„Nie możesz korzystać z WC dla dziewcząt” – usłyszała uczennica II klasy liceum w Zespole Szkół im. Józefa Rymera w Rybniku. Dlaczego? Zdaniem dyrekcji obecności osoby transpłciowej nie życzyły sobie jej koleżanki. Magda twierdzi, że to nieprawda. Podłamana jawną dyskryminacją przestała uczęszczać na zajęcia. Wtedy dyrekcja skreśliła ją z listy uczniów.

Zespół Szkół im. Józefa Rymera, Rybnik, fot. facebook.com/zs5rybnik

Historia 18-letniej Magdy z Rybnika pokazuje skale wykluczenia i przemocy psychologicznej z jaką zmagają się osoby transpłciowe w polskich szkołach. Dziewczyna postanowiła ujawnić swoją tożsamość płciową pod koniec I klasy liceum. Wtedy większość jej kolegów i koleżanek z życzliwością przyjęło coming out. Problemy zaczęły się, kiedy jawną nieakceptację zaczęła wyrażać dyrekcja i grono pedagogiczne.

– Tylko dwie nauczycielki zwracały się do mnie po imieniu. Pozostałe używały męskiej formy, mimo, że wiele razy prosiłam żeby tego nie robiły – wspomina Magda w rozmowie ze Strajk.eu.

Dyrektor szkoły nie zezwolił jej uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego wraz z innymi dziewczynami, nakazując chodzić na zajęcia z chłopcami.

– Koleżanki (tutaj pada męskie imię) nie życzyły sobie żeby przebywał z nimi w szatni – mówi w rozmowie z nami Aleksander Pojda, dyrektor szkoły. Magda zupełnie inaczej przedstawia sprawę.

– Nie było sprzeciwu koleżanek żebym przebierała się ze nimi przed WF – wyjaśnia. W końcu jednak zrezygnowana załatwiła sobie zwolnienie z zajęć.

Według Magdy dyrektor placówki od początku nie wyrażał zrozumienia dla jej tożsamości.

– Niejeden raz nie odpowiedział mi na „dzień dobry”, udawał, że mnie nie dostrzega – wspomina.

Aleksander Pojda nie przypomina sobie takiej sytuacji. Twierdzi również, że pozostałe uczennice nie chciały aby Magda korzystała z damskiego WC. Co na to 18-latka?

– To nieprawda. Koleżanki mnie na początku wspierały i zachęcały abym z nimi chodziła. Tylko dwie dziewczyny ze starszej klasy nie chciały żebym wchodziła do toalety – tłumaczy.

W II klasie Magdę zaczęły spotykać nieprzyjemności ze strony rówieśników. Sygnałem była postawa nauczycieli, którzy nie potrafili zrozumieć  specyfiki transpłciowości. Magda wydawała im się dziwadłem.

– Ośmieszali mówiąc do mnie w rodzaju męskim – wspomina.

Czując przyzwolenie pedagogów, część uczniów rozpoczęła metodyczne prześladowania.

– Kiedy miałam chłopaka, wyśmiewali mnie w internecie, czemu pani przyklaskiwała, mówiąc, że niepotrzebnie się chwalę – czytamy w wypowiedzi Magdy zamieszczonej na jednej z grup na Facebooku.

Uczennica dodaje, że nie mogła mieć normalnego życia prywatnego, wszystko było przedmiotem ekscytacji środowiska szkolnego. – Jaka była reakcja wychowawczyni? – pytamy.

– Mówiła, że nie stworzy dobrego świata dla mnie. I że nic nie może zrobić. A ja pragnęłam jedynie akceptacji – mówi Magda w rozmowie z naszym portalem.

– Czy szkoła zapewniła uczeniom szkolenia antydyskryminacyjne? Dyrektor Pojda odpowiada twierdząco. Magda nie przypomina sobie by takie zajęcia były kiedykolwiek organizowane.

Obecnie Magda nie jest już uczennicą rybnickiej szkoły.

– Został skreślony z listy uczniów z powodu frekwencji poniżej 50 proc. – mówi dyrektor Pojda, którzy przez całą rozmowę mówił o Magdzie w rodzaju męskim.

– Przestałam chodzić na zajęcia, nie mogłam już znieść tych szykan. Mam nadzieję, że w kolejnej szkole będzie lepiej – mówi Magda.

Znajomi i przyjaciele dziewczyny zapowiedzieli zgłoszenie sprawy do Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Ucznia oraz Sieci Obywatelskiej Watch Dog.

