Czy insp. Dariusz Zięba, dowódca BOA odpowiada za bicie kobiet pałkami teleskopowymi? Kto 18 listopada wydał rozkaz ataku na demonstracje? Jak wydarzenia te wpłynęły i wpłyną na nastroje w oddziałach antyterrorystycznych? Portal Strajk rozmawia z insp. Wojciechem Majerem, byłym szefem Biura Operacji Antyterrorystycznych.
czytaj dalej »Okupacja Syrii potrwa jeszcze wiele lat. Pentagon potwierdza
Szef amerykańskiego ministerstwa wojny, czyli sekretarz obrony Mike Esper został przesłuchany przez Komisję Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów. Wiadomo już, że żadnego wycofania wojsk amerykańskich z Syrii nie uświadczymy. Przynajmniej nie w dającej się przewidzieć przyszłości.
czytaj dalej »Nowe Himalaje politycznej ksenofobii w Stanach Zjednoczonych. Milcząca akceptacja światowej opinii publicznej budzi grozę
Świat siedzi cicho, ponieważ chodzi o Rosję. Nowe normy poprawności politycznej już nie tylko pozwalają, lecz nawet nakazują ludziom „przyzwoitym” włączyć się – przynajmniej od czasu do czasu – w globalny festiwal nienawiści i pogardy wobec tego kraju, jego społeczeństwa i władzy. Nowy ruch amerykańskiego Senatu podbija poprzeczkę.
czytaj dalej »Jaka ma być polska armia? Skuteczna
15 sierpnia nabrzeżem Warszawy przejdzie defilada wojskowa. Ma być, jak powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, „wyjątkowa”. Ma też spowodować,by społeczeństwo Polski „mogło poczuć dumę z tego, że przed nimi będą defilowali żołnierze Wojska Polskiego” To popatrzmy, na czym duma ta się opiera.
czytaj dalej »Rozbrojenie czy nakręcenie kapitalistycznej koniunktury przez wojny?
Historia udowodniła, że przynajmniej do czasów broni jądrowej, władcy jednego bądź drugiego państwa fabrykowali broń po to żeby ją wcześniej czy później użyć. Era wojen masowych rozpoczęła się jednak dopiero w czasach przejścia kapitalizmu na etap imperializmu co spowodowało pierwszą i drugą wojnę światową.
czytaj dalej »Kurdyjskie pułapki, kurdyjskie szanse (cz. II)
Druga część rozmowy Strajku.eu z Rafałem Rudnickim, działaczem Inicjatywy Pracowniczej, redaktorem profilu Kurdystan.info. Pierwszą można przeczytać tutaj. Na stronie kurdystan.info pojawiła się pieśń bojowa kurdyjskich bojowniczek z komentarzem, że gdyby to było możliwe wolelibyście pisać o rewolucji społecznej w Rożawie niż o sprawach czysto wojskowych. Które z osiągnięć tej rewolucji…
czytaj dalej »Kamerun: niepodległość in progress
Rok 2017 zaznaczył się kolejną erupcją napięcia w zachodnim Kamerunie. I tak samo jak poprzednio, nie znaleziono satysfakcjonujących rozwiązań, konflikt tli się nadal. Może okazać się, że ponownie wybuchnie – szybciej, niż by się ktokolwiek spodziewał, bo przyszły rok to rok wyborczy, a zatem polityczne emocje znów się rozpalą. I…
czytaj dalej »Wenezuela. Rewolucja na zakręcie
Cała południowoamerykańska lewica bacznie obserwuje wenezuelski kryzys polityczny. Waszyngton oczywiście też.
czytaj dalej »Biafra: czekając na Króla Lwa
Kiedy w ubiegłym roku podsumowywałem pierwszy rok urzędowania prezydenta Muhammadu Buhariego, pomimo głębokiego kryzysu, w jakim wówczas znajdowała się Nigeria, wydawało się, że można było myśleć o jej perspektywach w sposób względnie optymistyczny. Rok później tego optymizmu zostało znacznie mniej.
