Temat Dnia
Halo, czy dr Lynch?
August Grabski, profesor Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca, cieszący się dobrą opinia wśród studentów, były wiceprzewodniczący Rady Naukowej Żydowskiego Instytutu Historycznego, autor wielu cenionych pozycji o polskich Żydach i lewicy, ekspert sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, kawaler orderu Zasłużony dla Kultury Polskiej. Ładna wizytówka.
czytaj dalej »Czas, by Solaris podzielił się zyskiem. To już czwarty tydzień strajku
W poniedziałek 14 lutego zaczął się czwarty z rzędu tydzień strajku w Solarisie. Zarząd firmy nadal nie godzi się na podwyżki w wysokości 800 zł dla każdego pracownika. Zapytaliśmy dziś członków i członkinie załogi: będziecie walczyć dalej? Odpowiedź była jednoznaczna – tak, do zwycięstwa!
czytaj dalej »Żeby ten strajk był krótki [reportaż z protestu w Solarisie]
Kiedy stanęli za zakładowym szlabanem, z flagami, jedni poważni, inni zadowoleni i pełni werwy, jakby ożyły stare obrazy, przedstawiające walczących robotników. Bo i sedno konfliktu jest stare jak system kapitalistyczny. Pracownicy Solarisa negocjowali z zarządem kilka miesięcy, domagali się podwyżek, ale byli gotowi na pewne ustępstwa. Pracodawca chciał dać jeszcze…
czytaj dalej »Kazachstan przed wyborem
Wybuchu społecznego niezadowolenia w Kazachstanie można się było spodziewać, jeżeli ktoś od dłuższego czasu obserwował tamtejszą scenę polityczną. Problem w tym, że mało było takich obserwatorów, stąd komentarze do sytuacji są zazwyczaj pospieszne i powierzchowne.
czytaj dalej »Lata 2020-21 zapamiętamy jako czas śmierci. Analiza raportów o zgonach
Polska zajmuje pierwsze miejsce w Unii Europejskiej pod względem nadmiarowych zgonów podczas pandemii koronawirusa. Zabija nas nie tylko COVID-19. Umieramy na raka i choroby krążenia znacznie częściej niż wcześniej. Spełnił się najgorszy scenariusz, kreślony na początku zarazy – upadek polskiego systemu ochrony zdrowia.
czytaj dalej »Prawdziwi patrioci tutaj? Antyfaszystowski marsz „Za wolność naszą i waszą”
– Prawdziwi patrioci są tutaj – odpowiada mi starsza pani trzymająca w ręku malutką polską flagę na pytanie, dlaczego jest akurat tu, a nie na Rondzie Dmowskiego . Czyli antyfaszyzm to też jest patriotyzm? – dopytuję. – A nie? – odpowiada prawie oburzona.
czytaj dalej »Krzywdy nie naprawia się inną krzywdą. Zakończyć reprywatyzację!
W najbliższą środę, 11 sierpnia, o godz. 12 przed Sejmem znów będą protestować lokatorzy. Domagamy się zakończenia reprywatyzacji! – piszą organizatorzy. Jakie znaczenie ma ustawa, która właśnie wraca z Senatu do Sejmu? Portal Strajk rozmawia z Zenobią Żaczek, działaczką Komitetu Obrony Praw Lokatorów.
czytaj dalej »Sensacja wyborcza w Peru. Wiejski nauczyciel i związkowiec wygrywa z dużą przewagą I turę
Sytuacja przed wyborami w Peru powszechnie uchodziła za nieprzewidywalną, jednak w taki obrót spraw mało kto wierzył. Po podliczeniu prawie 96 proc. głosów wiadomo, że I turę wyborów prezydenckich wygrał z wynikiem 19,1 proc. lewicowy kandydat Pedro Castillo. W II turze zmierzy się on z reprezentantką skrajnej prawicy Keiko Fujimori,…
czytaj dalej »Lula na wolności: czy papież antyglobalistycznej lewicy powróci do władzy?
Czy szósty pod względem liczby ludności kraj świata odejdzie od faszyzmu w kierunku socjaldemokracji, która na pierwszym miejscu stawia sprawiedliwość ekonomiczną i antyimperializm?