Więcej o sprawie Magdy już niebawem na łamach Strajk.eu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Jedyne co uszczęśliwi Polaka OBÓZ : w nim uchodźcy, nacjonaliści , młodzi co uciekają z kraju, kibole, wszystkie odmiany seksualne inne niż hetero, przeciwnicy kościoła, i moherowe berety, PIS i PO , i inni wariaci sejmowi, i oczywiście każdy co zawadza … no i będzie spokój … Pewnie po Polsce same psy koty i inne fajne zwierzaczki będą sobie samotnie chodzić po ulicach… może wtedy Puszcza Białostocka odżyje.. Kampinos odpocznie …. Tatry odetchną

 2. Chodzę do tej szkoły i powiem tyle że była ona w pełni akceptowana. Co prawda nie przez każdego bo są osoby nie tolerancyjne, ale nauczyciele i wieszkosc uczniów traktowała ja normalnie.

 3. Bo ludzie są od tego by ich palić. Zwierzęta się tak nie zachowują, problem występuje nawet wśród niektórych gatunków węży i kotów. Tam nie potrzebują nawet operacji by były uznane za przedstawicieli odpowiedniej płci.

  Szkoda, że transseskualizmu nie można wykryć na etapie urodzenia, ponieważ przy światopoglądzie Polski – aby nie cierpieli należałoby topić transseksualistów tak jak w średniowieczu – nie musieliby cierpieć.

 4. Co za ciemnota! Powinni zrobić zbiorcze ubikacje dla wszystkich, a pisuary tylko dla facetów za ścianką, żeby nie budzić sensacji tych co nie chcą na to patrzeć.

 5. Co za ciemnota! Powinni zrobić zbiorcze ubikacje dla wszystkich, a pisuary tylko dla facetów za ścianką, żeby nie budzić sensacji tych co nie chcą na to patrzeć.

 6. Czekam na ruch wyzwolenia schizofreników i anorektyczek. W końcu oni też myślą że są kimś, kim nie są. Albo może transwiekowość? Kij że mam 40 lat, czuję się na 18. Zmieniać mi szybko datę urodzenia, chcę być znowu młody!

  A tak na poważnie, robicie krzywdę tym chorym ludziom. Wmawiając im że ich wyimaginowany świat jest prawdziwy, tylko pogarszacie ich stan. Nie ma czegoś takiego jak mózg kobiety w ciele mężczyzny, chyba że wierzy się w duszę i boga nieudacznika któremu się coś pomyliło przy tworzeniu. Jedyne logiczne wyjaśnienie ich problemów to CHOROBA PSYCHICZNA, podobnie jak u anorektyczek, schizofreników czy osób którym wydaje się że ich ręka/noga gniję od środka. Swoją drogą jeszcze parę lat temu nikt nie kwestionował że są to ludzie chorzy, dopiero parę lat temu Amerykańscy lekarze skreślili transseksualizm z listy chorób. Wszystko dzięki presji wywoływanej na nich, przez wpływowe za oceanem, środowiska LGBT. Niestety tak z nimi jest, dasz im palec to wezmą rękę, dlatego nie należy iść z nimi na żadne kompromisy.

  1. zbadaj sobie nogi bo głowę za późno, zaściankowy typie

  2. Brak słów… tak to właśnie jest jak pajacą dają dostęp do internetu. Zamknij się w swoim bunkrze i lepiej z niego nie wychodz.. bo z taką choroba psychiczną ciebie też niedługo przestaną akceptować ?☺

  3. Tak tak Garguś a słońce kręci się wokół ziemi :) Przecież jeszcze niedawno (kilkaset lat temu) tak właśnie twierdzono, dopiero później stwierdzili że to jednak ziemia się kręci ot debile :/ Garguś zanim zaczniesz się wypowiadać to się najpierw dokształć w temacie. Niby facet a pisze jak baba, może jednak zastanów się czy w tobie nie ma nic z kobiety ;)

  4. Gargusiu drogi!

   To że cierpisz na „syndrom małego” i w dodatku za młodu „traktorek ci po główce przejechał”, nie oznacza że masz prawo dyskryminować osoby o danej orientacji płciowej.

   Istnienie coś takiego jak płeć mózgu, istnieje też coś takiego jak tożsamość płciowa. Geje dla przykładu byli już wśród Spartan, w starożytnej Grecji, Rzymie i jeszcze wcześniej. Wówczas, normalnie podchodzono do tematu. Dopiero gdy narosło pokolenie lemingów, hitlerko-stalinków, zaczęto traktować abnormalnie to, co tak naprawdę jest normą.

