Polityka i społeczeństwo
Żeby ten strajk był krótki [reportaż z protestu w Solarisie]
Kiedy stanęli za zakładowym szlabanem, z flagami, jedni poważni, inni zadowoleni i pełni werwy, jakby ożyły stare obrazy, przedstawiające walczących robotników. Bo i sedno konfliktu jest stare jak system kapitalistyczny. Pracownicy Solarisa negocjowali z zarządem kilka miesięcy, domagali się podwyżek, ale byli gotowi na pewne ustępstwa. Pracodawca chciał dać jeszcze…
czytaj dalej »W Krajowej Administracji Skarbowej bez protestów się nie obędzie
Od kilku miesięcy w administracji państwowej narasta pracowniczy gniew. Kryzys gospodarczy i pandemia odciskają swe piętno na zatrudnionych w sektorze publicznym, którzy starają się walczyć o godne podwyżki w tych trudnych czasach. O narastającym konflikcie Portal Strajk rozmawia z Agatą Jagodzińską, przewodniczącą związku zawodowego Związkowa Alternatywa w Krajowej Administracji Skarbowej.
czytaj dalej »Pożegnanie z Givat Amal [reportaż]
Siedem dekad temu Izrael osiedlił ponad 100 mizrachijskich rodzin w Givat Amal, dawnej wiosce palestyńskiej. Teraz ta dzielnica Tel Awiwu jest pusta – bez gwarancji odpowiedniego odszkodowania dla jej byłych mieszkańców.
czytaj dalej »Powinni być prawnikami. Zamiast tego pracują na izraelskich budowach
Całe pokolenie palestyńskich absolwentów dowiaduje się, że ich dyplomy są nic nie warte. Jedynym sposobem na utrzymanie się pod okupacją jest praca na budowie w Izraelu.
czytaj dalej »Szczyt G20: Lekarstwa na kryzys z kuchni elit (korespondencja z Rzymu)
Zmiany nadejdą, jeśli uda nam się je wymusić na ulicach i w miejscach pracy. W globalnym scenariuszu każde działanie polityczne ma potencjał. Wiedzieli o tym działacze organizacji związkowych, uczniowskich i studenckich, którzy 30 października tłumnie wyszli na rzymskie ulice w sprzeciwie wobec szczytu G20.
czytaj dalej »Ciemna strona mikropracy
Co by było, gdyby praca oznaczała zabawę, a ciężka praca nie oznaczała prawie w ogóle pracy? Taką obietnicę składają platformy takie jak Playment i Clickworker. Ozdobione zdjęciami młodych, modnych ludzi relaksujących się na kanapach i bezczynnie przeglądających laptopy, ich strony sugerują, że jeśli praca nadal istnieje w naszej nowej, odważnej…
czytaj dalej »Polska szkoła: dlaczego jest źle i czy może być lepiej?
Szkoła, szkoła, szkoła… Brr. Już od sierpnia chcące zarobić supermarkety straszą nas oklepanym niczym twarz Najmana „witaniem szkoły”, sklepy kuszą promocjami na zeszyty, rodzice szykują się na wydatki, wydawnictwa już zacierają ręce na sprzedaż kolejnych podręczników, dzieci z ekscytacją szykują białe koszule i tornistry, nastolatki przewracają oczami. Już wybiła znienawidzona…
czytaj dalej »Haiti: Zabójstwo Moïse’a i rola imperializmu
Haitański prezydent Jovenel Moïse został zamordowany na początku lipca. Wiele szczegółów dotyczących jego zabójstwa jest nadal owianych tajemnicą. Chociaż w sumie 44 osoby zostały zatrzymane – w tym czterech policjantów i 18 byłych kolumbijskich żołnierzy – pozostaje wiele wątpliwości. Nadal nie wiadomo, kto i dlaczego zorganizował zamach.
czytaj dalej »Dla tych, którzy już nie mogą upomnieć się o sprawiedliwość. „Pamięć, Prawda, Przyszłość”.
Portal Strajk został patronem medialnym akcji Serce 2021.
czytaj dalej »Tyrania Facebooka
4 sierpnia administracja Facebooka bez podania racji zlikwidowała stronę Socjalizm Teraz w swoim serwisie. Socjalizm Teraz podzielił tym samym los wielu socjalistycznych i antykapitalistycznych stron usuniętych przez Facebooka. W tym roku usuwane były już nawet strony należące do legalnie zarejestrowanych i istniejących socjalistycznych partii: Socialist Equality Party z USA i…
czytaj dalej »Cross-Border Talks #2: European Union, strategic autonomy and the Eastern Partnership
The future of European Union has been a matter of heated debates for years. The second episode of Cross-Border talks takes a close look at the community’s place in international relations… with special focuses to both East and West. The West, because we discuss the French-promoted concept of strategic autonomy…
czytaj dalej »Trybun ludowy Prezydentem Republiki – jak Pedro Castillo wygrał w Peru?