czytaj dalej »Amerykanie na igrzyskach rusofobii
Media i politycy w USA nie przestają się kompromitować w pogoni za „agentami Putina”.
czytaj dalej »Na wschodniej flance NATO. Cz. 1: Nie czekamy na Putina
Historia Obronność Polecane Polityka i społeczeństwo Publicystyka Publicystyka międzynarodowa Reportaże - publicystykaEuroparlament, 14 lutego 2017 r. Kolejna debata o wojnie w Donbasie. Od stycznia media zalewają drastyczne obrazy. OBWE alarmuje: eskalacji walk winne są obie strony. Organizacja ma obserwatorów w terenie, wydawałoby się, że wie, co mówi, kiedy wyrokuje, że sytuacja nie jest czarno-biała. Ale eurodeputowani myślą inaczej. Dajmy Ukrainie broń,…
czytaj dalej »Dajr az-Zaur: ostatni bój zapomnianego miasta
Dajr az-Zaur od kwietnia 2014 r. jest oblegane przez fanatyków z Państwa Islamskiego. W styczniu 2015 r. dżihadyści odcięli wszystkie drogi dojazdu. Deską ratunku dla 100- 150 tys. mieszkańców było lotnisko wojskowe, heroicznie bronione przez znacznie mniejsze od wrogich siły. Tam docierało zaopatrzenie i pomoc humanitarna, niewystarczająca, ale jednak. Kilkanaście dni temu…
czytaj dalej »Radość z Nowej Jałty
Radość polskiej prawicy z światowych triumfów „trumpizmu” w polityce zagranicznej to radość karpi skrzykujących się na wigilijną wieczerzę.
czytaj dalej »Globalna gra lokalnymi infantylizmami. Co słychać na granicy serbsko-chorwackiej
Stara, rytualna już poniekąd rywalizacja między dwoma największymi spośród „bratnich republik” socjalistycznej Jugosławii nie tylko odżywa, ale i przybiera na sile. Serbsko-chorwacka granica przekształca się w swoistą linię demarkacyjną pomiędzy NATO i obszarem wpływów rosyjskich.
czytaj dalej »Pęknięte krzywe zwierciadło propagandy wojennej
Komu będzie łyso, gdy po raz kolejny zostanie zbombardowany ostatni szpital we wschodnim Aleppo? Nikomu. Na to wskazują doświadczenia bieżącej wojny informacyjnej, tudzież zdarzających się niektórym mediom fałszywych kroków.
czytaj dalej »Kapitalizm wojenny
Kapitalizm przybrał formę groteskową czy wręcz karykaturalną. Bardzo długo wmawiano nam, że wywłaszczenie najbogatszych nic nie da, bo wywłaszczonego bogactwa nie wystarczy na zaspokojenie potrzeb biedaków. Dziś już wiadomo, że wystarczy. Panujący system stwarza nadmiar i niedobór – po to, by bogaci mogli rządzić biednymi i dalej się bogacić. Już…
czytaj dalej »IS ginie, rozgrywka trwa. Mosul i co dalej?
Konflikty Konfrontacje Obronność Polecane Polityka i społeczeństwo Publicystyka Wiadomości polityczne Wiadomości ze świataIrackie jednostki specjalne wkroczyły w granice Mosulu 1 listopada wczesnym rankiem. Posuwały się do przodu, zupełnie dosłownie, po masowych grobach ofiar zbrodni Państwa Islamskiego. Gdy bowiem jedni dżihadyści uciekali, inni – zanim poszli w ślady kolegów – jeszcze nieśli śmierć i zniszczenia.
czytaj dalej »„Zbawieni” przez USA
Sudan Południowy miał być pokazem dobroczynnego wpływu Ameryki w Afryce. Okazał się – w najlepszym przypadku – fiaskiem amerykańskiej polityki. Może nie tak oczywistym i bez tak daleko sięgających konsekwencji, jak Afganistan, Irak czy Libia, ale całkowitym.
czytaj dalej »Macierewicz szykuje brankę
Jak zgodnie z prawem internować 50 tysięcy ludzi.
czytaj dalej »
Recent Comments