   No ale Gargusiu! Ty musiałeś jęknąć, jak typowy przedstawiciel plebsu, lubujący się w ascetycznym pojmowaniu świata! Jeśli aż tak cierpisz, załóż sobie patronite’a, a jestem pewna że ja wraz z innymi komentującymi, wpłacimy ci tam symboliczne złotówki… NA LECZENIE. A JUŻ NA PEWNO NA ODBYCIE TWOJEGO PIERWSZEGO RAZU Z JAKĄŚ SASZKĄ EL GREY :) MOŻE WTEDY SIĘ WYLECZYSZ :)))

  5. Oby nie spotkało to ciebie że twoje dziecko będzie inne wtedy zmienisz zdanie albo je utopisz lub spalisz na stosie. Wypowiadają się negatywnie ludzie którzy nie mają styczności ani pojęcia o tym co czuje taka osoba. Gargi gratuluję podejścia. Każdy ma prawo do bycia kim chce i robić jak chce. Mój syn jest dziś córką i kocham ją tak samo i nikt z rodziny się nie odwrócił od niej w żaden sposób. I jest szczęśliwa a o to tu chodzi. Ma bardzo wielu przyjaciół i znajomych którzy nie mają z tym problemu. Pozdrawiam.

  6. Porażająca empatia. Obyś nigdy nie spotkał (nie spotkała?) nikogo podobnego do siebie.

  7. czas pouczyć się genetyki ale nie tej co w szkołach tylko naukowej. Może wtedy dotrze jak działa mózg i ma gdzieś naszą fizyczność bo on może czuć że jest kimś innym. A psychikę prosze zostawić w spokoju to inna część mózgu do której płeć ma zakaz wstępu. Myślę że napisałam prostym językiem. W innym mógłbypan/pani nie pojąć.

 7. Ma siusiak? Ma. No to niech sika jak chłopak w męskiej ubikacji. I niech się przebiera razem z tymi co owe siusiaki posiadają. Jak se utnie i przerobi na dziurkę – zmienia toaletę i szatnię.

  1. A ciebie to nie źle pis przerobiło już na kotlet ..Twój mózg nie ogarnia tematu..

  2. To, że jest transpłciowa, nie znaczy, że już przeszła operację, a w to wątpię.

  3. Rav osoby transpłciowe dla Twojej wiadomości mogą mieć narządy obu płci, poczytaj zanim coś bezmyślnie palniesz. Siusiak to nie wszystko. Czy mężczyzna który utracił członka z jakiegoś powodu ma iść do damskiej toalety?

  4. prosze się uczyć uczyć uczyć bo w mojej klasie z biologi miałaby pani pałę

 8. Kim wy jestescie? wszyscy Ci co potępiają osoby transseksualne pewnie i nie tylko.Ludzi innego koloru skóry, upośledzeni, inaczej myślący itp.Jakie macie prawo do zabraniania czegokolwiek CZŁOWIEKOWI ????Teraz pewnie macie b.dobre samopoczucie ,?To teraz zadanie dla Was wyobrazscie sobie że jesteście jedną z tych osób…….. wyśmiewaną, opluwaną ,bez poczucia bezpieczenstwa w środowisku.I co miło .Wstydzę się za was niby POLAKÓW i niby CHRZESCIJAN.

 9. Powiem tak,
  Ruchaj se co chcesz a sie tym nie chwal a to ze miales tam problemy jest tez twoją winą gdyz prowokowałes swoim zachowaniem

  A takie robienie z igły widly jest traktowane jako skladanie falszywych zeznan
  Znam sytuacje wiem

  1. Popieram wypowiedź. I żadna dziewczyna nie chciała korzystać z toalety z osobą płci przeciwnej. Nawet gdy nazywała się dziewczyną. Dalej była chłopakiem. I dla mnie dzielenie toalety z facetem było niekomfortowe. Nauczyciele nigdy nie byli źle do niej zastawie i po prostu wszystko wyolbrzymiala.

  2. O, to prawie tak jak z gwałtem – prowokowała swoim zachowaniem. Ależ z Was smutni ludzie o zamkniętych umysłach…

  3. Rozalia a co wy razem do jednej kabiny wchodzicie jak idziecie do kibla? Czy boisz się że ci dołem wlezie i cie zgwałci? Normalny człowiek do kibla idzie by się odlać czy wysrać wiec w czym ci ta dziewczyna przeszkadza?