Na nic się zdała medialna kampania nienawiści, wielkie bilbordy straszące ,,drugą Kubą i Wenezuelą” oraz płaczliwe apele ,,autorytetów” ostrzegające przed ,,komunistą”. Peruwiańczycy zdecydowali, a Krajowy Trybunał Wyborczy oficjalnie ogłosił, że prezydentem kraju zostanie Pedro Castillo, wiejski nauczyciel i związkowiec. To jasny sygnał wysłany całej skompromitowanej klasie politycznej i pierwsza od…
czytaj dalej »Największa fala aresztowań palestyńskich obywateli Izraela. Widziane od środka [reportaż]
Policja miała nadzieję, że aresztowanie tysięcy palestyńskich obywateli przywróci jej kontrolę nad sytuacją. Ale efekt był odwrotny – represje wzmocniły palestyńską determinację.
czytaj dalej »Pańszczyzna, ojczyzna i pas [rozmowa]
O tym, jak można jeszcze inaczej rozumieć pańszczyznę, o roli przemocy na pańszczyźnianej wsi i patriarchalnym modelu społecznym Portal Strajk rozmawia z dr. Kacprem Pobłockim, autorem książki Chamstwo.
czytaj dalej »Opozycja bezradna [rozmowa]
O agonii opozycji, jej bezradności intelektualnej, lewicy, co się zerwała ze smyczy i cwanym PiS Portal Strajk rozmawia z Romanem Kurkiewiczem, lewicowym publicystą i wykładowcą akademickim (rozmowa miała miejsce przed prezentacją Nowego Ładu).
czytaj dalej »„Zniknięci” z Bogoty
W wyniku bezwzględnego tłumienia przez wojsko i policję oraz bojówki paramilitarne strajku generalnego i demonstracji ludowych dziesiątki osób biorących udział w kolumbijskich protestach poniosły śmierć, a setki odniosły obrażenia. Również zbrodnicza praktyka porwań politycznych, znana z historii Ameryki Łacińskiej, znów zbiera krwawe żniwo.
czytaj dalej »Derek Chauvin skazany – czas na prawdziwą sprawiedliwość!
Latem ubiegłego roku dziesiątki milionów ludzi w USA wzięły udział w ruchu Black Lives Matter, wywołanym rasistowskim zabójstwem George’a Floyda przez policję. Prawie rok później, 20 kwietnia 2021 roku, jego zabójca Derek Chauvin został uznany za winnego nieumyślnego zabójstwa drugiego stopnia, zabójstwa trzeciego stopnia oraz nieumyślnego zabójstwa drugiego stopnia. To…
czytaj dalej »Lula na wolności: czy papież antyglobalistycznej lewicy powróci do władzy?
Czy szósty pod względem liczby ludności kraj świata odejdzie od faszyzmu w kierunku socjaldemokracji, która na pierwszym miejscu stawia sprawiedliwość ekonomiczną i antyimperializm?
czytaj dalej »Jak podrzędny celebryta polityczny postanowił zostać ofiarą. Historia Dariusza Mateckiego
Kto mieczem wojuje, ten…miecz chowa za plecami, mówi „tu mam rączki” i robi minkę ofiary. Tak działa szczeciński radny PiS, który ogłosił się ofiarą hejtu i pomówień ze strony lokalnego blogera. Ten radny to Dariusz Matecki – człowiek, który w ramach propagandowej działalności przekroczył już wszelkie granice, a jego flagowym…
czytaj dalej »Holandia: gdy lewica błądzi, neoliberałowie triumfują
Mark Rutte i jego prawicowo-liberalna partia VVD ze znaczną przewagą głosów wygrali 17 marca wybory w Holandii. Wraz z inną partią liberalną, D66, Rutte rozpocznie proces tworzenia swojego czwartego rządu. A co z lewicą? Znowu klęska, która pokazuje, że albo będzie ona klasowa i propracownicza, albo nie ma żadnej potrzeby,…
czytaj dalej »
Recent Comments