czytaj dalej »Mieszkania wspomagane zamiast niedofinansowanych ośrodków
Specjaliści od lat wołają o tzw. deinstytualizację usług społecznych. Chodzi o bardzo prostą rzecz: zamiast trzymania ludzi potrzebujących pomocy w dużych instytucjonalnych ośrodkach, dajmy im mieszkania wspomagane. To pozwoli przywrócić ich społeczeństwu. Właśnie pojawił się apel organizacji społecznych do ministra finansów oraz do minister polityki społecznej i rodziny, aby niewielką…
czytaj dalej »Ofiary w końcu przemówiły. #MeToo dotarło do polskiego kina
#MeToo, czyli „ja też” w Stanach Zjednoczonych doprowadziło do rewolucji obyczajowej o nieznanej dotychczas skali. Ofiary przemocy seksualnej publicznie oskarżyły toksycznych członków branży kinowej. Przerwane zostały kariery takich ludzi jak Harvey Weinstein czy Bill Cosby, a m.in. Kevin Spacey czy Sylvester Stallone spotkali się ze społecznym ostracyzmem. Tamta fala ominęła…
czytaj dalej »Chiny: cicha walka dostawców jedzenia
28 lutego China Digital Times poinformował, że organizator sieci wzajemnej pomocy dla pracowników zajmujących się dostawą żywności – Xiong Yan, znany również jako Chen Sheng – mógł zostać zatrzymany przez policję w Pekinie. W dniu 1 marca informator z Ele.me, platformy internetowej, z której Xiong Yan otrzymuje zamówienia na dostawy,…
czytaj dalej »Filmowy PKS – na co pójść do kina?
Rzeczywistość pandemiczna się nie zmieniła – nie zmieniły się także warunki działa miejsc kultury. Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez rząd, takie placówki mogą być otwarte i zapełniać maksymalnie 50 proc. dostępnych miejsc. Seanse odbywają się jednak głównie w kinach studyjnych – multipleksy nie były przygotowane na tak szybkie otwarcie. Mimo…
czytaj dalej »Filmowy PKS – na co pójść do kina?
Z prawdziwą przyjemnością po raz pierwszy odjeżdża cotygodniowy Filmowy PKS. Cykl ten, jak Państwowa Komunikacja Samochodowa, będzie łączył najmniejsze z największymi. Będę informował o najciekawszych premierach filmowych danego tygodnia, a okazyjnie wstawiał również wzmianki o kinie niszowym. W pierwszym wydaniu dodatkiem do kinowych zapowiedzi będzie kilka słów o nowej platformie…
czytaj dalej »Narodowa klapa szczepień
Narodowy Program Szczepień dopiero co ruszył, a już okazało się, że niestety proces zaszczepienia polskiego społeczeństwa z podziałem na kilka etapów okazał zbyt trudny dla rządu Mateusza Morawieckiego. Szczepienia idą bardzo wolno, a władze nie panują nad dystrybucją szczepionek i wydają sprzeczne komunikaty.
czytaj dalej »W dystopii już żyjemy. Niech sztuka pokazuje ideały
Literatura, kinematografia, teatr, muzyka, seriale, wszystkie inne formy artystyczne od dawna prezentują społeczeństwu najczarniejsze scenariusze z możliwych. Orwell i Huxley to tylko dwa najsłynniejsze (rzec można: najbardziej sztampowe) przykłady dystopii. Jest ich o wiele więcej, i jest to zrozumiałe, bo świat, w którym przyszło nam żyć jest pełen surrealistycznych absurdów.…
czytaj dalej »Niech Amazon zapłaci. O pewnym proteście przeciw wyzyskowi i dyskryminacji
Jeff Bezos dzięki pandemii koronawirusa pobił rekord, jeśli chodzi o bogactwo. W tym momencie posiada ok. 184 miliardów dolarów – od momentu wybuchu pandemii Covid-19 jego majątek wzrósł o około 50 miliardów. Za powiększaniem się majątku najbogatszego człowieka świata, nie idzie w parze poprawa warunków pracy jego pracowników. Ci nie…
czytaj dalej »Opium dla władz, czyli prawicowy szok pourazowy
Wędrując po odmętach Facebooka, trafiłem na zapowiedź organizowanej przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie „Polonia Christiana” konferencji o zagadkowym tytule „Co się stało z polską młodzieżą?”. Jako, że sam niewątpliwie się do niej zaliczam, postanowiłem, korzystając z chwili wolnego czasu, obejrzeć transmisję owego wydarzenia. Miałem w…
czytaj dalej »Więzień wspiera Strajk Kobiet: „Kościół i PiS każą kochać człowieka od momentu poczęcia, aż do chwili, gdy wyląduje w pierdlu”
Jarosław Lesiak jest recydywistą, rocznik 1968. Przesiedział w sumie 25 lat. Obecnie znów przebywa w więzieniu. Długoletni pobyt w zakładzie karnym nie zniszczył w nim jednak empatii i solidarności. Za pośrednictwem swojego przyjaciela – artysty opublikował rysunki ze wsparciem dla protestujących kobiet.
czytaj dalej »„Stolen Fish”- opowieść o złym wilku, który zjada Gambię
Czarne niebo, ocean, w oddali majaczą światełka. Na początku są małe, ale po chwili stają się coraz większe, są coraz bliżej. Oślepiają. To Chińczycy. Przypływają codziennie na gambijskie wybrzeże, żeby nocą łowić ryby. Ogromne statki z gęstymi sieciami sięgającymi morskiego dna, łapią wszystko co spotkają na swojej drodze. Ryby, delfiny,…
czytaj dalej »
Recent Comments