 10. Nie do końca rozumiem dlaczego ktoś kto idąc rzeczowym tokiem myślenia posiada męskie genitalia czyli penisa miałby posiadać zgode od dyrekcji by przebywać w tym samym pomieszczeniu z PRAWDZIWYMI osobnikami płci żeńskiej. Chłopcy nie posiadają tego pozwolenia, szatnie są osobno dla męskiej i żeńskiej strony (zresztą WC również) więc dlaczego tylko dlatego że ktoś ogłosi że sie czuje kobietą inaczej miałby dostać zgode na przebywaniu w pomieszczeniu z kobietami? Idąc tym tokiem rozumowania pijak który będąc pijany powie że jest kobietą jest już pijaczką? Nie to nadal facet tylko po prostu sobie coś ubzdurał! I podobnie jest w tej kwestii. Tylko dlatego że UCZEŃ twierdzi że jest UCZENNICĄ to nie znaczy że on nią jest! Jest po prostu kimś kto albo sobie robi żarty albo ma urojenia psychiczne. Z uszanowaniem

  1. W pełni się zgadzam z Twoją wypowiedzią, ma się penisa lub nie, na tym się kończy. Jest się mężczyzną lub kobietą, reszta to tylko kiepska ludzka wyobraźnia. Teraz wybieranie swoich płci możemy nawet potraktować jako problem psychologiczny ponieważ wprowadzamy w życie ludzką wyobraźnię.

  2. I tu jest bardzo dobry komentarz dotyczący całej sprawy. Jeśli powiedziałbym, że jestem dziewczyną to mógłbym się kąpać z dziewczynami w szatni mając siurdaka? Rozumiem, że jest 21-wszy wiek ale nie przesadzajmy. W Rybniku znajduje się też szpital psychiatryczny, więc może i tam wszyscy razem się będą mogli integrować. Jest to normalną sprawą, że mając poniżej 50% frekwencji zostanie się wyrzuconym ze szkoły, więc nie rozumiem o co to całe zamieszanie. Nie pragnęło to chyba tylko akceptacji tylko odrobinę zamieszania wokół własnej osoby. A poza tym sądzę, że Unia Europejska powinna zostać zniszczona.

  3. nie czaje ja mam w liceum szatnie kooedukacyjną i nikt się nie skarży

  4. szkoda mi takich ograniczonych ludzi jak ty … jakie urojenia … człowieku ! niektórzy ludzie nie mieli tyle szczęścia że urodzili się z płcią psychiczną zgodną płcią fizyczną tak ja ty. ciemno boli …

  5. Masz rację. Nie rozumiesz. I to nie tylko „nie do końca”, ale wcale.

  6. Kobuch a ciebie razem z ta unia powinni zniszczyć ;) Zanim zaczniesz się wypowiadać na jakiś temat poczytaj o tym trochę. O tym skąd się to wszystko bierze, są dobre filmy na ten temat. Szkoda gadać/pisać z kimś kto nie ma bladego pojęcia o temacie. To tak jakbym ja wypowiadał się na temat kosmosu.

 11. Jeżeli w dzienniku i dokumentach jest męskie imię i męska płeć, to nie dziwię się dlaczego większość
  nauczycieli zwracało się do niej w formie męskiej! Prawnie jest mężczyzną i choćby nie wiadomo gdzie by sprawę nagłaśniała, szkoła wygra. Ja też bym nie chciała przebierać się z nią w jednej szatni. Skoro ciało jest męskie, w dokumentach jest płeć męska, to samo jej słowo i świadomość „czuję się dziewczyną” nie wystarczy. Chyba, że przyniesie dokument z oświadczeniem od lekarza psychiatry na zmianę płci. Ale zanim do tego dojdzie, musi przejść badania.
  Kiedyś trochę o tym czytałam.

