Ron Wyden, senator z Oregonu, przedstawił projekt amerykańsko–kubańskiej ustawy handlowej na rok 2021, która znosiłaby szereg najważniejszych sankcji składających się na amerykańską blokadę gospodarczą, finansową i handlową Kuby, nałożoną na wyspiarską republikę prawie 60 lat temu. Ustawa pozwoliłaby także na normalizację stosunków gospodarczych między oboma krajami.
W komunikacie prasowym opublikowanym przez biuro Rona Wydena (który pełni funkcję przewodniczącego senackiej Komisji Finansów) napisano: ,,Embargo naszego kraju wobec Kuby to relikt lat 60. Dalsze kontynuowanie tej przestarzałej, szkodliwej polityki izolacji byłoby porażką amerykańskich władz. Po katastrofalnej prezydenturze Donalda Trumpa, który wzmógł napięcia z relacjach Kubą, jestem teraz optymistą w sprawie nowego kursu dyplomatycznego prezydenta Bidena”.
Demokrata z Oregonu podkreślił również, iż „niezależnie od tego, sam Kongres ma moralny i ekonomiczny obowiązek wobec narodu amerykańskiego, aby poprawić stosunki między USA a Kubą tak szybko i bezpiecznie, jak to tylko możliwe”. Oprócz Rona Wydena pod projektem podpisało się jeszcze trzech demokratycznych senatorów: Patrick Leahy, Richard Durbin i Jeff Merkley.
Proponowana ustawa handlowa uchyliłaby główne akty, które stanowią podstawę systemu sankcji wobec Kuby, w tym ustawę Helmsa-Burtona i ustawę o demokracji kubańskiej, a także inne przepisy, regulujące restrykcje handlowe, inwestycyjne i turystyczne w relacjach z Kubą. Pozwoliłaby również m. in.: ustanowić normalne stosunki gospodarcze między wyspiarską republiką a USA, znieść limity w transakcjach finansowych, zlikwidować ograniczenia w podróżowaniu oraz zalegalizować usługi telekomunikacyjne między oboma krajami. Szacuje się, że trwająca sześć dekad blokada kosztowała gospodarkę Kuby już ok. 753,69 miliardów dolarów.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…