  1. płeć żeńska, ciało żeńskie, jest dziewczyną transplciowa, czyli nie chce zmieniać płci

 12. transseksualizm to jedna z form paranoi i nie zmieni tego wasza cenzura wycinajaca komentarze

  1. a widzisz i tu ciekawostka- przeczytaj jeszcze da tekst to zauważysz że nie jest mowa o transseksualizmie

 13. Przynajmniej na studiach prowadzący szanują takie osoby, pozdrawia i zaprasza wydzial pedagogiki i psychologii UŚ ;)

 14. Ja też nie chciałam z tą osobą korzystać z jednej toalety i bardzo dobrze że nauczyciele to poparli.

  1. Azł nie ona z koleżankami do jednej kabiny wchodzi i myślała że i ona będzie chciała ją za kuśkę potrzymać ;)

  2. Rozalia, a w domu z kibla z tatą/bratem/gośćmi płci przeciwnej korzystasz? I co? Problemu nie ma?

   I nie mów mi przypadkiem, że „to co innego, bo to rodzina”, bo, a fe… nie dość, że z facetami, to niemal kazirodztwo. :P

 15. HAHAHA… Komentujecie a nigdy nie widzieliście tej szkoły na oczy.
  uściślając…
  Uczennica została wyrzucona z powodu niskiej frekwencji (TAK JAK KAŻDY INNY UCZEŃ, KTÓRY NIE CHODZI PRAKTYCZNIE W OGÓLE DO SZKOŁY).
  *Dyrektor ignoruje wszystkich, nigdy NIKOMU nie mówi ,,Dzień dobry”;
  *kilka dziewczyn faktycznie nie chciało się z nią przebierać w szatni;
  *z łazienką zgadzam się z powyższym;
  *nauczyciel widzi męskie imię, więc dlaczego miałby się zwracać w damskiej osobie? Nie rozumiem czemu niby ośmieszali… :/ ;
  *O prześladowaniach nie wypowiem się bo nie mam wiadomości w tej sprawie, jednak jeżeli wystąpiły uczennica powinna zgłosić to pedagogowi;
  z chłopakiem dziewczyna ma rację ale to nie wina dyrekcji a uczniów, znajomych itd…;
  *sama pisała, że akceptację z strony niektórych osób otrzymała;
  *zajęć sobie też takich nie przypominam;
  Według mnie każdy ma prawo robić co mu się podoba, niektóre rzeczy w powyższym są podkoloryzowane a wina nie powinna spadać na nauczycieli, bądź grono pedagogiczne, lecz na uczniów a właściwie na prześladowców :/

  1. „nauczyciel widzi męskie imię, więc dlaczego miałby się zwracać w damskiej osobie? Nie rozumiem czemu niby ośmieszali…” Pewnie dlatego, że o to prosiła? Gdyby nie zwróciła im na to uwagi, to oczywiście, mogli mówić w rodzaju męskim, ale skoro zdawali sobie sprawę, że nie mówią do chłopaka, tylko dziewczyny, to powinni to uszanować i zwracać się w poprawnej formie.
   I prześladowania nie są wyłącznie winą uczniów. Nauczyciele są w szkole również od tego, aby był w niej porządek i wszyscy czuli się bezpiecznie. Początkowa reakcja klasy na coming out była pozytywna, a szkalowanie zaczęło się, gdy nauczyciele wyrazili na to nieme przyzwolenie. Imo wina jest obustronna. Chociaż nie chodzi o to, aby obrzucać się gównem za tą całą sprawę, ale żeby świadomość problemu braku akceptacji osób transseksualnych wzrosła, i żeby mogły one czuć się dobrze w społeczeństwie.

 16. Każda chorobę można leczyć a przynajmniej łagodzić objawy. Niech sobie robi co chce w domu nie musi się z tym obnosic w miejscach publicznych.

  1. To ta jakby powiedzieć czarnoskórej osobie, że ją tolerujesz ale przy tobie ma być biała ;/

  2. Doucz się najpierw co znaczy transseksualizm,a następnie zabieraj głos w dyskusji

 17. Bierzecie pod uwage tylko strone pokrzywdzonej osoby a nikt przy tych sytuacjach nie byl. Dlaczego w grudniu owa Magda nic z tym mie zrobila tylko po liscie ktory wykluczyl ja z listu uczni ze wzgledu na frekfencje. Inni uczniowie jesli nie chodza do szkoly tez sa z niej wykluczeni i nie maja zadnego powodu aby robic z tego jakas afere. A Magda dopiero teraz te sytuacje zaczela laczyc w calosc? Dziwne… msci sie na szkole.

  1. A dziwisz się, że nie chodziła do szkoły skoro tak ją traktowano? Bo ja nie.

 18. Czy z własnego wyboru czy z natury ,ale to też osoba żywa..Może tak powiem mamy szczęście że nie jesteśmy tacy bo o nas też by tak mówiono i dyskryminowano.pozdrawiam ludzi rozumnych..

 19. Może jakimś dekretem nakazać miłość do wszelkiego rodzaju odmieńców i niedostosowanych?

  1. Mysle ze jej samobójstwo by cie uszczęśliwiło. To takie katolickie podejście

  2. Może jakimś dekretem nakazać reedukacje takim debilom jak ty?

  3. Przydałby się z pewnością dekret sankcjonujący odstrzeliwanie takich jak ty debili

  4. Nikt nie każe Ci jej kochać,tylko tolerować ale to chyba dla Ciebie za trudne

 20. Trcohę to dziwne że osoba np. Mirek chcę zostać Anią i żeby wszyscy tak do niej mówili, ale w dowodzie osobistym jak i wszystkich dokumentach widoczna jest jako Mirek, to zrozumiałe jest że nauczyciele uważają osobe za mężczyznę i bedą do niego mówić po imieniu jakie ma w dokumentach. Z drugiej strony ja nie chciałabym aby moja córka przebierała się na wf z chłopakiem( który chce być dziewczyną)

  1. Widzisz, jesteś taka sama jak nauczyciele z tej szkoły. A chciałabyś żeby twoja córka była tak traktowana jak Magda? czy Ty wiesz w ogóle co to jest transpłciowość? Nie chciałabyś zeby Twoja prawie pełnoletnia córka przebierała się w szatni z osoba transpłciową??? to jest według Ciebie jakieś zagrożenie dla niej?

  2. Nie chciałabyś, żeby Twoja córka przebierała się na w-f z chłopakiem? Nie z chłopakiem, tylko z dziewczyną, która miała pecha, że urodziła się z odmiennym genotypem…
   Zapewniam Cię, że więcej szkody zrobi Twojej córce jej własna matka, która uczy jej nietolerancji, niż koleżanka, której dotknęło nieszczęście… Wstyd i współczucie dla Twojej córki:(

  3. Nie zawsze tak jest.
   Mój brat gdy zaczął już bra testosteron i wyznawać ludziom otwarcie, ze jest chłopcem zmienił legalnie imię z Sary na Wiktora w wieku 16 lat a mimo to, ze w dokumentach, legitymacji, i nawet teraz w dowodzie osobistym ma napisane Wiktor James, to wciąż na studiach i w liceum nazywali go Sara pedagodzy i uczniowie.

  4. Ja też nie chciałabym żeby moje dziecko przebieralo się z taką osobą a nawet sama nie chciałabym przebierać się z taką osobą. Z drugiej strony skoro my mamy tolerować czyjes zachowanie i odmienność to takie osoby powinny tolerować nasze jakieś przyjęte normy itp. To nie działa tylko w jedną stronę.

 21. Skoro osoba prosi aby nazywać ja Halina to dlaczego ktoś uparcie zwraca się do niej Zdzisław? To jest brak szacunku dla drugiego człowieka. Wszyscy tacy oburzeni, że chlopak czuje się dziewczyną? A co im to szkodzi, przeciez sie nie zarażą.

  1. Jak w dzienniku ma napisane Zdzisław to tak będą czytać, co w tym dziwnego.

 22. Cytuję słowa osoby uszącej się w tej szkole:

  „żałosne i nieprawdziwe. Wstyd po prostu by opowiadać takie rzeczy. Jakby ktoś jeszcze o tej bujdzie nie słyszał. Ps: proszę nie udostępniać profilu bohatera/bohaterki artykułu udostępniał to w celu poinformowanie mieszkańców Rybnika o klamstwach a nie w celu promowania tej osoby”

 23. Ludzie, którzy uczą w tej szkole to nie nauczyciele lecz oprawcy. Chociaż trudno mu uwierzyć, że każdy nauczyciel w tej szkole zasługuje na takie miano. Ale widać ci „dobrzy” siedzą cicho, czym wspierają działania oprawców.

 24. To nie jest żaden „Transformers” tylko osoba żyjąca i czująca – nie jej wina, że czuje to co czuje . Moja córka chodzi do szkoły gdzie wszyscy czują się bezpiecznie – ma kilku znajomych, którzy są w okresie transformacji – są szanowane i nie podlegają dyskryminacji – są takie szkoły jak „KąT” w Warszawie to są Młodzieżowe Ośrodki Socjoterapeutyczne i to jedyny ratunek dla takiej młodej osoby w naszym niedorosłym do takich sytuacji społeczeństwie

 25. Uczennica może poprosiła autora o nie ujawnianie jej tożsamości w publicznym medium?
  Także brawo za bezczelny outing…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…